Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Studzianki


Informacje o Studzianki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.547798

Współrzedne geograficzne E: 20.755501

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 23

Liczba ludności: 395

Tablice rejestracyjne: WND

Dzielnice, Studzianki

  • Dzielnica: Rumunki

Studzianki (województwo mazowieckie)

Studzianki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nasielsk.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie ciechanowskim.

Historia

Studzianki w czasie II Wojny Światowej

Obóz pracy (Arbeitslager nr 1) we wsi Studzianki założony został 25 listopada 1944 r. i ulokowany w lasku ob. Kucińskiego. Tworzyły go 6 baraków, każdy przeznaczony na 60 osób. Przeciętny stan obozu wynosił 400 osób. Więźniowie obozu pochodzili z obław urządzanych regularnie przez żandarmerię polową na terenach przyfrontowych w okolicznych wioskach. Pracowali oni przy kopaniu okopów i budowaniu bunkrów na polach we wsiach Studzianki, Psucin, Cegielnia Psucka, Budy Siennickie i Siennica (na południe od miasta Nasielska, bliżej Narwi). Podczas prób ucieczek więźniowie ginęli od kul ścigających ich wachmów. Więźniów odżywiano znośnie, gdyż Niemcom zależało, aby mogli wydajnie pracować. W obozie była izba chorych. Bicie i maltretowanie więźniów przy pracy było nagminne. W lasku przy obozie dokonano pokazowej egzekucji, w czasie której rozstrzelano dwóch Polaków. Byli to: Józef Gąsiorowski z Radzanowa (pow. płocki) i Stanisław Mikołajewski z Bodzanowa (pow. płocki). Komendantem obozu w Studziankach był funkcionariusz gestapo nazwiskiem Gut, a strażnikiem wspomniany już gestapowiec Helmut Neugebauer. W okresie istnienia obozu, od 25 listopada 1944 r. do 17 stycznia 1945 r., przewinęło się przez niego około 1500 osób pochodzących z różnych powiatów. W momencie likwidacji obozu część więźniów zbiegła, a część uprowadzili ze sobą Niemcy i losy ich nie są znane.

Transport

W miejscowości znajduje się przystanek linii kolejowej 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny. Został zbudowany w 1972 roku, podczas elektryfikacji linii. Posiada dwa wysokie perony boczne oraz budynek z poczekalnią. Tuż za peronami w kierunku Warszawy zlokalizowany jest przejazd kolejowy obsługiwany przez dróżnika, w trakcie budowy jest bezkolizyjny przejazd nadziemny. W budynku znajduje się zdewastowane pomieszczenie poczekalni oraz zamknięta kasa biletowa. W okolicy przystanku zainstalowane są semafory trzystawnej Samoczynnej Blokady Liniowej.

Przez Studzianki przebiega droga powiatowa która łączy miejscowość z wojewódzką drogą 571 Pułtusk - Nasielsk - Naruszewo oraz drogą powiatową Nasielsk - Pomiechówek - Nowy Dwór Maz.

Kody pocztowe, Studzianki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Studzianki
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 30

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Studzianki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Studzianki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:52:27

Szybka zmiana regionu Polski