Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Sulejówek


Informacje o Sulejówek:

Ilość ulic: 344

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 52.244171

Współrzedne geograficzne E: 21.280001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 22

Liczba ludności: 18656

Gęstość ludności: 966 os./km²

Powierzchnia: 19,31 km²

Aglomeracja: Warszawska

Rodzaj gminy: miejska

TERC: 1142012151

Tablice rejestracyjne: WM; WY...YY

Herb Sulejówek:

Herb Sulejówek

Flaga Sulejówek:

Flaga Sulejówek

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Sulejówek

  • Dzielnica: Długa Szlachecka

  • Dzielnica: Miłosna

  • Dzielnica: Ratajewo

  • Dzielnica: Szkopówka

  • Dzielnica: Żurawka

Sulejówek

Sulejówek – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim w aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.

Dane ogólne

Miasto zajmuje powierzchnię 1931 ha, w tym:

  • ok. 500 ha zabudowa mieszkaniowa
  • ok. 650 ha użytki rolne, przekształcane na tereny mieszkaniowo-usługowe
  • 620 ha lasy
  • 180 ha inne tereny tj. nieużytki, drogi

Według danych GUS z 2007 roku, miasto liczyło 18 656 mieszkańców.

W mieście znajduje się kilka kościołów i kaplic: sanktuarium NMP Matki Kościoła, kościół księży marianów pw. św. Józefa, kaplica sióstr Służebnic Ducha św. i sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych oraz kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego (w Sulejówku-Miłośnie).W dzielnicy Żurawka znajduje się kaplica domowa Kościoła Katolickiego Mariawitów, będąca filią parafii Przenajświętszego Sakramentu w Długiej Kościelnej.

Budżet miasta w 2008 wynosił 56 473 742 zł, a w 2009 - 102 726 708 zł.

Demografia

Dane z 30 czerwca 2007:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 18 656 100 9818 52,6 8838 47,4
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
966 508,4 457,6

Położenie

Miasto jest oddalone o ok. 22 km na wschód od centrum Warszawy. Od zachodu graniczy z dzielnicą Warszawy – Wesołą, od północy graniczy z Zielonką, od wschodu z Gminą Halinów, od południa z Gminą Wiązowna. Sulejówek znajduje się na pograniczu Równiny Wołomińskiej i Wysoczyzny Kałuszyńskiej.

Historia

Pierwsze wzmianki o Sulejówku pochodzą z 1526. W aktach wcielonych do Korony ziem mazowieckich była wzmianka o wsi szlacheckiej Sulewo. Istniało w niej kilka chat i karczma. W 1815 wieś Sulewo liczyła 57 mieszkańców. W 1866 uruchomiona została linia kolejowa. W ciągu kilku lat wokół stacji Miłosna powstało osiedle pracowników kolei, cegielnia oraz cechownia drewniana, od której pochodzi przyszła nazwa tej okolicy – "Cechówka". W 1910 został uruchomiony kolejny przystanek kolejowy – Sulejówek, dla potrzeb wojskowych i dla coraz liczniej przybywających letników.

W grudniu 1919 Ignacy i Helena Paderewscy zakupili od rodziny Białobrzeskich willę "Białynia", w której założyli Instytut Oświatowy, wsparty finansowo przez Józefa Piłsudskiego, późniejsze Ognisko "Helin". W 1920 uruchomiona została pierwsza szkoła w Cechówce. W latach 1923-1926 w dworku powstałym z darów społeczeństwa oraz Komitetu Żołnierza Polskiego mieszkał Józef Piłsudski. W latach 30. XX w. Instytut Oświatowy rozbudowano wg projektu znakomitego architekta Stefana Szyllera (m.in. dobudowano kaplicę Chrystusa Króla). W okresie II wojny światowej w budynkach instytutu mieściło się centrum hitlerowskiego wywiadu na Front Wschodni. Obecnie obiekty są bazą szkoleniową Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

1 kwietnia 1939 Sulejówek uzyskał status samodzielnej gminy Sulejówek. 15 września 1939 Niemcy dokonali krwawej pacyfikacji Cechówki, mordując ok. 100 osób. 27 września 1939 gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, właśnie tu musiał parafować warunki kapitulacji Warszawy. Grupa młodzieży z gminy uczestniczyła w powstaniu warszawskim. 31 lipca 1944 do Sulejówka wkroczyli żołnierze 8. Gwardyjskiego Korpusu Pancernego 2. Armii Pancernej (2-й Танковой Армии) nacierającego na Warszawę od strony Dęblina przez Parysów i Pogorzel koło Mińska Mazowieckiego.

