Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Grębków


Informacje o Grębków:

Ilość ulic: 13

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.281200

Współrzedne geograficzne E: 21.905800

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 25

Tablice rejestracyjne: WWE

Dzielnice, Grębków

  • Dzielnica: Poświętne

Grębków

Grębków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Grębków.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Grębków.

Przez miejscowość przepływa Kostrzyń, rzeka dorzecza Bugu.

Jest to osada gminna, szczycąca się wiekową tradycją. Jej nazwę St. Rospond wywodzi od słowa gręby co znaczy "pomarszczony, chropowaty". Pierwszy zapis w księdze parafialnej pochodzi z 1470 r. W najstarszej pozycji książkowej , do której udało mi się dotrzeć, a która została wydana w 1863 r.* czytamy: "Kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja i św. Pawła apostołów, św. Stanisława i św. Mikołaja Biskupów, we wsi Grampków li Grampsko", który należał do dóbr Biskupów Poznańskich, w 1421 r. erygowana parafia przez Andrzeja Laskarza Gosławickiego, biskupa diecezji poznańskiej, w 1747 r. było potwierdzenie erekcji parafii.

Trochę inaczej historia parafii w Grębkowie przedstawiona została przez J. Łukaszewicza.** Ze względu na język tejże pozycji pozwolę sobie na przytoczenie wypowiedzi: "Wieś Grębkowo, czy też Grębków, należała od wieków do biskupów poznańskich, z których Andrzej Laskary Gosławicki założył tu kościół porochialny w roku 1425 dn. 27 Października wcieliwszy do nowo utworzonej tym sposobem porochii wsie Polidow Wielki (Polków Sagały), Słuchocin, Sucha, Bojm (Bojmie) i Kałuszyn, odebrawszy je od Kościołów w Liwie i Mińsku.".... W czasie wizyty Goślickiego w roku 1603 kościół w tej wsi był drewniany,"uposażeniem były cztery łany roli w Grębkowie dziesięciny...".

"Słownik geograficzny Królestwa Polskiego" podaje, że kościół został pobudowany w 1747 r., Grębków w XIX w. liczył 28 domów, 221 mieszkańców i 937 m obszaru. W początkach XIX w. właścicielem wsi był Józef Grabowski, poseł na sejm.

Kody pocztowe, Grębków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Grębków
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Grębków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Grębków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 12:27:13

Szybka zmiana regionu Polski