Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Teresin


Informacje o Teresin:

Ilość ulic: 31

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.201672

Współrzedne geograficzne E: 20.417780

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 46

Liczba ludności: 2500

Tablice rejestracyjne: WSC

Dzielnice, Teresin

  • Dzielnica: Błotko

  • Dzielnica: Kaski-Działki

Teresin (powiat sochaczewski)

Teresin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Teresin.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Teresin.

Historia Gminy

O stosunkowo wczesnym osadnictwie na tych terenach świadczą wykopaliska monet pochodzących z XI wieku. Do drugiej połowy XVI wieku ziemie te należały do książąt mazowieckich, później zostały włączone do korony polskiej. Ożywienie gospodarcze nastąpiło po 1815 roku. W 1839 roku spółka warszawskich bankierów i handlowców założyła w Szymanowie cukrownię. Następnie w pobliżu pałacu powstaje folwark, z którego wywodzi się miejscowość Teresin. Nazwa pochodzi od imienia córki poprzedniego właściciela majątku księcia Radziwiłła - Teresy. Majątek ten przeszedł następnie w ręce Mieczysława Epstejna. Od niego z kolei kupił go na przełomie XIX i XX wieku książę Władysław Drucki-Lubecki - ojciec księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, ostatniego właściciela Teresina.

W latach dwudziestych książę zaczął parcelować majątek. Część ziemi przekazał w 1927 roku na założenie klasztoru. W tym miejscu powstał Niepokalanów, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej i Teresina.

Nabywcami parcelowanych działek byli głównie mieszkańcy okolicznych wsi. Większość nowych właścicieli budowała tam domy i osiedlała się. W ten sposób powstało nowe osiedle mieszkaniowe nazywane - dla odróżnienia od folwarku Teresin - Teresin B.

Parcelując swój majątek książę starał się nie osiedlać ludzi w pobliżu swego pałacu. Sprzedawał tylko tereny oddalone i odizolowane od miejsca swego zamieszkania lasem i torami kolejowymi. Z tego powodu tereny położone w pobliżu stacji i trasy przejazdowej księcia z pałacu do stacji pozostały nienaruszone.

W 1945 roku rozpoczęto kolejną parcelację, tym razem terenów położonych w pobliżu pałacu. Część tego obszaru przeznaczono na cele specjalne: drogi, ulice, rowy melioracyjne, zalesianie, place dla szkół i zakładów pracy. Zainteresowanie terenami na obszarze gminy nie maleje. Wciąż wielu jest chętnych do związania się z tą okolicą.

Herb Teresina

Ustanowiony został uchwałą Rady Gminy w 1994 r. Jego autorem jest warszawski artysta plastyk A. Radziejowski. Symbolika elementów herbu jest następująca:

Tło nawiązuje do rolno-przemysłowego charakteru gminy: kolor zielony to rolnictwo, a biały jest symbolem przemysłu ekologicznie czystego, do rozwoju którego dąży Gmina.

Korony są związane z założycielem klasztoru w Niepokalanowie - ojcem Maksymilianem Maria Kolbe. W czasie widzenia Matki Boskiej dostał on do wyboru dwie korony symbolizujące dalsze jego życie: złota - chwałę, czerwona - męczeństwo. Ojciec Kolbe wybrał obydwie. Życie w pełni potwierdziło ten wybór.

Inicjał na tle zielonym jest ozdobną, pierwszą literą nazwy miejscowości.

Kody pocztowe, Teresin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Teresin
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Teresin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Teresin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:22:43

Szybka zmiana regionu Polski