Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Żyrardów


Informacje o Żyrardów:

Ilość ulic: 292

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.048611

Współrzedne geograficzne E: 20.445829

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 46

Liczba ludności: 41110

Gęstość ludności: 2 864,8 os./km²

Powierzchnia: 14,35 km²

Rodzaj gminy: miejska

TERC: 1142038011

Tablice rejestracyjne: WZY

Herb Żyrardów:

Herb Żyrardów

Flaga Żyrardów:

Flaga Żyrardów

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Żyrardów

  • Dzielnica: Dobra-Sokule

  • Dzielnica: Piotrowina

  • Dzielnica: Podblich

  • Dzielnica: Podlas

  • Dzielnica: Teklin

Żyrardów

Żyrardów (jid. זשיראַרדאָוו; Żirardow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną, 45 km na południowy zachód od Warszawy i 90 km na północny wschód od Łodzi.

Za II RP siedziba wiejskiej gminy Żyrardów. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 50.

Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 41 220 mieszkańców.

Położenie

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 14,35 km². Miasto stanowi 2,69% powierzchni powiatu.

Według danych z roku 2002 Żyrardów ma obszar 14,35 km², w tym: użytki rolne 34%, użytki leśne 5%.

Żyrardów graniczy z trzema gminami: gminą Jaktorów, Radziejowice i Wiskitki.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa skierniewickiego.

Toponimia

Nazwa Żyrardów wzięła się od nazwiska Filipa de Girarda, wynalazcy między innymi turbiny wodnej.

Historia

Historia miasta rozpoczyna się w 1833, kiedy do wsi Ruda Guzowska, należącej do dóbr hrabiów Łubieńskich, przeniesiono fabrykę wyrobów lnianych, utworzoną w 1828 roku w Marymoncie (obecnie dzielnica Warszawy). Mechaniczną przędzalnię lnu zorganizował na zlecenie rządu Królestwa Polskiego Filip de Girard.

24 czerwca 1829 postanowiono założyć spółkę pod nazwą "Karol Scholtz i Spółka", w której skład wchodzili: Tomasz, Jan i Henryk Łubieńscy, Józef Lubowidzki - wiceprezes Banku Polskiego i Karol Scholtz - radca handlowy Banku. Miała ona zająć się rozwojem mechanicznego przędzenia lnu na maszynach wynalezionych przez Filipa de Girarda. Formalny akt spółki spisano 9 sierpnia 1830. W dokumencie tym osada, w której miano w ciągu 2 lat zbudować budynki fabryczne oraz budynki mieszkalne dla tkaczy i robotników, nosiła nazwę Żyrardów. Budowę przędzalni mechanicznej i tkalni ręcznej rozpoczęto na początku 1830, w tym czasie w zakładzie w Marymoncie trwała produkcja eksperymentalna, która miała być później zastosowana na szeroką skalę w zakładach żyrardowskich. Prace nad budową fabryki zostały przerwane na pewien czas przez wybuch powstania listopadowego, kiedy to zakład w Marymoncie został zamieniony na fabrykę broni, a sam Filip de Girard, który był dyrektorem technicznym fabryki, brał udział w powstaniu. W 1832 budowa fabryki została wznowiona, a produkcja ruszyła w dniu 24 lipca 1833. Datę tę uznaje się za datę powstania zakładów żyrardowskich, a 9 sierpnia 1830 za dzień powstania osady Żyrardów.

W 1845 przez Żyrardów ruszyła kolej parowa na trasie Warszawa-Wiedeń.

13 marca 1857 zakłady zostają zakupione przez Karola Hiellego i Karola Dittricha, którzy zajmują się dalszą ich rozbudową, a także rozbudową osady fabrycznej, czynili to także ich następcy m.in. Karol Dittrich jr. Pobudowane zostają, m.in. osiedle robotnicze, pralnia dla robotników, szpital, szkoły, ochronka, resursa oraz kościół katolicki pw. św. Karola Boromeusza i inne.

