Menu
Home» » » »

Gmina Piaseczno - Informacje

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

Populacja: 71034

Gęstość populacji: 463,5 osób/km²

Powierzchnia: 128,22 km²

TERYT: 1418043

Numer kierunkowy: 22

Tablice rejestracyjne: WPI

Urząd gminy Piaseczno

Adres: 05-500 Piaseczno ul. Kościuszki 5

Oficjalna strona gminy Piaseczno

Gmina Piaseczno

Gmina Piaseczno to gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, granicząca z warszawską dzielnicą Ursynów. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim. Siedzibą gminy jest Piaseczno.

Według danych z 30 czerwca 2010 r. gminę zamieszkuje 71 034 osób. Gmina Piaseczno jest najludniejszą gminą miejsko-wiejską w Polsce.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2005 gmina Piaseczno ma obszar 128,22 km², w tym:

  • użytki rolne: 56%
  • użytki leśne: 26%

Gmina stanowi 25,3% powierzchni powiatu.

Demografia

Liczba mieszkańców (30.06.2010)

  • Miasto 41 787
  • Wsie 33 710
  • Razem 71 034

Środowisko przyrodnicze

Gemorfologia:

Teren gminy Piaseczno leży prawie w całości na obszarze wysoczyzny dyuwialnej, na Równinie Piaseczyńskiej. Stanowi ona brzeżną część Kotliny Warszawskiej. Południowo-zachodnia część gminy w rejonie Złotokłosu stanowi obszar Wyszoczyzny Rawskiej. Niewielki teren na wschodniej granicy leży na obszarze Kotliny Warszawskiej tak zwanego Przelewu Baniochy. Na terenie gminy występują zatem zróżnicowane formy terenu typowe dla zjawisk związanych z brzeżną strefą lodowcową.

Ukształtowanie terenu:

Deniwelacje rzeźby terenu gminy wahają się od 128 m n.p.m. w rejonie Złotokłosu na obszarze Wysoczyzny Rawskiej do 101 m n.p.m. w Przelewie Baniochy. Teren wykazuje nachylenie w kierunku północnym. Najlepiej wykształconą doliną jest dolina rzeki Jeziorki wcięta 4-10m. poniżej powierzchni terenu. Pozostałe cieki(Potok Pęcherski, rzeka Zielona, Potok Baniochy) płyną wzdłuż lokalnych obniżeń terenu. W południowej części w pasie Zalesie Górne, Pilawa, Czarnów, Słomczyn sporadycznie występują wydmy od wysokości do 10 m.

Gleby:

Na całym obszarze gminy przeważają gleby lekkie wytworzone z piasków luźnych lub słabo gliniastych o średniej wartości rolniczej. Należą do kompleksów żytnio-ziemniaczanych. Nieco lepsze gleby należące do kompleksów żytnio-buaczanych, występują w rejonie Siedlisk, Chylic, Jazgarzewa, Ustanówka. Są to gleby wykształcone na rozmytym podłożu moreny górnej. Jedynie w dolinie Jeziorki i jej dopływów występują gleby o charakterze hydromorficznym.

Zasoby wodne:

Układ wodny obszaru gminy stanowi w całości zlewnie rzeki Jeziorki. Tworzą go:

  • rzeka Jeziorka z dobrze wykształconą doliną
  • trzy jej prawobrzeżne dopływy: Potok Pęcherski, rzeka Zielona, Potok Sielecki
  • dopływ lewobrzeżny – rzeczka Struga z wpadającą do niej Głoskówką
  • zespoły stawów na rzeczce Struga w rejonie Głoskowa oraz na rzeczce Głoskówce w rejonie Złotokłosu
  • sporadyczne występujące na terenach rolnych i leśnych niewielkie oczka wodne utrzymujące się na obniżeniach terenu
  • małe stawy na terenie parków zabytkowych oraz w okolicach Gołkowa

Układ hydrograficzny gminy należy do układu mało przekształconego, a wysoki stopień zalesienia gminy sprzyja retencji wodnej.

Warunki klimatyczne:

Klimat obszaru, na którym leży gmina wykazuje cechy klimatu kontynentalnego charakterystycznego dla Krainy Wielkich Dolin Niski poziom opadów (suma roczna opadów: 556 mm) powoduje, że tym terenie występuje w okresie wegetacji roślin znaczne deficyt wilgoci. Okres wegetacji rozpoczyna się w pierwszych dniach kwietnia i kończy się w ostatnich dniach października. Najniższe temperatury występują w styczniu a najwyższe w lipcu. Na terenie tym przeważają wiatry z kierunków zachodnich.

Warto dodać, że w maju 2008 roku gmina Piaseczno została uznana za gminę o najmniej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce. Stan taki spowodowany i utrzymany jest dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu starych i niedziałających już zakładów przemysłowych (m.in. Lamina).

Miejscowości

Antoninów, Baszkówka, Bąkówka, Bobrowiec, Bogatki, Chojnów, Chylice, Chyliczki, Głosków, Głosków-Letnisko, Gołków, Grochowa, Henryków-Urocze, Jastrzębie, Jazgarzew, Jesówka, Józefosław, Julianów, Kamionka, Kuleszówka, Łbiska, Mieszkowo, Nowinki, Orzeszyn, Pęchery, Pęchery-Łbiska, Pilawa, Pólko, Robercin, Runów, Runów-Osada, Siedliska, Szczaki, Wola Gołkowska, Wólka Kozodawska, Wólka Pęcherska, Wólka Pracka, Zalesie Górne, Złotokłos, Żabieniec.

Sąsiednie gminy

Kody pocztowe w gminie Piaseczno (wyświetlono 7/7)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Piaseczno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Piaseczno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 10:47:03

Szybka zmiana regionu Polski