Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wiązowna


Informacje o Wiązowna:

Ilość ulic: 39

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.167000

Współrzedne geograficzne E: 21.316999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 22

Liczba ludności: 980

Tablice rejestracyjne: WOT

Herb Wiązowna:

Herb Wiązowna

Oficjalna strona miejscowości

Wiązowna

Wiązowna – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Wiązowna. Wiązowna dzieli się na trzy sołectwa: Wiązownę Gminną, Wiązownę Kościelną oraz Osiedle Parkowe. W Wiązownie Kościelnej znajduje się przy ulicy Kościelnej kościół, wybudowany w latach 1794-1797. Parafia jest pod wezwaniem św. Wojciecha.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Bogactwem Wiązowny jest przyroda; ponad 70% jej obszaru objęte jest różnego rodzaju formami ochrony. Są to rezerwaty przyrody, Mazowiecki Park Krajobrazowy, obszar chronionego krajobrazu, które obejmują swoim zasięgiem większość terenów leśnych, łąkowych i polnych położonych w centralnej i południowej części gminy. Ochroną rezerwatową objęte są również rzeki Świder i Mienia wraz z dolinami (pow. 238 ha).

Miejscowość jest siedzibą gminy Wiązowna.

Co roku w Wiązownie odbywa się półmaraton Wiązowski.

Nierzadko spotkać można nieprawidłową odmianę nazwy miejscowości. Prawidłowo nazwa odmienia się przez przypadki jak rzeczownik (a nie przymiotnik) (np. do Wiązowny, w Wiązownie, natomiast wszelkie formy zakończone na -nej są niepoprawne).

Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha

Znajdujący się przy ulicy Kościelnej kościół parafialny p.w. św. Wojciecha powstał z fundacji właścicielki dóbr wiązowskich, miecznikowej litewskiej Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej. Został oddany do użytku w 1797 roku. Stanął na miejscu dawnego kościółka drewnianego, wzniesionego w 1580 roku z fundacji starosty czerskiego Wojciecha Radzymińskiego. Nawa główna jest trójprzęsłowa o rzucie prostokąta i o ściętych wewnątrz narożach. Od zachodu przylega do niej kruchta z chórem, od wschodu natomiast węższe prezbiterium. Na ścianie frontowej znajduje się monumentalny, czterokolumnowy portyk joński zwieńczony trójkątnym szczytem, gdzie znajduje się oko opatrzności. W ołtarzu głównym znajduje się namalowany przez Antoniego Brodowskiego, przebywającego w Wiązownie w 1820 roku obraz "Ukrzyżowanie", na lewym bocznym ołtarzu natomiast obraz Wojciecha Gersona, przedstawiający św. Wojciecha. Freski, zdobiące ściany oraz plafon pochodzą z I połowy, ich autorem jest Zygmunt Wieniawa-Narkiewicz. Aspersorium pochodzi z końca XVIII wieku.

Zobacz też

Kody pocztowe, Wiązowna (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Wiązowna
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 9

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wiązowna, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wiązowna

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:24:38

Szybka zmiana regionu Polski