Menu
Home» » » »

Gmina Lelis - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 8373

Gęstość populacji: 41,9 osób/km²

Powierzchnia: 197 km²

TERYT: 1415062

Numer kierunkowy: 29

Tablice rejestracyjne: WOS

Urząd gminy Lelis

Adres: 07-402 Lelis

Oficjalna strona gminy Lelis

Gmina Lelis

Gmina Lelis (dawn. gmina Durlasy) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim. Siedzibą gminy jest Lelis. Gmina Lelis położona jest w północno - wschodniej części województwa mazowieckiego, w centralnej części powiatu ostrołęckiego. Powierzchnia gminy wynosi 19 709 ha, stanowiąc 0,6% powierzchni województwa mazowieckiego. Odległość gminnej miejscowości Lelis od miasta powiatowego Ostrołęka wynosi 12 km, natomiast od stolicy województwa mazowieckiego 130 km.

Gmina Lelis - charakterystyka

Gmina Lelis jest położona na skraju Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, charakteryzuje się wysoką lesistością. Przez teren gminy przepływa 5 rzek, tj. Rozoga, Piasecznica, Omulew, Narew oraz Szkwa, która jako jedyna z ostatnich rzek kurpiowskich dotychczas nie została uregulowana. Gmina nie jest zasobna w żadne bogactwa naturalne, jednakże jej bogactwo stanowią lasy obfite w grzyby i jagody, różnorodna roślinność i zwierzęta, czyste powietrze oraz harmonijna cisza. Gmina przebogata w rozmaitość krajobrazu staje się rajem dla zwierząt. Do dzisiaj w lasach można spotkać: jelenie, sarny, dziki, wiewiórki, kuny leśne, zające, lisy, czasem pojawiają się wilki. Duża powierzchnia lasów posiadających rzadkie gatunki roślin i zwierząt, ptactwa przesądziła, o tym, że gmina została zaliczona do obszaru "Zielonych Płuc Polski". Charakterystyczne piękno i wyjątkowość dla gminy stanowią wydmy paraboliczne we wsi Durlasy. Również nieodzownym elementem krajobrazu gminy są liczne kapliczki oraz krzyże przydrożne (Szafarnia, Płoszyce, Durlasy, Nasiadki), przypominające o głębokiej wierze ludu puszczańskiego. Najciekawsze krajobrazowo tereny położone są w północno - wschodniej części gminy. W rejonie tym zachowała się jeszcze drewniana architektura ludowa (chałupy kurpiowskie).

Specyfiką Niziny Kurpiowskiej są piaszczyste tereny, o znacznej przewadze lasów i użytków zielonych, dlatego, też 58% powierzchni gminy to użytki zielone, użytki rolne stanowią 54,9% obszaru, natomiast 36% powierzchni obejmują lasy. Gmina Lelis liczy 8 595 mieszkańców, w tym 4 363 mężczyzn i 4 232 kobiet. Gęstość zaludnienia wynosi 44 osób/km2.

Pod względem administracyjnym w skład gminy wchodzą 22 miejscowości stanowiące 22 sołectwa tj. Białobiel, Dąbrówka, Długi Kąt, Durlasy, Gąski, Gnaty, Gibałka, Kurpiewskie, Lelis, Łęg Przedmiejski, Łęg Starościński - Walery, Łęg Starościński, Łodziska, Nasiadki, Obierwia, Olszewka, Płoszyce, Siemnocha, Szafarnia, Szafarczyka, Szkwa, Szwendrowy Most.

Gmina Lelis graniczy z siedmioma gminami ościennymi: Gmina-Miasto Ostrołęka, Baranowo, Kadzidło, Olszewo-Borki, Rzekuń Zbójna (województwo Podlaskie, powiat łomżyński), Miastkowo (województwo Podlaskie, powiat łomżyński).

Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 53 Ostrołęka - Olsztyn, która stanowi najkrótszą drogę wyjazdową do Krainy Jezior Mazurskich z Ostrołęki oraz z aglomeracji warszawskiej, określoną mianem "gościńca mazurskiego", stanowiąc zarazem priorytetowy szlak tranzytowy w handlu na rynki wschodnie. Odległość gminnej miejscowości Lelis od drogi krajowej nr 53 wynosi 5 km. Ciąg dróg powiatowych zlokalizowanych na terenie Gminy w sumie 86 km, zapewnia połączenie komunikacyjne Ostrołęki z sąsiednimi powiatami oraz województwami.