W dniach 23-28 kwietnia 1883 ma miejsce w zakładach żyrardowskich pierwszy strajk powszechny, wywołany obniżeniem płac pracownicom zatrudnionym w szpularni. W czasie strajku doszło do starć z wojskiem sprowadzonym przez gubernatora Warszawskiego. 25 kwietnia po aresztowaniu 10 robotników doszło do zamieszek w pobliżu aresztu, w czasie których oddano strzały do strajkujących. Zginęły 3 osoby a kilka zostało rannych. W dniach następnych aresztowano kolejne osoby oskarżone o organizowanie i udział w strajku, łącznie 39 osób. W latach następnych miały miejsce kolejne strajki, m.in. w październiku 1885, marcu 1887, marcu 1889, maju 1891, listopadzie 1895 i lutym 1905. Dało to z czasem miastu, będącemu miejscem ciągłych zatargów i ruchów strajkowych, przydomek "Czerwony".

W 1889 roku miasto odwiedził szach Persji.

W przeddzień wybuchu I wojny światowej Żyrardów był ciągle rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, zakłady żyrardowskie były największą fabryką tej branży w Królestwie Polskim i największą fabryką wyrobów lnianych w Europie. Na początku XX wieku zaczęły powstawać także inne drobne zakłady produkcyjne i usługowe m.in.: garbarnie, browar, gorzelnia, pracownie krawieckie itp. Powstawały liczne szkoły, a 7 listopada 1905 miał miejsce strajk uczniów czterech żyrardowskich szkół domagających się nauczania w języku polskim.

W 1914 na początku działań wojennych Żyrardów położony w pobliżu wschodniego odcinka frontu przebiegającego na linii Płock-Bzura-Rawka zaczęto przekształcać w zaplecze frontowe: napływały ze wschodu jednostki wojskowe, zaczęto wysiedlać w głąb Rosji obywateli niemieckich, rozlokowano szpitale wojskowe. Brak dostaw potrzebnych surowców zmusił właścicieli do zamknięcia fabryk, z których na początku 1915 zaczęto wywozić towary i maszyny w głąb Rosji. Po przerwaniu w lipcu 1915 frontu przez wojska austriacko-niemieckie wycofujący się Rosjanie wysadzili w powietrze ważniejsze oddziały fabryki. Niemniej największy budynek fabryczny, tzw. Nowa Przędzalnia, został prawie nietknięty. Mimo zniszczeń zabudowań przemysłowych część mieszkalna osady fabrycznej nie ucierpiała. Od bombardowania niemieckiego spłonął budynek dworca kolejowego.

Brak zatrudnienia oraz trwająca wojna powodowały że osada fabryczna zaczęła powoli pustoszeć. Wybuchały epidemie chorób zakaźnych: tyfus, cholera, szkarlatyna, czerwonka itp. Dodatkowo po zajęciu Żyrardowa Niemcy zlikwidowali wypłacane dotychczas robotnikom przez zarząd fabryki zapomogi, co zmusiło niektórych do opuszczenia osady i wyjazdu w poszukiwaniu pracy.

W 1916 na mocy zarządzeń okupacyjnych władz niemieckich Żyrardów otrzymał prawa miejskie. Obszar nowo utworzonego miasta obejmował: osadę fabryczną Żyrardów, folwark Ruda Guzowska, tereny użytkowane przez Zarząd Kolei oraz wsie Ruda Guzowska, Podlas i część Teklinowa.

Na początku okresu międzywojennego zakłady żyrardowskie przeszły pod zarząd państwa, zostały odbudowane i ponownie uruchomione. Żyrardów znów zaczął się rozwijać i do 1931 liczba mieszkańców osiągnęła stan sprzed I wojny światowej. Jednak po przejęciu w listopadzie 1923 zakładów przez konsorcjum francuskie fabryka zaczęła podupadać, zaczęło się zwiększać bezrobocie pogłębione dodatkowo przez wielki kryzys (od 1929). Ponieważ przeprowadzone kontrole wykazały liczne nadużycia, sprawa trafiła do sądu (tzw. afera żyrardowska) i w 1936 fabryka została przekazana pod zarząd Państwowego Banku Rolnego.

Pod koniec lat trzydziestych zelektryfikowano połączenie kolejowe Żyrardów-Warszawa (jako jedne z pierwszych w całej II RP). Z tego okresu pochodzi modernistyczna wiata na peronie dworca kolejowego (podobne znajdują się na większości stacji między oboma miastami).

