Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Żuków


Informacje o Żuków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.267780

Współrzedne geograficzne E: 20.264441

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 46

Liczba ludności: 550

SIMC: 0738674

Tablice rejestracyjne: WSC

Dzielnice, Żuków

  • Dzielnica: Żukówka

Żuków (powiat sochaczewski)

Żuków – wieś w Polsce nad rzeką Bzurą położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Sochaczew. Siedziba sołectwa Żuków.

10 czerwca 1294 r. w bitwie pod Żukowem (wg innej relacji pod Trojanowem) zginął brat Władysława Łokietka - Kazimierz II łęczycki. Działo się to podczas pościgu za oddziałem litewskim księcia Witenesa uchodzącym z łupami po napadzie na Łęczycę, dokonanym 4 czerwca 1294 r.

20 maja 1350 r. pod Żukowem wojska polskie pod wodzą króla Kazimierza Wielkiego rozbiły wojska litewskie dowodzone przez księcia Kiejstuta. Wojska litewskie najechały Mazowsze pustosząc okolice. Siły polskie były znacznie silniejsze, więc Litwini nie mieli szans. Część najeźdźców zginęła w walce, a część zepchnięta na brzeg Bzury, utonęła w jej nurtach w czasie próby ucieczki.

W XVI w. wieś należała do rodziny Gawłowskich, szlachty z sąsiedniego Gawłowa. Pod koniec XVII w. Żuków posiadał Adam Franciszek Lasocki. Oddał on dobra synowi Antoniemu. W XVIII w. była w Żukowie siedziba wicestarosty grodu sochaczewskiego, byłego targowiczanina, prezesa sądu Apelacyjnego w Księstwie Warszawskim, senatora i kasztelana Królestwa Polskiego, Jerzego Bończy Skarżyńskiego. Folwarkiem w Żukowie na przełomie XIX i XX w. gospodarowali Chylewscy. Na początku XX w. stanowił własność Bolechowskich. Majątek posiadał Bolesław, syn Feliksa. Ożeniony był ze Stefanią Garbolewską herbu Sulima. W latach 1918-1945 Żuków stanowił własność Węgrzyckich.

Dwór został wzniesiony dla rodziny Chylewskich. W 1916 gruntownie został przebudowany. Po II wojnie światowej mieściła się w nim szkoła podstawowa. Obecnie jest własnością pana Głowacza. Wokół dworu znajdował się park zaprojektowany przez Waleriana Kronerberga ok. 1900 r. Przetrwał w stanie szczątkowym.

Niegdyś w skład dóbr Żuków wchodziły wsie Bibiampol, Helenka oraz Konary.

W 1827 r. było tu 21 domów i 278 mieszkańców, natomiast pod koniec XIX w. zanotowano 299 osób.

W 1921 r. Żuków znajdował się w granicach gminy Chodaków składał się z wsi Żukówka - z 31 domami i 195 mieszkańcami (101 mężczyzn i 94 kobiet), wszyscy narodowości polskiej oraz folwarku Żuków z 1 domem i 6 mieszkańcami (3 mężczyzn i 3 kobiety), wszyscy narodowości polskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa skierniewickiego.

Wieś do połowy lat 90. XX w. należała do parafii rzymskokatolickiej w Sochaczewie pw. św. Wawrzyńca, a obecnie w Sochaczewie-Chodakowie pw. św. Józefa Robotnika.

Obecnie na terenie wsi znajduje się szkoła podstawowa, zbudowana w latach 60. XX w., piekarnia oraz kilka sklepów. Teren z charakteru rolniczego przekształca się powoli na działkowy.

29 marca 2007 r. w wyniku wyborów sołtysem na kolejną kadencję został Zbigniew Andrzej Siejka, natomiast do rady sołeckiej powołano Marię Łachecką, Henryka Berkowskiego oraz Franciszka Fiuta.

Po śmierci sołtysa Zbigniewa Siejki w styczniu 2009 r. nowym sołtysem wybrano Jadwigę Siejkę

22 maja 2009 roku Szkoła Podstawowa w Żukowie otrzymała imię polskiego króla - Kazimierza Wielkiego. Przy okazji miało też miejsce poświęcenie sztandaru szkoły.

Kody pocztowe, Żuków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Żuków
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Żuków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Żuków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:24:54

Szybka zmiana regionu Polski