Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Duchnice


Informacje o Duchnice:

Ilość ulic: 26

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.194439

Współrzedne geograficzne E: 20.798611

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 22

Liczba ludności: 858

Tablice rejestracyjne: WZ

Duchnice

Duchnice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego. Według stanu na dzień 19 czerwca 2009 roku sołectwo Duchnice liczyło 858 mieszkańców.

Położenie

Wieś jest położona na południe od Ożarowa Mazowieckiego, z którym graniczy przez ulicę Duchnicką. Zabudowa składa się z dwóch praktycznie nie połączonych ze sobą części. Zwarta zabudowa stanowiąca wschodnią część Duchnic przylega bezpośrednio do Ożarowa Mazowieckiego i stanowi z nim spójny organizm mieszkaniowy. Powstała poprzez parcelację części gruntów RSP Duchnice. Na wschód od tego terenu znajduje się część przemysłowa, a w niej Ożarów Business Park, oddział firmy Bioton z Macierzysza oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Duchnice". W południowej części wsi znajduje się dwór z parkiem krajobrazowym i dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezus. Część zachodnia to luźna zabudowa wiejska rozrzucona wśród wielkoobszarowych pól uprawnych. Dla całego terenu administracyjnego wspólną południową granicę stanowi ulica Żytnia, która oddziela wieś od Żbikowa - dzielnicy Pruszkowa. Pomimo braku trwałej nawierzchni stanowi ruchliwe przedłużenie drogi powiatowej z Jawczyc do drogi wojewódzkiej nr. 718. Ta droga jest zachodnią granicą Duchnic, od wschodu wieś graniczy z Konotopą.

W odległości 300 m od granicy południowej wsi będzie przebiegała autostrada A2.

Historia wsi

Majątek w Duchnicach od listopada 1820 należał do Antoniego Szamockiego, który przekazał je testamentem swojemu bratankowi Wojciechowi. Wojciech Szamocki sprzedał Duchnice w 1823 na licytacji Janowi Bogumiłowi Stenzlowi, który zarządzał tu przez jedenaście lat. Po jego śmierci w 1834 nabyła je Magdalena z Fuszerów, była właścicielką majątku tylko przez dziewięć lat. W 1845 dobra duchnickie zostały wystawione na licytację i sprzedane Janowi Duczyńskiemu, a ten pięć lat później zbył je na rzecz Strohnemów. Ich rola sprowadziła się do natychmiastowej odsprzedaży dworu i ziemi rodzinie późniejszego warszawskiego farmaceuty Henryka Klawe, który był właścicielem Duchnic aż do swojej śmierci w 1926. Jego spadkobiercy spieniężyli tutejsze dobra, ale szczegóły nie są znane. Wiadomo, że przed 1935 należały do rodziny Derszów, którzy sprzedali je Marii Dunajewskiej. Od 1948 właścicielką była Jadwiga Modrzejewska, która w 1976 sprzedała część ziemi. Aktualnie dwór (zwany też pałacem) jest wystawiony na sprzedaż (wrzesień 2011).

Obiekty zabytkowe

Dwór

Dwór został wybudowany w 1867 według projektu Stanisława Kierbedzia, posiada charakter neorenesansowej willi w stylu włoskim. Posiada prostokątną część piętrową i parterową część prostopadła, która zakończona jest czworoboczną wieżą. Obiekt na skutek wielokrotnych remontów utracił pewne elementy stylowe.

Park

Park krajobrazowy o pow. 1,46 ha powstał prawdopodobnie równocześnie z budową dworu. Pierwotny kształt parku był regularny z dwiema osiami widokowymi, dziś jego duża część została wykarczowana i jest użytkowana jako pole uprawne.

Transport

Drogi

  • 701 kierunek Józefów - Domaniew - Żbików - Duchnice - Ożarów - Strzykuły
  • 718 kierunek Borzęcin - Ołtarzew - Pruszków
  • Droga powiatowa 4117W - łącząca Jawczyce - Konotopę - Duchnice ul. Żytnia - 718

Transport pasażerski

  • Linia autobusowa PKS Grodzisk Maz.: Helenówek – Pruszków Oś. Staszica – Ożarów Mazowiecki-Kościół 01
  • Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Ożarowie Mazowieckim, w odległości około 1,5 km na północ.

Kody pocztowe, Duchnice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Duchnice
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Duchnice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Duchnice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:51:14

Szybka zmiana regionu Polski