1 lipca 1952 Sulejówek stał się dzielnicą w nowym powiecie miejsko-uzdrowiskowym Otwock a w 1958 został osiedlem miejskim w powiecie otwockim. 18 lipca 1962 osiedle Sulejówek otrzymało prawa miejskie. Po reformie administracyjnej w kraju, w 1975 miasto znalazło się w województwie stołecznym warszawskim a 1 stycznia 1999 w województwie mazowieckim (powiat miński). Od 1 stycznia do 27 października 2002 miasto wchodziło w skład powiatu warszawskiego, a po jego zlikwidowaniu zostało przyłączone z powrotem do powiatu mińskiego.

W roku jubileuszowym 2000, mieszkańcy Sulejówka upamiętnili przyjęciem nowych symboli miasta – flagi, godła, herbu, sztandaru, pieczęci i hejnału. W tym roku dworek "Milusin" zwrócono Fundacji Oświatowej Rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego – Milusin.

Zabytki

W mieście znajdują się dwa zabytki wpisane do rejestru decyzją konserwatora:

  • Zespół willowy przy ulicy Oleandrów 5, wpisany do rejestru zabytków pod nr 1348 w 1988, w skład którego wchodzą:
    • willa "Milusin" zbudowana dla Józefa Piłsudskiego w 1923 w stylu dworkowym według projektu Kazimierza Skórewicza
    • willa "Otradno" tzw. "Drewniak"
    • willa "Bzów" która do 2010 mieściła Przychodnię Miejską nr 1
  • Dworek "Siedziba" zbudowany w 1911, zamieszkiwany przez Zofię i Jędrzeja Moraczewskich, wpisany do rejestru zabytków pod nr 1299 w 1987, znajdujący się przy ulicy 11-go Listopada

Transport

Sulejówek leży na trasie magistrali kolejowej Moskwa – Berlin. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 637 WarszawaWęgrów, droga wojewódzka nr 638 Warszawa – Sulejówek, a także droga krajowa nr 2 ŚwieckoTerespol.

Z Warszawy można się dostać pociągiem Kolei Mazowieckich oraz SKM. Poza tym kursują autobusy prywatnych przewoźników oraz linie 173 (na krańcu zachodnim) i 704 (na krańcu południowym) obsługiwane przez ZTM.

Sport

W mieście działa Miejski Ludowy Klub Sportowy Victoria Sulejówek, założony w 1957. Drużyna piłkarska gra obecnie w IV lidze. Siedziba klubu znajduje się przy ulicy Reymonta.

W Sulejówku działa także od 1994 UKS Herkules. Prowadzi on 3 sekcje: lekkiej atletyki, siatkówki i koszykówki.

Ochrona zdrowia

W Sulejówku działają 2 przychodnie miejskie, 3 niepubliczne, pogotowie ratunkowe, a także 6 aptek. W 2010 oddano do użytku nowy budynek Przychodni Miejskiej nr 1, która wcześniej mieściła się w zabytkowym budynku przy ul. Paderewskiego 94 (willa "Bzów").

Religia

  • Kościół Rzymskokatolicki
    • Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku
    • Parafia Przemienienia Pańskiego w Sulejówku
  • Kościół Starokatolicki Mariawitów
  • Kościół Katolicki Mariawitów
    • Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Długiej Kościelnej
      • kaplica filialna Nieustającej Adoracji Ubłagania w Sulejówku-Żurawce (w kaplicy odprawiana jest - oprócz indywidualnej - wspólna, uroczysta adoracja ubłagania 18. dnia każdego miesiąca)
  • Świadkowie Jehowy
    • Sala Królestwa (korzystają z niej 2 zbory z Sulejówka i zbór z Halinowa)

Oświata

Szkoły podstawowe:

  • Szkoła podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego
  • Szkoła podstawowa nr 2 im. Stefana Czarnieckiego
  • Szkoła podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego
  • Prywatna szkoła podstawowa im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich

Gimnazja:

  • Gimnazjum nr 1
  • Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka
  • Gimnazjum nr 3 im. Stefana Czarnieckiego
  • Prywatne gimnazjum im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich

Szkoły ponadgimnazjalne:

