Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Troszyn


Informacje o Troszyn:

Ilość ulic: 24

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.030281

Współrzedne geograficzne E: 21.735830

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 29

Wysokośc npm: 100 - 150 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: WOS

Troszyn (województwo mazowieckie)

Troszyn – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Troszyn.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie ostrołęckim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Troszyn.

W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii św. Bartłomieja Apostoła. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Rzekuń.

Historia

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła została w Troszynie erygowana w 1443 r. Fundatorem był Jan z Opinogóry i Troszyna, sędzia łomżyński, a poświęcenia dokonał biskup płocki Jan Krasiński. XVI wiek to okres rozkwitu miejscowości – proboszczami parafii zostaje dwóch księży wywodzących się z okolicznej szlachty: Jakub Chrostowski i Bartłomiej Troszyński. Miejscowość należy do rodu Troszyńskich. Zniszczona w czasie potopu szwedzkiego, w 1705 wzniesiono tu nowy drewniany kościół fundacji właściciela Troszyna, chorążego wyszogrodzkiego, Piotra Stumirowskiego.

Po rozbiorach pod zaborem pruskim, później w Księstwie Warszawskim, w 1815 w Królestwie Polskim. W czasie powstania listopadowego miejscowość znalazła się kilkakrotnie na trasie przemarszów wojsk polskich i rosyjskich, w maju 1831 kwaterował tu gen. Jan Skrzynecki przed bitwą pod Ostrołęką. W czasie powstania styczniowego w okolicy działały oddziały powstańcze, m. in. Zygmunta Padlewskiego.

W 1884 wzniesiono tu nowy drewniany kościół konsekrowany w 1887 przez biskupa Kossowskiego. Okres I wojny światowej to kolejne zniszczenia – w 1915 w rejonie Troszyna i Rabęd toczyły się walki rosyjsko-niemieckie. W czasie II wojny światowej kościół został zamieniony przez Niemców na magazyn, a w 1944 na szpital dla żołnierzy niemieckich. 24 sierpnia 1944 w święto patrona parafii kościół został spalony przez wycofujących się Niemców.

Po wojnie msze święte w Troszynie odbywały się w domu parafialnym, a nowy kościół projektu Barbary Brukalskiej zbudowany został w latach 1956-1975, z częściowym wsparciem finansowym Polonii Amerykańskiej, konsekrowany 29 czerwca 1975 przez biskupa łomżyńskiego Mikołaja Sasinowskiego.

Związani z Troszynem

  • Jan Zamoyski herbu Grzymała - urodzony w parafii Troszyn, biskup płocki i arcybiskup lwowski
  • Mikołaj Troszyński - starosta łomżyński

Zobacz też: Troszyn, Troszyn Polski, Troszynek

Kody pocztowe, Troszyn (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Troszyn
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Troszyn, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Troszyn

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 10:50:03

Szybka zmiana regionu Polski