12 września 1939 do Żyrardowa wkroczyły wojska niemieckie. W 1939 w Żyrardowie mieścił się obóz przejściowy dla jeńców polskich. W dniach 1-9 lutego 1941 miało miejsce wysiedlenie Żydów z Żyrardowa do getta w Warszawie. W 1942 wszyscy zostali wywiezieni do Treblinki i tam zamordowani. Na miejscowym kirkucie znajduje się pomnik poświęcony pamięci żyrardowskich Żydów. W okresie okupacji na terenie Żyrardowa działały organizacje podziemne ZWZ-AK i GL-AL przeprowadzające wiele akcji zbrojnych i dywersyjnych, co spotykało się z akcjami odwetowymi ze strony niemieckiej. Akcje takie miały miejsce m.in. w sierpniu 1943 gdy po aresztowaniu 360 robotników część z nich została zabita w Międzyborowie pod Żyrardowem, czy w październiku 1943, gdy pod murami zakładów Niemcy rozstrzelali 24 osoby. Od 1940 w mieście prowadzone były komplety tajnego nauczania na poziomie gimnazjalnym i licealnym, maturę wojenną zdało 40 osób. Żyrardów został wyzwolony 16 stycznia 1945.

W 1975 roku Żyrardów wszedł w skład nowo powstałego województwa skierniewickiego, mimo iż był większy od stolicy regionu - Skierniewic, które liczyły wówczas 26 922 mieszkańców, zaś Żyrardów 35 181.

Historia żyrardowskich Żydów

Napływ ludności żydowskiej do Żyrardowa nastąpił w latach 70. XIX w. Wiązało się to z rozwojem przemysłowym miasta. Żydzi przybywali do Żyrardowa z okolicznych miejscowości, a zwłaszcza z Wiskitek i Mszczonowa. W 1910 znajdowało się w Żyrardowie prawie 4 tys. Żydów. Najwięcej wśród nich było rzemieślników. W Żyrardowie istniały: kirkut, synagoga, szkoła żydowska. 1 października 1940 Niemcy utworzyli getto, które znajdowało się w pobliżu dzisiejszych ulic: 1 Maja, Okrzei, Mireckiego. W 1941 w żyrardowskim getcie żyło ok. 5 tys. Żydów z miasta i jego okolic. Od 1 do 9 lutego 1941 miało miejsce wysiedlenie Żydów z Żyrardowa do getta w Warszawie. W 1942 wszyscy zostali wywiezieni do Treblinki i tam zamordowani. Na miejscowym kirkucie znajduje się pomnik poświęcony pamięci żyrardowskich Żydów. Żyrardowska synagoga przetrwała wojnę. Została zburzona w latach 60. XX wieku.

Transport

Komunikacja miejska Do końca sierpnia 2009 roku za miejską sieć komunikacyjną odpowiadał Miejski Zakład Komunikacji. W wyniku ogłoszenia przez Urząd Miasta przetargu na obsługę komunikacji miejskiej, został wyłoniony nowy przewoźnik - PKS Grodzisk Mazowiecki, z którym podpisano umowę na okres 10 lat. Rolą firmy PKS Grodzisk Mazowiecki jest organizacja i obsługa komunikacji miejskiej, na podstawie wytycznych Urzędu Miasta Żyrardów, a także prowadzenie dystrybucji biletów jednorazowych (możliwość kupna wyłącznie u kierowcy) oraz biletów miesięcznych (bilet elektroniczny, kupowany w kasie przewoźnika w budynku Urzędu Miejskiego). Obecnie komunikacja miejska w Żyrardowie liczy 11 linii jednokierunkowych oraz 3 linie dwukierunkowe. Skrócone trasy linii komunikacji miejskiej:

  • Linia 1A - F. de Girarda → Batorego (nie kursuje w okresie wakacji)
  • Linia 2 - Łąkowa → Dw. PKP → Żeromskiego
  • Linia 3 - Słoneczna → Dw. PKP → Międzyborów
  • Linia 4 - Żeromskiego → Dw. PKP → Łąkowa
  • Linia 5 - Mostowa → Dw. PKP → Korytów
  • Linia 6A - Parkingowa → Dw. PKP → Żeromskiego
  • Linia 7A - Żeromskiego → Dw. PKP → Parkingowa
  • Linia 8 - Międzyborów → Dw. PKP → Słoneczna
  • Linia 9 - Żeromskiego → Dw. PKP → Łąkowa
  • Linia 10 - Korytów → Dw. PKP → Mostowa
  • Linia 11 - Os. Wschód ↔ Żeromskiego (kursuje tylko w dni robocze)
  • Linia 12 - Międzyborów → Dw. PKP → F. de Girarda (nie kursuje w okresie wakacji)
  • Linia B1 - Dw. PKP ↔ Spółdzielcza
  • Linia B2 - Dw. PKP ↔ Sikorskiego

