Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Przesmyki


Informacje o Przesmyki:

Ilość ulic: 7

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.266998

Współrzedne geograficzne E: 22.583000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 25

Liczba ludności: 670

Tablice rejestracyjne: WSI

Oficjalna strona miejscowości

Przesmyki

Przesmyki – miejscowość w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Przesmyki w odległości ok 24 km od granic miasta Siedlce. Zachował się kościół parafialny z 1776 r., wzniesiony z drewna staraniem proboszcza Ludwika Wessla. Konsekrowany przez biskupa Jana Szyjkowskiego w 1783 r. Wewnątrz barokowy ołtarz główny oraz boczne, datowane na XVIII w. (zostały przeniesione z Siemiatycz).

Pierwszy kościół parafialny (również drewniany) pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła pochodzący z 1465 r. został spalony przez Szwedów w 1657 r. Regest poborowy z czasów Stefana Batorego w roku 1580 podaje, że parafia przesmycka była jedną z najrozleglejszych w ówczesnym powiecie drohickim i liczyła 27 wsi. Kościół w Przesmykach zaliczany jest do najcenniejszych drewnianych zabytków sakralnych południowego Podlasia. Na osi kościoła stoi murowana dzwonnica-brama z przejściem ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, wzniesiona po 1869 r. W zespole kościoła od strony wschodniej znajduje się dziewiętnastowieczna drewniana organistówka będąca świetnym przykładem podlaskiego budownictwa. Na cmentarzu parafialnym usytuowana jest neogotycka kaplica zbudowana około połowy XIX w., z ludowymi rzeźbami św. Kazimierza i św. Jacka. Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury pomnik poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, odbudowany w 2000 r. w miejsce pomnika z 1932 r.

W latach 90. wybudowano w Przesmykach pierwszą tego typu w Polsce przechowalnię ziemniaka w ramach pomocy rządu Kanady dla Polski. Poza tym znajdują się tu liczne obiekty infrastruktury społecznej i kulturowej tj: GOK, klub dyskotekowy "Bonanza", biblioteka, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, komisariat policji, Zespół Szkół ze Szkołą Podstawową i Publicznym Gimnazjum, przedszkole, Urząd Gminy, przychodnia lekarska, apteka, bank, poczta, kościół parafialny, piekarnia, młyn, tartak, stacja paliw i wiele innych pełniących funkcje usługowe dla okolicznych mieszkańców.

Co roku w drugiej połowie września Przesmyckie Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego z siedzibą w Przesmykach organizuje festyn pod nazwą "Dokopiny Ziemniaka". Jest to impreza promująca Gminę Przesmyki oraz powiat siedlecki w skali województwa mazowieckiego i nie tylko.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Przesmyki.

W Przesmykach w 1925 roku urodził się Zdzisław Czapski, polski zoolog i parazytolog, profesor i prorektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Kody pocztowe, Przesmyki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Przesmyki
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Przesmyki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Przesmyki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:43:38

Szybka zmiana regionu Polski