Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mrozy


Informacje o Mrozy:

Ilość ulic: 63

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.166111

Współrzedne geograficzne E: 21.802219

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 25

Liczba ludności: 3368

Herb Mrozy:

Herb Mrozy

Oficjalna strona miejscowości

Mrozy (powiat miński)

Mrozy – wieś we wschodniej Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy, 49 km od Warszawy.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Siedziba gminy położona jest 5 km od drogi krajowej nr 2 Świecko - Terespol. Stacja kolejowa znajduje się na magistrali kolejowej E 20, Moskwa - Berlin. W miejscowości działa Ludowy Zespół Sportowy "Watra Mrozy". Atrakcją turystyczną jest Rezerwat przyrody Rudka Sanatoryjna.

Wieś była znana w XVI wieku pod nazwą Grozy. Na początku XX wieku zasłynęła jako letnisko i uzdrowisko. Bywał tu między innymi malarz Józef Rapacki, jego brat Wincenty - aktor Teatru Narodowego, malarz Stanisław Masłowski i poeta Artur Oppman.

Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych

W Mrozach corocznie (od 2001), pod koniec maja, odbywa zjazd opiekunów szkolnych pracowni internetowych. Jest to pierwsza impreza tego typu organizowana na skalę ogólnopolską i jak do tej pory największa. W zjeździe biorą udział nauczyciele informatyki i technologii informacyjnej. Zjazd wspomagają największe firmy z branży IT oraz związane z edukacją informatyczną. Gośćmi zjazdu bywają też autorzy podręczników do informatyki - między innymi Maciej Sysło i Grażyna Koba. Pierwszy zjazd był spotkaniem osób z grupy dyskusyjnej. W kolejnych latach impreza znacznie się rozrosła i obecnie corocznie gromadzi kilkaset osób.

Zabytki

  • zespół dworca kolejowego PKP, w tym dworzec murowany z 1888 i wieża ciśnień murowana z końca XIX wieku.
  • domy letniskowe, powstające w czasach rozkwitu tej miejscowości, głównie w dwudziestoleciu międzywojennym.
  • młyn wodny, murowano-drewniany z początku XX w.
  • młyn wodny, murowany z początku XX w. (tzw. "Nożownia". Mieściła się tam fabryka noży "Gerlach").
  • pozostałości młyna wodnego drewnianego Dębkowizna z końca XIX w.

Wąskotorowy tramwaj konny

W 1902 Warszawskie Towarzystwo Higieniczne, doceniając walory klimatyczne Mrozów i okolic, podjęło decyzję o wybudowaniu sanatorium do leczenia chorób płuc w Rudce k. Mrozów. Teren budowy znajdował się kilka kilometrów od stacji kolei warszawsko-terespolskiej, na której wyładowywano przywożone pociągiem materiały budowlane. W celu ułatwienia transportu sprzętu do Rudki, położono tory kolejki konnej o prześwicie 900mm. Odchodziły one od stacji Mrozy i przechodziły przez teren obecnego rezerwatu przyrody. Gdy po 6 latach zakończono budowę sanatorium, wózki towarowe zastąpiono tramwajem o drewnianej konstrukcji. Przewoził on kuracjuszy, pacjentów, pracowników oraz wczasowiczów. Tramwaj kursował jeszcze w latach 60. XX w. i był jednym z dwóch takich pojazdów w Europie. Wagon zachował się i jest prezentowany w skasenie kolei wąskotorowych w Sochaczewie. Zachował się również fragment dokumentalnego filmu ukazujący przejazd tramwaju. W 2007 Towarzystwo Przyjaciół Mrozów postanowiło reaktywować kolejkę, planując jej otwarcie na 2009. W sierpniu tegoż roku prace przy torowisku nie były jednak rozpoczęte (stała tylko tablica informacyjna z fragmentem torowiska).

Ostatecznie odbudowa tramwaju rozpoczęła się w sierpniu 2011, zaś już pod koniec października zorganizowano dni otwarte, podczas których przewożono pasażerów. Uroczyste otwarcie planowane jest na wiosnę 2012.

Kody pocztowe, Mrozy (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Mrozy
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 13

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mrozy, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mrozy

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:55:54

Szybka zmiana regionu Polski