Rozkład jazdy komunikacji Miejskiej w Żyrardowie

Komunikacja regionalna Połączenia autobusowe w regionie obsługuje spółka PKS Grodzisk Mazowiecki oraz kilku przedsiębiorców posiadających busy kursujące na terenie powiatu żyrardowskiego (głównie na trasie do Mszczonowa). Miasto Żyrardów posiada również codzienne połączenie pośpieszne z Radomiem, Płockiem, Włocławkiem, Toruniem i Bydgoszczą, obsługiwane przez PKS Radom.

Komunikacja kolejowa Przez Żyrardów przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Łodzią oraz Warszawę ze Śląskiem. W Żyrardowie zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Mazowieckich (połączenia z Warszawą i Skierniewicami), Inter Regio Przewozów Regionalnych (połączenia z Łodzią i Warszawą) oraz pociągi TLK spółki PKP Intercity (połączenia głównie z Łodzią i Warszawą, ale także m.in. Katowic, Częstochowy, Wrocławia, Olsztyna i Siedlec). Linia kolejowa odgrywa ważną rolę, zapewniając mieszkańcom Żyrardowa dojazd do pracy czy szkoły w Warszawie, czas przejazdu wynosi od ok. 30 (pociągi Inter Regio i TLK) do ok. 50 minut (pociągi osobowe).

W najbliższym czasie odcinek pomiędzy Skierniewicami a Warszawą ma zostać poddany gruntownej modernizacji. W jej wyniku m.in. zniknie kładka nad torami pomiędzy ulicami Towarową a Słowackiego), a sam układ torowy ulegnie całkowitej przebudowie. Docelowo podróżni korzystający ze stacji kolejowej Żyrardów będą mieli do dyspozycji dwa perony z trzema krawędziami (peron pierwszy z torem nr 1, peron drugi z torami 2 i 4) oraz przejście podziemne.

Zabytki

W rejestrze zabytków znajduje się aż 296 obiektów z Żyrardowa. Są to głównie budynki pochodzące z drugiej połowy XIX wieku oraz początków XX wieku. Większość zabytków miasta mieści się na terenie osady fabrycznej z XIX i początku XX wieku. Żyrardowska osada fabryczna jest obecnie jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z tego okresu. Większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej nadal pełni swoją funkcję. Osada Fabryczna została uznana w styczniu 2012 za Pomnik historii

Jednym z bardziej charakterystycznych zabytków jest Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie - kościół farny, zbudowany w latach 1900 - 1903, w stylu neogotyckim, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Wybudowany m.in. z funduszy K. Dittricha, który przeznaczył też na ten cel ponad 3 mln cegieł z będącej jego własnością cegielni w Radziejowicach. Kościół żyrardowski jest 'bliźniaczym' kościołem katedry warszawsko-praskiej pw. św. Floriana, oraz katedry w Białymstoku. Wszystkie trzy kościoły były bezpośrednio wzorowane na Kościele Wotywnym w Wiedniu. Witraże w kościele powstały w pracowni Józefa Mehoffera. Obok znajduje się plebania z 1903 r wraz z niewielkim ogrodem.

Wspólnoty wyznaniowe

Większość mieszkańców Żyrardowa stanowią wierni Kościoła Rzymskokatolickiego. Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą także trzy wspólnoty protestanckie: parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz zbór Kościoła Bożego w Chrystusie. W latach 1907-1990 w mieście istniała parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów; obecnie mariawici z Żyrardowa należą do parafii Trójcy Przenajświętszej w Lutkówce.

