Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rostkowo


Informacje o Rostkowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.003330

Współrzedne geograficzne E: 20.810829

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 23

Tablice rejestracyjne: WPZ

Oficjalna strona miejscowości

Rostkowo (powiat przasnyski)

Rostkowo – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Czernice Borowe, w sołectwie Rostkowo. Sanktuarium św. Stanisława Kostki. Miejscowość liczy około 380 osób.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ciechanowskiego.

Rostkowo posiada własną jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej, szkołę, kościół, oraz cmentarz.

W 1550 urodził się tu i spędził w miejscowym dworku dzieciństwo św. Stanisław Kostka, patron dzieci i młodzieży. W latach 1895-1900 wzniesiono ze składek społecznych, na miejscu stojącego tu uprzednio drewnianego kościoła, zniszczonego w 1861 r., murowaną, neogotycką świątynię pw. św. Stanisława Kostki. Prawdopodobnie kościół ten stoi na miejscu dawnego dworu Kostków. W 1926 do kościoła sprowadzone zostały z Rzymu relikwie św. Stanisława. Była to uroczystość o zasięgu ogólnopolskim. 19 i 20 sierpnia 1967 w Przasnyszu i Rostkowie odbywała się polska część uroczystości 400-lecia śmierci św. Stanisława z udziałem prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły. W uroczystościach wzięło udział 35 biskupów. Jak podaje Kronika parafialna, zgromadziło się wtedy w Rostkowie ok. 50 000 wiernych. Biskup Płocki Bogdan Sikorski ogłosił wówczas, że papież Paweł VI, 15 maja 1967 r. ustanowił św. Stanisława Kostkę, obok św. Stanisława biskupa i męczennika, głównym patronem diecezji płockiej. Erygowano wtedy w Rostkowie parafię pw. św. Stanisława Kostki.

Rok 1977, w 250. rocznicę kanonizacji św. Stanisława został ogłoszony w diecezji płockiej jako Rok Stanisławowski, w celu przybliżenia postaci świętego młodzieży. Powoli miejsca uświęcone życiem św. Stanisława Kostki stawały się miejscami pielgrzymkowymi. Z początku pielgrzymki te miały charakter prywatny. Dopiero rok 1983 przyniósł zdecydowaną zmianę. Wtedy to z inicjatywy duszpasterzy przasnyskich, a zwłaszcza ks. Janusza Cegłowskiego zorganizowana została pielgrzymka młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. Wzięła w niej licznie udział młodzież z całej diecezji. W sumie pielgrzymka liczyła ok. 1500 osób. Zakończyła się ona Mszą świętą, podczas której kazanie wygłosił ks. Stanisław Bońkowski, ówczesny ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Po Mszy św. konferencję do zgromadzonej młodzieży wygłosił ks. Roman Marcinkowski, ówczesny dyrektor Wydziału Katechetycznego, późniejszy biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Od tego czasu datuje się nieprzerwana tradycja pielgrzymek dzieci i młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. Corocznie, w sobotę po uroczystości św. Stanisława Kostki (18 września), gromadzi ona dużą liczbę uczestników. Od Roku Jubileuszowego 2000 pielgrzymka znacznie się rozrosła i przybrała postać masową. Przybywają na nią również pielgrzymi z diecezji sąsiednich, głównie łomżyńskiej, warmińskiej i toruńskiej. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki gromadzą się najpierw w Przasnyszu, gdzie uczestniczą we Mszy świętej sprawowanej przeważnie przez Biskupa płockiego lub biskupa pomocniczego, a następnie pieszo przemierzają drogę do Rostkowa podzieleni na kilkanaście grup. W Rostkowie przechodzą przez Bramę św. Stanisława i gromadzą się na placu. Tam zazwyczaj ma miejsce koncert ewangelizacyjny lub festyn o charakterze religijnym. Organizatorem pielgrzymek jest Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz dekanalni duszpasterze młodzieży. W 2007 r. odbyła się XXV Jubileuszowa pielgrzymka, podczas której młodzież odkrywała na nowo treść życiowej dewizy św. Stanisława Ad maiora natus sum – do wyższych rzeczy jestem stworzony.

W 2000 r. w budynku przy wjeździe na teren kościelny zorganizowana została Galeria św. Stanisława Kostki, w której zgromadzono przedmioty związane z kultem Świętego – obrazy, rzeźby, fotografie, pamiątki z pielgrzymek, pocztówki i wydawnictwa. We wrześniu 2004 r. galeria wzbogaciła się o salę wystaw czasowych. Obok szkoły, mieszczącej się w dawnym dworze, powstaje tzw. Park Dydaktyczny z aleją pomników osób zasłużonych w skali kraju i regionu, związanych z terenami gminy Czernice Borowe. Do tej pory stanęły tu pomniki: Stanisława Żórawskiego, Tadeusza Kicińskiego, Mikołaja Dzierzgowskiego, Stanisława Chełchowskiego, Jadwigi Milewskiej i Kazimierza Chełchowskiego. Autorem wszystkich monumentów jest Jan Stępkowski – rzeźbiarz ze Strzegowa. 25 kwietnia 2010 na terenie sanktuarium zasadzono dąb upamiętniający Lecha Kaczyńskiego i odsłonięto kolejny pomnik w Parku Dydaktycznym, tym razem rotmistrza Adama Bartosiewicza, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Zobacz też

Kody pocztowe, Rostkowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rostkowo
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rostkowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rostkowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 11:35:32

Szybka zmiana regionu Polski