Menu
Home» » »

Powiat wołomiński - Informacje:

Liczba gmin: 12

Liczba miejscowosci: 195

Liczba kodów pocztowych: 16

Tablice rejestracyjne: WWL, WV

Gęstość zaludnienia: 211,90 osób/km²

Powierzchnia: 955,37 km²

Urbanizacja: 66,55%

Starostwo powiatowe:

Adres: ul. Prądzyńskiego 3 05-200 Wołomin

Oficjalna strona powiatu wołomińskiego

Herb powiatu wołomiński:

Herb powiatu wołomiński

Powiat wołomiński

Powiat wołomiński − powiat w Polsce leży w centralnej części województwa mazowieckiego, na północny wschód od Warszawy. Został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wołomin.

Powiat wołomiński jest jednym z najludniejszych z powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.

Logo powiatu wołomińskiego

Nowe logo, wybrane w lipcu 2008 r., składa się z:

  • 12 zielonych czworokątów, które symbolizują 12 gmin powiatu wołomińskiego
  • 11 żółtych czworokątów, symbolizujących obszary współpracy, takie jak np. turystyka, edukacja, kultura.

Kolory użyte w logo oznaczają:

  • zielony – urodzaj, zdrowie, wzrost, bogactwo
  • żółty – szczęście, nadzieja, mądrość, energia
  • szary – to kolor neutralny, stanowi kontrast dla każdej innej barwy.

Podział administracyjny

W skład powiatu wchodzą:

Położenie

Powiat graniczy z m.st. Warszawą oraz powiatami ziemskimi: legionowskim, wyszkowskim, węgrowskim, mińskim.

Historia

Powiat powstał w roku 1952 roku, po przeniesieniu starostwa powiatowego z Radzymina do Wołomina. W stosunku do obecnego terytorium obejmował dodatkowo miasto Rembertów, (obecnie terytorium Warszawy) oraz gminę Zabrodzie, obecnie w powiecie wyszkowskim.

W wyniku reformy administracji państwowej z 1975 roku wszystkie powiaty uległy likwidacji. Reaktywowano je dopiero z dniem 1 stycznia 1999 roku. Powiat powstał z gmin należących do 3 województw: warszawskiego, ostrołęckiego i siedleckiego.

Demografia

Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2006):

  Ogółem Kobiety Mężczyźni
  osób  % osób  % osób  %
Ogółem 202 444 100 104551 51,65 97 893 48,35
Miasto 134 733 100 70 616 52,42 64 117 47,58
Wieś 67 711 100 33 935 50,12 33 776 49,88

Zabytki architektury

  • Dwór w Jadowie - Obecny zespół dworski zachowuje wygląd z czasów jego gruntownej przebudowy po 1860 roku przez rodzinę Kotarbińskich ówczesnych właścicieli majątku. Władali nim do 1945 roku, kiedy przejęto go na skarb państwa i zamieniono na gospodarstwo rybackie.
  • Dwór "Zosia" w Czarnej został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku dla Tomasza de Tylii, podstolego ziemi warszawskiej. Jest to budowla parterowa, drewniana, o konstrukcji zrębowej. Nowi właściciele dokonali renowacji krajobrazowego parku założonego w pierwszej połowie XIX wieku.
  • Dwór w Głuchach - w którym urodził się i przeżył lata dziecinne Cyprian Kamil Norwid. Jest drewnianą budowlą klasycystyczną. Na szczycie ganku od ogrodu rzeźba głowy Adama Mickiewicz dłuta Bolesława Jeziorańskiego. W 1964 roku stał się własnością Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy, którzy dwór odrestaurowali. Otaczający dwór park z połowy XIX wieku posiada wiele ciekawych okazów, wśród nich aleje wysadzane lipami, klonami i grabami oraz piękny okazały klon srebrzysty - pomnik przyrody.
  • Dwór w Chrzęsnem - Zbudowany w 1635 roku dla w stylu renesansowym z pewnymi cechami barokowymi dla Stefana Grzybowskiego, kasztelana lubelskiego, starosty warszawskiego. Na piętrze stropy belkowe oraz rokokowe kominki z piaskowca z połowy XVIII wieku. Obok dworu budynek administracyjny, spichlerz oraz resztki parku.
  • Pałac w Woli Rasztowskiej – Położony blisko szosy RadzyminJadów, otoczony resztkami parku krajobrazowego z pierwszej połowy XIX wieku. Został zbudowany około 1680 roku. Jest to budowla barokowa. Obecnie w pałacu znajduje się miejscowa szkoła podstawowa.
  • Pałac w Dębinkach - zbudował go w pierwszej połowie XVII wieku Jan Renard, podstoli nurski, pułkownik gwardii królewskiej. Przebudowany dwukrotnie w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to budowla klasycystyczna, parterowa. Obok pałacu znajdują się dwie oficyny dworskie z drugiej połowy XVIII wieku oraz okazały park założony w XVIII i przebudowany w następnym wieku. W nim stawy i okazy starodrzewu.
  • Pałac w Markach to rezydencja rodziny Briggsów, właścicieli wielkiej fabryki przędzalniczej. Zbudowany w latach 1883-1890 według projektu Antoniego Beilla.
  • Kościół p. w. Świętej Trójcy w Kobyłce - zbudowany w roku 1742 w stylu późnego baroku przez architekta włoskiego Guido Antonio Longhiego z fundacji biskupa Marcina Załuskiego. Przekształcony i rozbudowany w 1763 roku dla jezuitów przez innego włoskiego architekta, Jakuba Fontanę. Posiada bogate wyposażenie rokokowe. W 1999 roku w niszach fasady kościoła od strony wschodniej odrestaurowano freski przedstawiające drogę krzyżową.

Zobacz też

  • Powiat radzymiński

Kody pocztowe w powiacie wołomiński (wyświetlono 16/16)



Ocena internautów powiatu wołomiński
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz powiat wołomiński, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze powiacie wołomiński

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 15:21:47

Szybka zmiana regionu Polski



Polska - Powiat wołomiński
Polska - Gminy w powiacie Polska - Miejscowości w powiacie Powiat wołomiński - Herb
Herb powiatu wołomiński