Edukacja

Przedszkola

  • Miejskie Przedszkole Nr 2 im. Żółwi Ninja
  • Miejskie Przedszkole Nr 5 im. "Słoneczne Przedszkole"
  • Miejskie Przedszkole Nr 6 im. Krasnala Hałabały
  • Miejskie Przedszkole Nr 8
  • Miejskie Przedszkole Nr 9
  • Miejskie Przedszkole Nr 10

Zespoły Szkół

  • Zespół Szkół Społecznych STO im. Pawła Hulki-Laskowskiego
  • Zespół Szkół nr 1 im. Filipa de Girarda
  • Zespół Szkół nr 2 im. Marii Konopnickiej
  • Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica
  • Zespół Szkół nr 4 im. Mikołaja Reja
  • Zespół Szkół nr 5 im. Marii Grzegorzewskiej (Szkoła specjalna, wchodząca w skład SOS-W)
  • Zespół Szkół nr 6 im. Elizy Orzeszkowej
  • Zespół Szkół nr 7 im. Henryka Sienkiewicza

Szkoły średnie

  • Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
  • Zespół Szkół Nr 1:
    • Technikum
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa
  • Zespół Szkół Nr 2:
    • Liceum Ogólnokształcące
    • Technikum
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa
  • Zespół Szkół Nr 3:
    • Liceum Ogółnokształcące
    • Technikum

Szkoły artystyczne

  • Państwowa Szkoła Muzyczna I i IIst. im. Ignacego Jana Paderewskiego

Szkoły sportowe

  • Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie

Szkoły specjalne

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie

Szkoły wyższe

  • Wyższa Szkoła Rozwoju Lokalnego
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu "Collegium Masoviense"

Demografia

Dane z 31 grudnia 2009:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 41 143 100 21 962 53,4 19 181 46,6
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
2886,8 1536,5 1350,3

Współpraca międzynarodowa

Miasta i gminy partnerskie:

  • Węgry Hajdúszoboszló
  • Francja Lourmarin
  • Francja Le Creusot
  • Hiszpania Siero

Ludzie związani z miastem

  • Jacek Borkowicz - historyk, pisarz, publicysta
  • Zbigniew Bujak - polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, poseł na Sejm I i II kadencji
  • Jarosław Gajewski - aktor teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie
  • Feliks Teodor Gloeh - polski duchowny luterański, w latach 1918-22 zwierzchnik parafii w Żyrardowie
  • Piotr Gontarczyk - historyk, pracownik IPN, współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii"
  • Karol Grabowski - artysta, fotografik, działacz społeczny, twórca konkursu Miss Żyrardowa
  • Paweł Hulka-Laskowski - pisarz, publicysta, tłumacz (m.in. "Przygód dobrego wojaka Szwejka"), działacz społeczny
  • Grzegorz Jaroszewski - polski kolarz przełajowy
  • Dariusz Kaczanowski - polityk, poseł PiS
  • Tadeusz Karwat - inżynier elektryk, doktor Politechniki Warszawskiej
  • Robert Kochanek - tancerz
  • Artur Krajewski (malarz) - malarz, poeta
  • Grzegorz Krejner - polski kolarz torowy
  • Marek Kurzyk - polski kontradmirał i inżynier techniki nawigacji, morski oficer pokładowy okrętów rakietowych
  • Sylwester Maciejewski - aktor
  • Leszek Miller - polityk lewicowy, długoletni lider SLD, premier w latach 2001-2004
  • Piotr Nowakowski - siatkarz, reprezentant Polski
  • Zbigniew Osiński - artysta plastyk
  • Jerzy Paruszewski - poeta i animator kultury
  • Waldemar Pawlak - polityk PSL, dwukrotny prezes Rady Ministrów, od 2007 wicepremier i minister gospodarki, mieszka w Żyrardowie
  • Rafał Ratajczyk - kolarz, medalista MŚ
  • Beata Rusinowska - działaczka społeczna, dyrektor Centrum Kultury, posłanka na Sejm RP
  • Zbigniew Słowik - kompozytor
  • Krystyna Tempska-Cyrankiewicz - kardiolog, trzecia żona Józefa Cyrankiewicza, pierwsza dama.
  • Janusz Wolniewicz - pisarz, dziennikarz, publicysta i podróżnik
  • Dariusz Wnuk - aktor teatralny i filmowy

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 292)