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Paderewskiego

Inne:

  • Przedszkole nr 1
  • Przedszkole nr 2
  • Prywatna szkoła muzyczna I i II stopnia
  • Społeczna Szkoła Specjalna "Otwartych Serc"

Przyszłość

Muzeum Józefa Piłsudskiego

11 października Komisja Europejska – a konkretnie komisarz Danuta Hübner – oficjalnie zatwierdziła regionalne programy operacyjne w perspektywie finansowej 2007-13. Wśród 67 projektów z Mazowsza znalazła się – na liście podstawowej, a nie rezerwowej – w programie „infrastruktura i środowisko”, podgrupa „kultura”, pozycja „Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku” o wartości 23,5 mln euro, w tym 20 mln euro dofinansowania z budżetu UE. Pozwoli to stworzyć o multimedialny obiekt o powierzchni 6000 mkw., z główną salą wystawienniczą na 1500 mkw., salą konferencyjną, biblioteką, salami na wystawy czasowe, kawiarenką etc. Aby uniknąć zdominowania dworku, taki muzealny kombinat musi wejść trzy kondygnacje w głąb ziemi, co w piaszczystym Sulejówku wymaga zwalczenia wód gruntowych.

Kompleks sportowo-hotelowy

Sulejówek jest jednym z 83 miast na Mazowszu, które ubiegają o dofinansowanie budowy zaplecza pobytowo-treningowego dla mistrzostw Euro 2012. Za wyborem Sulejówka przemawia położenie blisko Warszawy, bogate pokłady wód geotermalnych oraz teren inwestycyjny na którym może powstać dobrze wyposażone centrum pobytowe. Szacunkowy koszt realizacji planowanych inwestycji może wynieść nawet 150 mln złotych. Jednym z dostępnych źródeł finansowania są fundusze unijne, w szczególności Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. W marcu 2009 budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego pn. "Park Glinianki" w Sulejówku objęli honorowym patronatem: Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wybitny kolarz Ryszard Szurkowski, aktor Karol Strasburger, dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej dr inż. Marcin Śliwa i Mistrzyni Polski w tenisie ziemnym Barbara Kowalska.

Zobacz też

  • gmina Sulejówek
  • powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock
  • Sulejówek (przystanek kolejowy)
  • Sulejówek Miłosna (stacja kolejowa)

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 344)

0-9ABCDFGHIJKLŁMNOPRSŚTWZŻ

0-9

ul. 1 Armii Wojska Polskiego
ul. 11 Listopada
ul. 15 Sierpnia
ul. 15 Września
ul. 3 Maja

A

ul. Akacjowa
ul. Andersa
ul. Andersa Władysława (Generała Władysława Andersa)
ul. Armii Krajowej
ul. Armii Wojska Polskiego 1
ul. Asfaltowa

B

ul. Baczyńskiego
ul. Baczyńskiego Krzysztofa Kamila
ul. Bagno
ul. Bajkowa
ul. Baryłki
ul. Baryłki Grzegorza
ul. Bema
ul. Bema Józefa (Generała Józefa Bema)
ul. Berlinga
ul. Berlinga Zygmunta (Generała Zygmunta Berlinga)
ul. Bogusławskiego
ul. Bogusławskiego Wojciecha
ul. Broniewskiego
ul. Broniewskiego Władysława
ul. Brzezińska
ul. Brzozowa
ul. Bydgoska

C

ul. Chełmska
ul. Chopina
ul. Chopina Fryderyka
ul. Cieplaka
ul. Cieplaka Jana
ul. Cynamonowa
pl. Czarnieckiego
Pl. Czarnieckiego Stefana
ul. Czereśniowa
ul. Czynu Społecznego

D

ul. Dąbka
ul. Dąbrówki
ul. Dąbrowskiego
ul. Dąbrowskiego Jarosława
ul. Dębowa
ul. Dobrzańskiego
ul. Dobrzańskiego Henryka (Majora Henryka Dobrzańskiego)
ul. Dojazdowa
ul. Dolna
ul. Drobiarska
ul. Dworcowa
ul. Dzielna
ul. Długa

F

ul. Francuska
ul. Fredry
ul. Fredry Aleksandra

G

ul. Gdańska
ul. Grabińska
ul. Grabskiego
ul. Grabskiego Stanisława
ul. Grottgera
ul. Grottgera Artura
ul. Grudzińskiego
ul. Grudzińskiego Jana
ul. Grunwaldzka
ul. Grzybowa
ul. Gwarna
ul. Głowackiego
ul. Głowackiego Bartosza

