Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ligowo


Informacje o Ligowo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.817001

Współrzedne geograficzne E: 19.483000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 24

Liczba ludności: 460

Wysokośc npm: 46 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: WSE

Ligowo

Ligowo – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sierpeckim, w gminie Mochowo.

Do 1954 miejscowość była siedzibą gminy Ligowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.

Parafia pw. św. Mateusza Ewangelisty w Ligowie

Parafia erygowana została 22 września 1388 r. przez bpa Ścibora z fundacji Trojana i Stanisława z Ligowa oraz ich krewnych z Mysłakowa. Ponowny dokument erekcyjny wydano w 1473 r. Z wizytacji w 1609 r. wiadomo, że kościół był drewniany, pod wezwaniem św. Mateusza, konsekrowany, że posiadał trzy ołtarze i malowane prezbiterium. W 1724 r. wzniesiono nowy, także drewniany, który wielokrotnie remontowano.

Na miejscu kolejnych kościołów drewnianych rozpoczęto w 1906 r., staraniem ks. Józefa Orłowskiego, budowę obecnej murowanej, neogotyckiej świątyni. Budowę ukończono w 1913 r. 10 października tegoż roku konsekrował ją bp Antoni Julian Nowowiejski. Świątynia jest pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz główny pochodzi z lat 50tych XX wieku. Jego styl nawiązuje do neobaroku z elementami klasycznymi. W polu głównym znajduje się obraz NMP zasłaniany płótnem z wizerunkiem św. Mateusza.Obraz N.M.P. został ufundowany przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, pochodzącego z tej parafii. Dwa ołtarze boczne pochodzą z poprzedniego kościoła. Datowane są na XVIII stulecie. Lewy poświęcony Sercu Pana Jezusa, prawy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Poza tym znajdziemy w kościele kilka zabytkowych przedmiotów z XVII i XVIII wieku, głównie naczyń i szat liturgicznych. Na ścianach świątyni dostrzeżemy polichromię z 1930 roku znanego artysty Władysława Drapiewskiego odwołującą się do dziejów Rzymskokatolickiego Kościoła w Polsce. W 1953 r. ufundowano osiem witraży, a w 1949 r. sprawiono 17-głosowe organy, które wykonała spółka Biernackiego, działajaca w Warszawie i Krakowie. Szczególnie uroczyście obchodzony jest w Parafii Ligowo odpust ku czci Św. Mateusza Apostoła - patrona parafii, który w Ligowie przypada zawsze w I niedzielę po 21 września, kiedy to czci się Świętego Mateusza.

Szkoła podstawowa w Ligowie

Szkoła Podstawowa w Ligowie ma długą i ciekawą historię. Pierwsza powstała w Osieku około 1848 - 1850 roku. Szkoła ta prowadzona była ze zmiennym szczęściem. Dzieci były zmuszane do mówienia po rosyjsku, śledzono je. W szkole tej uczono czytania, pisania i czterech podstawowych działań. Za naukę trzeba było płacić, więc niewiele dzieci mogło do niej uczęszczać.

Pomnik powstańców styczniowych

Na miejscowym cmentarzu do niedawna znajdował się żeliwny pomnik-kapliczka z figurą Matki Boskiej wewnątrz. Była to dosyć duża, ale mocno skorodowana konstrukcja.

W tym miejscu pochowano poległych żołnierzy w powstaniu styczniowym. W czasie jego trwania, miejscowy dzierżawca, niejaki Miączyński nawoływał chłopów do udziału w powstaniu, jednak wielu niechętnie donosiło się do walki. W pobliskim Koziołku 16 IV 1863 roku, doszło do bitwy powstańczej. Ksiądz proboszcz, Ignacy Małkiewicz zebrał ciała 16 poległych i zorganizował im patriotyczny pogrzeb w kościele w Ligowie. Wielu powstańców, którzy przeżyli, zostało skazanych na zesłanie do Rosji. W krótki czas po tym, wzniesiono na cmentarzu kapliczkę. Na przełomie 2006 i 2007 roku kapliczkę rozebrano. Pozostała tylko betonowa ramka. Obecnie, pośrodku jej, postawiono żeliwny krzyż, osadzony na kamiennym postumencie. Nie posiada ona żadnej inskrypcji, dotyczącej charakteru tego miejsca.

Zobacz też

  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Mateusza w Ligowie

Kody pocztowe, Ligowo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ligowo
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ligowo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ligowo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:09:13

Szybka zmiana regionu Polski