0-9ABCDFGHIJKLŁMNOPRSŚTWZŻ

0-9

ul. 1 Maja

A

ul. Akacjowa
ul. Andersa gen. Władysława
ul. Anielewicza
ul. Armii Krajowej

B

ul. Bajkowa
ul. Bankowa
ul. Barona Henryka
ul. Basińskiego Kazimierza
ul. Batalionów Chłopskich
ul. Bema gen. Józefa
ul. Bieganowska
ul. Bohaterów Warszawy
ul. Bolesława Chrobrego
ul. Bora-Komorowskiego gen. Tadeusza
ul. Borówkowa
ul. Bratnia
ul. Browarna
ul. Brzechwy Jana
ul. Brzóski ks. Stanisława
ul. Brzozowa
ul. Bydgoska

C

ul. Cehaka gen. Leopolda
ul. Chmielna
ul. Chocimska
ul. Choińskiego Władysława
ul. Chopina Fryderyka
ul. Chłodna
ul. Ciasna
ul. Cicha
ul. Ciepła
ul. Cieszyńska
ul. Czysta

D

ul. Dąbrowskiego gen. Jarosława
ul. Daleka
ul. de Girarda Filipa
ul. Dębowa
ul. Dekerta Jana
ul. Dittricha
ul. Dittricha Karola
ul. Doczkała Karola
ul. Dolna
ul. Dolnośląska
ul. Działkowa
ul. Dziekańska
ul. Dzikiewicza
ul. Długosza Jana

F

ul. Falista
ul. Farbiarska

G

ul. Garbarskiego Henryka
ul. Gdańska
ul. Girarda
ul. Glebowa
ul. Grenadierów
ul. Grunwaldzka
ul. Głowackiego Aleksego

H

ul. Harcerska
ul. Hiellego Karola
ul. Holca Henryka
ul. Horodyskiego Janusza
ul. Hulki-Laskowskiego Pawła

I

ul. Izy Zielińskiej

J

ul. Jaktorowska
pl. Jana Pawła II
ul. Jana św.
ul. Jarzębinowa
ul. Jaśminowa
ul. Jasna
ul. Jaworowa
ul. Jałowcowa
ul. Jedności Robotniczej
ul. Jeleniogórska
ul. Jesionowa
ul. Jeżynowa
ul. Jodłowskiego Stefana

K

ul. Kacperskiej Jadwigi Janiny
ul. Kamienna
ul. Kanałowa
ul. Kasprowicza
ul. Kasztanowa
ul. Kętrzyńska
ul. Kilińskiego Jana
ul. Kolejowa
ul. Konarskiego ks.
ul. Konopnickiej Marii
ul. Kopernika
ul. Korczaka Janusza
ul. Kościelna
ul. Kościuszki Tadeusza
ul. Kosima Jana
ul. Kosmonautów
ul. Kosynierów
ul. Krakowska
ul. Krasińskiego Zygmunta
ul. Królewska
ul. Krótka
ul. Krzywa
ul. Książęca
ul. Kubusia Puchatka
ul. Kutnowska
ul. Kwiatowa

L

ul. Legionów Polskich
ul. Lelewela
ul. Leśna
ul. Leszczynowa
ul. Leszno
ul. Letnia
ul. Limanowskiego
ul. Limanowskiego Bolesława
ul. Lipowa
ul. Listopada 11
ul. Lniarska

Ł

ul. Łączna
ul. Łąkowa
ul. Łowicka
ul. Łukasińskiego
ul. Łukasińskiego Waleriana
ul. Łużycka

M

ul. Maczka gen. Stanisława
ul. Maja 1
ul. Maja 3
ul. Makowa
ul. Malinowa
ul. Marcowa
ul. Marczaka
ul. Matejki
ul. Mazowiecka
ul. Małachowskiego
ul. Mały Rynek
ul. Mickiewicza
ul. Mickiewicza Adama
ul. Mieczysławowska
ul. Mielczarskiego Romualda
ul. Mieszka I
ul. Migdałowa
ul. Miodowa
ul. Mireckiego Józefa
ul. Misakowskiego Stanisława
ul. Mokra
ul. Moniuszki
ul. Moniuszki Stanisława
ul. Mostowa
ul. Młyńska

N

ul. Nabielaka Ludwika
ul. Narutowicza
ul. Narutowicza Gabriela
ul. Niedziałkowskiego
al. Niepodległości
ul. Nietrzebki Marii
ul. Nizinna
ul. Norwida Kamila Cypriana
ul. Noworadziejowska
ul. Nowy Świat