H

ul. Hallera
ul. Hallera Józefa (Generała Józefa Hallera)
ul. Harcerska
ul. Helska
ul. Hotelowa

I

ul. I Kadrowej
ul. Idzikowskiego
ul. Idzikowskiego Ludwika
ul. Iwaszkiewicza
ul. Iwaszkiewicza Jarosława

J

ul. Jagiellońska
ul. Jagodowa
ul. Jana III Sobieskiego
ul. Jaśminowa
ul. Jasna
ul. Jałowcowa
ul. Jedności
ul. Jodłowa

K

ul. Kasprowicza
ul. Kasprowicza Jana
ul. Kasztanowa
ul. Kielecka
ul. Kilińskiego
ul. Kilińskiego Jana
ul. Kleeberga
ul. Kleeberga Franciszka (Generała Franciszka Kleeberga)
ul. Klonowa
ul. Kochanowskiego
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Kolbe Maksymiliana (Ojca Maksymiliana Kolbe)
ul. Kolbego
ul. Kolejowa
ul. Kombatantów
ul. Kombatantów II Wojny Światowej
ul. Konarskiego
ul. Konarskiego Stanisława
ul. Konopnickiej
ul. Konopnickiej Marii
ul. Konwaliowa
ul. Kopernika
ul. Kopernika Mikołaja
ul. Kormoranów
ul. Korysia ks.
ul. Kościuszki
ul. Kościuszki Tadeusza
ul. Kossaka
ul. Kossaka Wojciecha
ul. Koszalińska
ul. Kołłątaja
ul. Kołłątaja Hugona
ul. Krakowska
ul. Krasickiego
ul. Krasickiego Ignacego
ul. Krasińskiego
ul. Kraszewskiego
ul. Kraszewskiego Ignacego
ul. Królewska
ul. Krótka
ul. Krucza
ul. Kruczkowskiego
ul. Kruczkowskiego Leona
ul. Krzywa
ul. Kutrzeby
ul. Kutrzeby Tadeusza (Generała Tadeusza Kutrzeby)
ul. Kwiatowa

L

ul. Legionów
ul. Lema
ul. Lema Stanisława
ul. Leśna
ul. Leszczynowa
ul. Lipowa
ul. Listopada 11
ul. Lubelska
ul. Ludowa

Ł

ul. Łączna
ul. Łąkowa
ul. Łomżyńska
ul. Łukasińskiego
ul. Łukasińskiego Waleriana

M

ul. Maczka Stanisława
ul. Magnoliowa
ul. Magnuszewska
ul. Maja 3
ul. Malinowa
ul. Mariańska
ul. Matejki
ul. Matejki Jana
ul. Mazowiecka
ul. Małachowskiego
ul. Małachowskiego Stanisława
ul. Małego Księcia
ul. Mickiewicza
ul. Mickiewicza Adama
ul. Miedziana
ul. Mieszka I
ul. Mińska
ul. Miodowa
ul. Miła
ul. Mokra
ul. Moniuszki
ul. Moniuszki Stanisława
ul. Moraczewskiego
ul. Moraczewskiego Jędrzeja
ul. Mysia
ul. Młodości

N

ul. Narutowicza
ul. Narutowicza Gabriela
ul. Nałkowskiej
ul. Nałkowskiej Zofii
ul. Niecała
ul. Niemcewicza
ul. Niemcewicza Ursyna Juliana
ul. Niemojewskiego
ul. Niemojewskiego Andrzeja
ul. Norwida Cypriana Kamila
ul. Nowa
ul. Nowotki
ul. Nowotki Marcelego

O

ul. Ogińskiego
ul. Ogińskiego Michała
ul. Ogrodnicza
ul. Okrzei
ul. Okrzei Stefana
ul. Okulickiego
ul. Okulickiego Leopolda (Generała Leopolda Okulickiego)
ul. Okuniewska
ul. Oleandrów
ul. Olsztyńska
ul. Olszyny
ul. Opolska
ul. Orla
ul. Orzeszkowej
ul. Orzeszkowej Elizy
ul. Osiedlowa

