Menu
Home» » » »

Gmina Cegłów - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 7884

Gęstość populacji: 82,4 osób/km²

Powierzchnia: 95,74 km²

TERYT: 1142012042

Numer kierunkowy: 25

Tablice rejestracyjne: WM

Urząd gminy Cegłów

Adres: 05-319 Cegłów ul. Kościuszki 2

Oficjalna strona gminy Cegłów

Gmina Cegłów

Gmina Cegłów (dawn. gmina Mienia) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim.

Cegłów to jedna z najstarszych osad południowo-wschodniego Mazowsza. Cegłów położony jest nad źródłami rzeki Mienia na wschód od Mińska Mazowieckiego (8 km). Cegłów jest gminą rolniczo-letniskową z uwagi na mikroklimat i bliskie położenie od centrum Warszawy(ok. 45 km), oraz na obszar Chronionego Krajobrazu z rezerwatem ,,Jedlina". W okolicznych lasach można spotkać dęby i sosny liczące od 100 do 150 lat. Dominują tu lasy mieszane o dwupiętrowym drzewostanie w których panują świerki, sosny, graby, dęby, jodły i modrzewie. W warstwie podszytu występują: jałowiec, jarząb, kruszyna a nawet leszczyna. Spotkać tu można będącego obecnie pod ochroną widłaka, wiele gatunków i odmian mchu, który tworzy wspaniały kolorowy dywan przeplatany od czasu do czasu kwiatami i ziołami. W zależności od pory roku ujrzeć można będącą pod ochroną konwalię majową, przylaszczkę, zawilec lub zwykły leśny fiołek czy storczyka kukułkę. Natomiast jeśli chodzi o zioła to występują: dziurawiec, arnika i tysiącznik. Można też zbierać pachnące owoce jagodowe i poziomki, czarną jagodę, malinę, jeżynę, borówkę i żurawinę z których miejscowe gospodynie przygotowują wspaniałe potrawy oraz smakowite desery i ciasta. Największą jednak atrakcją i przyjemnością są grzybobrania. Trwają one praktycznie od maja aż do listopada.

Siedziba gminy to Cegłów.

Historia

Początków istnienia Cegłowa można doszukiwać się w czasach przedhistorycznych o czym świadczą znaleziska z okolic Cegłowa, niektóre znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Nazwa miejscowości na przestrzeni lat ulegała ciągłym zmianom. W latach 1621-1869 CEGŁÓW BYŁ MIASTEM(prawa miejskie na mocy przywileju wydanego przez Zygmunta III Wazę,a utracił po powstaniu styczniowym na mocy dekretu cara Aleksandra II). Cegłowianie brali czynny udział w walkach o wolność i wyzwolenie. Po upadku powstań ludność nie ustawała w walce o przetrwanie duchowe i materialne. Pomagano sobie wzajemnie, szczególnie opiekowano się osobami samotnymi, starcami i dziećmi.Młodzież uczono czytania i pisania w języku ojczystym. Tworzono koła gimnastyczne i chóry. Cegłowianie brali czynny udział w walkach o wolność podczas I i II Wojny Światowej oraz w walkach z bolszewikami w 1920 roku, o czym świadczy znajdujący się na rynku pomnik postawiony w 10 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i obelisk z tablicą pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców w czasie II wojny światowej. Nazwa Cegłowa wiązała się prawdopodobnie z rozwiniętą na tym terenie produkcją cegły i wyrobów garncarskich.

Zabytki

Najciekawszym zabytkiem jest kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja apostoła z I połowy XIV wieku, przebudowany od podstaw w początkach XVII wieku w stylu późnogotyckim z umieszczonym na wschodniej stronie epitafium Stanisława Oczki oraz w murowanymi w ściany okrągłymi kamiennymi kulami pochodzącymi prawdopodobnie z wojen szwedzkich. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z figurami, rzeźbami dłuta Lazarusa, ucznia Wita Stwosza wykonany około 1510 roku oraz łuk tęczowy renesansowy z zamieszczonymi na nim zabytkowymi rzeźbami, wykonanymi w stylu późnogotyckim z drewna i polichromii. W zakrystii zobaczyć można sklepienie klasztorne z gwiazdą dekoracyjnych żeber stiukowych. W kościele znajdują się jeszcze cztery zabytkowe ołtarze barokowe z XIX wieku, feretrony z XIX i XVIII wieku, barokowe tabernakulum z I połowy VIII wieku, ambona z XVIII wieku. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się XVIII wieczna dzwonnica z dwoma dzwonami oraz stare drzewa-pomniki przyrody. W Cegłowie znajduje się jeszcze drugi kościół parafii staro-katolickiej mariawitów wybudowany w 1907 roku. Związek religijny - ruch mariawitów został uznany przez rząd rosyjski za prawny na mocy dekretu wydanego w Petersburgu w 1906 roku.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Cegłów ma obszar 95,74 km², w tym:

  • użytki rolne: 59%
  • użytki leśne: 35%

Gmina stanowi 8,22% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 6563 100 3226 50,1 3207 49,9
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
67,2 33,7 33,5


">edytuj] Sołectwa

Sołectwo Miejscowości Powierzchnia (w ha)
Cegłów Cegłów 766,88
Cisie od 1993
Huta Kuflewska Huta Kuflewska 374,78
Kiczki Pierwsze Kiczki Pierwsze 590,69
Kiczki Drugie Kiczki Drugie 588,97
Mienia Mienia 3030,21
Pełczanka Pełczanka 444,17
Piaseczno Piaseczno 404,17
Podciernie Podciernie 311,75
Podskwarne Podskwarne 191,04
Posiadały Posiadały 606,33
Rososz Rososz 153,96
Rudnik Rudnik 570,78
Skupie Skupie 375,79
Skwarne Skwarne 127,06
Tyborów Tyborów
Wiciejów Wiciejów
Wola Stanisławowska Wola Stanisławowska
Woźbin Woźbin
Wólka Wiciejowska Wólka Wiciejowska

Sąsiednie gminy

Jakubów, Kałuszyn, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Siennica

Kody pocztowe w gminie Cegłów (wyświetlono 1/1)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Cegłów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Cegłów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 10:41:16

Szybka zmiana regionu Polski