Gmina Lelis graniczy z Gminą - Miastem Ostrołęka stając się jej zapleczem magazynowo - biurowym, sprzyjają ku temu liczne, a zarazem korzystne tereny pod inwestycję oraz bezpośrednie położenie z najbliższą aglomeracją miejską. Sektor inwestycji posiadający możliwości rozwoju na ternie gminy to: przemysł rolno-spożywczy, budowlany, przetwórczy, usługowy, turystyczny (turystyka wiejska), w tym agroturystyka, gospodarstwa ekologiczne.

Gmina Lelis jako typowa rolnicza gmina, na terenie której prowadzone są wyspecjalizowane gospodarstwa rolne - zorientowane na chów bydła mlecznego decydują o rozwoju przemysłu mleczarskiego. Rolnicy dostarczają "biały surowiec" odbiorcom z powiatu ostrołęckiego, którzy posiadają uprawnienia Unii Europejskiej do eksportu swoich produktów na cały rynek wspólnoty oraz odbiorcom z pobliskich gmin, powiatów, a nawet województwa określanego mianem "zagłębia mleczarstwa polskiego".

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Lelis ma obszar 197 km², w tym:

  • użytki rolne: 55%
  • użytki leśne: 36%

Gmina stanowi 9,38% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2010:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 8373 100 4364 49,35 4479 50,65


Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Lelisie

Cele i przedmiot działania GOK-O w Lelisie

  • Pozyskanie i przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze i współtworzenia jej wartości oraz kultury fizycznej i rekreacji.
  • Zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczeństwa oraz uczestnictwa w upowszechnianiu wiedzy i kultury w swoim środowisku.
  • Celem GOK-O jest realizacja zadań w zakresie wyzwalania aktywności kulturalnej mieszkańców gminy, ochrony i kultywowania lokalnych wartości kulturowych. Cel ten realizuje GOK-O przez wielokierunkową działalność zgodną z potrzebami środowiska i własnego programu działania.

  • Ośrodek Etnograficzny w Lelisie

    Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Kurpiów w Lelisie. W Ośrodku można obejrzeć eksponaty z przeszłości ludu puszczy kurpiowskiej od czasów najdawniejszych do chwili obecnej.
    Strona internetowa Ośrodka Etnografinczego www.kurpie.lelis.pl

    Gminne Centrum Informacji

    Gminne Centrum Informacji utworzone przy Gminnym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Lelisie działa od 18 października 2005r. GCI to placówka ukierunkowana na aktywizację społeczności lokalnych oraz zapewnienie łatwego dostępu do nowoczesnych technologii. Działalność GCI jest wielokierunkowa. Do podstawowych zadań należy prowadzenie różnorodnych form poszukiwania pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz absolwentów poprzez nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorcami, gromadzenie informacji o kursach zawodowych, stypendiach, stażach itp. Pracownicy Centrum służą pomocą w sporządzeniu życiorysu zawodowego, pomagają napisach podanie o pracę, a pracodawcom umożliwiają pozyskanie odpowiednich pracowników. GCI współpracuje z Powiatowym i Wojewódzkim Urzędem Pracy w zakresie pozyskiwania ofert pracy, spotkań z przedsiębiorcami. Na bazie GCI prowadzone są różnego rodzaju szkolenia. GCI obsługuje pracownik zatrudniony w ramach prac interwencyjnych.


    Parafie Rzymsko Katolickie w Gminie Lelis

    • Rzymskokatolicka Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lelisie
    • Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Anny w Dąbrówce
    • Parafia Rzymsko-Katolicka pw. NMP Częstochowskiej w Obierwi
    • Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Łęgu Starościńskim

    Sąsiednie gminy

  • Baranowo,
  • Kadzidło,
  • Miastkowo,
  • Olszewo-Borki,
  • Rzekuń,
  • Zbójna
  • Kody pocztowe w gminie Lelis (wyświetlono 1/1)

    Wtyczki społecznościowe

    Lubisz Gminę Lelis, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

    Komentarze o Gminie Lelis

    Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 10:44:02

    Szybka zmiana regionu Polski