Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Podłęże


Informacje o Podłęże:

Ilość ulic: 1

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.000000

Współrzedne geograficzne E: 20.167000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 1978

Tablice rejestracyjne: KWI

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Podłęże

  • Dzielnica: Ciemna Ulica

  • Dzielnica: Duże Pastwisko

  • Dzielnica: Małe Pastwisko

  • Dzielnica: Odrzecze

  • Dzielnica: Ogrody

  • Dzielnica: Piaski

  • Dzielnica: Podstawie

  • Dzielnica: Przedrudzie

  • Dzielnica: Rudzica

Podłęże (powiat wielicki)

Podłęże – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Niepołomice. Znajduje się w odległości ok. 16 km na wschód od Krakowa i ok. 2 km na zachód od Niepołomic i sąsiaduje z innymi wsiami w gminie Niepołomice: Staniątkami, Zakrzowcem, Zakrzowem, Niepołomicami-Podgrabiem oraz z miastem Niepołomice. Środkiem wsi przebiega droga wojewódzka nr 964 łącząca Kasinę Wielką z Biskupicami Radłowskimi, zaś po południowej stronie miejscowości przebiega autostrada . W Podłężu znajduje się stacja kolejowa na ważnym szlaku kolejowym 91 Kraków Główny - Medyka oraz przy towarowej trasie obwodnicowej odciążającej centrum Krakowa, prowadzącej z Podłęża przez Nową Hutę do Mydlnik. Niegdyś Podłęże posiadało również nieistniejące już połączenie kolejowe z Niepołomicami. Przez Podłęże przepływa prawobrzeżny dopływ Wisły – rzeka Podłężanka.

W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Podłęże.

Historia

Podczas prac archeologicznych w 2008 roku odkryto największą w Polsce osadę (17 chat) Celtów z III-II w. p.n.e. wraz z przedmiotami codziennego użytku, monet i ozdób. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1242 roku. Wieś Podłęże otrzymał od Benedyktynów z Tyńca kasztelan krakowski Klemens z Ruszczy, fundator klasztoru Benedyktynek w Staniątkach. W czasie okupacji niemieckiej, w dniu 2 lutego 1944, jednostki SS, Schutzpolizei oraz Gestapo, dokonały egzekucji 50 Polaków – więźniów politycznych z hitlerowskiego więzienia Montelupich w Krakowie. Egzekucja nastąpiła w odwecie za nieudany zamach na generalnego gubernatora Hansa Franka (jadącego pociągiem do Lwowa), którego dokonała Armia Krajowa dnia 29 stycznia 1944 na torach przed wiaduktem kolejowym w pobliżu Grodkowic w Puszczy Niepołomickiej. Rozkaz rozstrzelania 100 więźniów wydał Wyższy Dowódca SS i Policji, Wilhelm Koppe. Pozostałe 50 osób rozstrzelano w tym samym dniu w Dębicy.

W Podłężu jest wiele pamiątek historycznych takich jak: pomniki, krzyże, rzeźby itp. Cmentarz wojenny nr 330 z okresu I wojny. Miejscowość to także ośrodek edukacyjny i religijny pobliskich wsi z własną szkołą podstawową, gimnazjum i kościołem parafialnym.


Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 1)

W

Kody pocztowe, Podłęże (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Podłęże
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Podłęże, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Podłęże

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:48:43

Szybka zmiana regionu Polski