O

ul. Ogińskiego Michała Kleofasa
ul. Okrzei
ul. Okrzei Stefana
ul. Okulickiego gen. Leopolda
ul. Olszowa
ul. Olsztyńska
ul. Opolska
ul. Orlika Edmunda
ul. Orzechowa
ul. Ossowskiego Michała

P

ul. Parkingowa
al. Partyzantów
ul. Partyzantów
ul. Pałaca kpt. Stanisława
ul. Peszkowskiego mjr. Leopolda
ul. Piaskowa
ul. Piastowska
ul. Piekarskich Braci
ul. Piękna
pl. Piłsudskiego marsz. Józefa
ul. Plater Emilii
ul. Plonowa
ul. Podmiejska
ul. Pogodna
ul. Polna
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej
ul. Pomorska
ul. Popiełuszki ks. Jerzego
ul. Poprzeczna
ul. Poziomkowa
ul. Poznańska
ul. Północna
ul. Południowa
ul. Próchnika
ul. Procnera Józefa
ul. Promienna
ul. Prosta
ul. Przedszkolna
ul. Przybysz Ireny
ul. Przyszłość
ul. Pustynna

R

rynek Rynek
ul. Racławicka
ul. Radziejowska
ul. Radziwiłłowska
ul. Reja Mikołaja
ul. Reymonta
ul. Reymonta Władysława
ul. Rodzinna
ul. Rolna
ul. Roosevelta
ul. Roszarnicza
ul. Roweckiego gen. Stefana Grota
ul. Równoległa
ul. Różana
ul. Rzeczna

S

skwer Rautaruukki Polska
ul. Salezjańska
ul. Sempołowskiej Stefanii
ul. Sienkiewicza Henryka
ul. Sikorskiego gen. Władysława
ul. Skargi ks. Piotra
ul. Skierniewicka
ul. Skrowaczewskiego
ul. Skrowaczewskiego Jana
ul. Skłodowskiej-Curie Marii
ul. Smocza
ul. Sosabowskiego gen. Stanisława
ul. Sosnowa
ul. Sowińskiego gen. Józefa
ul. Spacerowa
ul. Spokojna
ul. Spółdzielcza
ul. Stanclika Zbigniewa
ul. Staszica ks. Stanisława
ul. Stefana Batorego
ul. Strażacka
ul. Struga Andrzeja
ul. Strzelecka
ul. Stycznia 16
ul. Sucha
ul. Szarych Szeregów
ul. Szczecińska
ul. Szpitalna
ul. Szulmana Borucha
ul. Sławińskiego
ul. Sławińskiego Stanisława
ul. Słoneczna
ul. Słowackiego Juliusza
ul. Słowiańska

Ś

ul. Ściegiennego ks. Piotra
ul. Środkowa
ul. Świerkowa

T

ul. Tomaszewskiej
ul. Tomaszewskiej Agnieszki
ul. Topolowa
ul. Toruńska
ul. Towarowa
ul. Traugutta
ul. Twardowskiego Macieja
ul. Twardowskiej Druhny Danuty

W

ul. Waligóry Leona
ul. Warszawska
ul. Waryńskiego Ludwika
ul. Wasilewskiego Leona
ul. Wawelska
ul. Werbickiego Kazimierza
ul. Wesoły Zaułek
ul. Wiatraczna
ul. Wiejska
ul. Wierzbowa
ul. Wiosenna
ul. Witosa Wincentego
ul. Wittenberga ks. Ottona
ul. Wodna
ul. Wojska Polskiego
ul. Wrocławska
ul. Wrzosowa
ul. Wspólna
ul. Wypoczynkowa
ul. Wysockiego Piotra
ul. Wyspiańskiego Stanisława
ul. Wyszyńskiego ks. Prymasa Stefana
al. Wyzwolenia
ul. Władysława Jagiełły

Z

ul. Zaciszna
ul. Zajączka gen. Józefa
ul. Zamknięta
ul. Zielińskiej
ul. Zielińskiej Izy
ul. Zielona
ul. Zielony Zaułek
ul. Ziołowa
ul. Zwycięstwa

Ż

ul. Żabia
ul. Żeromskiego Stefana
ul. Żniwna
ul. Żwirki i Wigury
ul. Żytnia

Kody pocztowe, Żyrardów (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Żyrardów
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 30

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Żyrardów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Żyrardów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 20:25:45

Szybka zmiana regionu Polski