P

park Glinianki
ul. Paca
ul. Paca Michała
ul. Paderewskiego
ul. Partyzantów
ul. Pederewskiego Ignacego
ul. Piaskowa
ul. Piastowska
ul. Piękna
ul. Pierwszej Kadrowej
al. Piłsudskiego
ul. Piłsudskiego Józefa Al. (Marszałka Józefa Piłsudskiego)
ul. Plater
ul. Plater Emilii
ul. Pocztowa
ul. Podleśna
ul. Pogodna
ul. Poligonowa
ul. Polna
ul. Poniatowskiego
ul. Poniatowskiego Józefa
ul. Poprzeczna
ul. Poziomkowa
ul. Poznańska
ul. Południowa
ul. Prosta
ul. Prusa
ul. Prusa Bolesława
ul. Przechodnia
ul. Przejazd
ul. Przerwy-Tetmajera Kazimierza
ul. Przybosia
ul. Przybosia Juliana
ul. Przybyszewskiego
ul. Przybyszewskiego Stanisława
ul. Ptasia
ul. Puszkina
ul. Puszkina Aleksandra
ul. Pułaskiego
ul. Pułaskiego Kazimierza
ul. Płocka

R

ul. Rataja
ul. Rataja Macieja
ul. Reja
ul. Reja Mikołaja
ul. Rejtana
ul. Rejtana Tadeusza
ul. Reymonta
ul. Reymonta Władysława
ul. Rodziewiczówny
ul. Rodziewiczówny Marii
ul. Różana
ul. Rzemieślnicza

S

skwer Niepodległości
skwer Pamięci
skwer Pod Lipami
skwer Powstańców Warszawy
skwer Trzeciego Tysiąclecia
ul. Sandomierska
ul. Sasankowa
ul. Sejmowa
ul. Sienkiewicza
ul. Sienkiewicza Henryka
ul. Sierpnia 15
ul. Skorupki Ignacego
ul. Skorupki ks. Ignacego
ul. Skłodowskiej-Curie
ul. Skłodowskiej-Curie Marii
ul. Sobieskiego Jana III
ul. Solskiego
ul. Solskiego Ludwika
ul. Sosabowskiego Stanisława
ul. Sosnowa
ul. Spacerowa
ul. Stalowa
ul. Starych Dębów
ul. Starzyńskiego
ul. Starzyńskiego Stefana
ul. Staszica
ul. Staszica Stanisława
ul. Sucharskiego
ul. Sucharskiego Henryka (Majora Henryka Sucharskiego)
ul. Szaserów
ul. Szczecińska
ul. Szekspira
ul. Szekspira Wiliama
ul. Szklarniowa
ul. Szkolna
ul. Szosowa
ul. Szymanowskiego
ul. Szymanowskiego Karola
ul. Słoneczna
ul. Słowackiego
ul. Słowackiego Juliusza

Ś

ul. Śnieżki
ul. Świerkowa
ul. Świętochowskiego
ul. Świętojańska

T

ul. Tęczowa
ul. Tetmajera
ul. Topolowa
ul. Torfowa
ul. Trakt Brzeski
ul. Tramwajowa
ul. Traugutta
ul. Traugutta Romualda
ul. Truskawkowa
ul. Tuwima
ul. Twardowskiego ks.
ul. Tymiankowa

W

ul. Warecka
ul. Wąska
ul. Wenecka
ul. Wiejska
ul. Wierzbowa
ul. Wilsona
ul. Wilsona Thomasa Woodrowa
ul. Wiosenna
ul. Wiśniowa
ul. Wodociągowa
ul. Wrocławska
ul. Wrońskiego
ul. Wrońskiego Stanisława
ul. Września 15
ul. Wrzosowa
ul. Wspólna
ul. Wyspiańskiego
ul. Wyspiańskiego Stanisława
ul. Wyszyńskiego Kardynała
ul. Wyszyńskiego Stefana (Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
ul. Wyzwolenia

Z

ul. Zaciszna
ul. Zamojska
ul. Zawiszy
ul. Zawiszy Artura
ul. Zelwerowicza
ul. Zelwerowicza Aleksandra
ul. Zielona

Ż

ul. Żelazna
ul. Żeromskiego
ul. Żeromskiego Stefana
ul. Żurawska
ul. Żwirowa

Kody pocztowe, Sulejówek (wyświetlono 2/2)


Ocena internautów miejscowości Sulejówek
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Sulejówek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Sulejówek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 21:12:00

Szybka zmiana regionu Polski