Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Adamów


Informacje o Adamów:

Współrzedne geograficzne N: 52.031391

Współrzedne geograficzne E: 20.587219

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 46

Liczba ludności: 150

Tablice rejestracyjne: WZY

Adamów (powiat żyrardowski)

Adamów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowski, w gminie Radziejowice. Leży nad rzeczką Pisią Tucznąi strugą Ruczaj. Adamów powstał po 1864 r. po wycięciu Puszczy Jaktorowskiej i przeprowadzeniu komasacji, istniejącej od 1579 r. wsi Wólka Brzozokalska zwanej wcześniej Wolą Brzozokolową. Adamów pierwotnie tj. od początku XIX w., należał do parafii św. Rocha w Radziejowicach. Obecnie tj. od lat 50. XX w. należy do parafii MB Częstochowskiej w Kuklówce.

Do 1975 miejscowość administracyjnie należała do powiatu Grodzisk Mazowiecki w województwie warszawskim, zaś w latach 1975-1998 do województwa skierniewickiego. Obecnie leży w powiecie Żyrardów.

W zagajniku niedaleko ul. Pepika znajduje się grób czechosłowackiego partyzanta Jerzego Nedoszynskiego ps. Pepik. W czasie okupacji hitlerowskiej we wrześniu 1943 r. przy obecnej ul. Brzozokalskiej w gospodarstwie Jana Siwca, przyjęto, w ramach akcji "Neon 4", zrzut, wraz z trójką oficerów skoczków spadochronowych (9/10 IX 1943 dowódca kpt. naw. Stanisław Król Ekipa XXIX: por. Bolesław Polończyk "Kryształ", ppor. Fryderyk Serafiński "Drabina", kpt. Elżbieta Zawadzka "Zo", kurier KG AK, w powstaniu warszawskim w Wojskowej Służbie Kobiet jedyna kobieta) cichociemnych, na placówkę "Solnica". Przy ul. Nowiny i Przeciwczołgowej pozostałości niemieckich rowów przeciwczołgowych wykonanych przez okolicznych mieszkańców, pod przymusem żołnierzy niemieckich w 1944 r. W 1945 r. przez wieś przetoczyły się oddziały karne 61 rosyjskiej Armii Uderzeniowej rabując mieszkańców. Na końcu wsi oryginalna drewniana rosyjska "dacza" z końca XIX w., oraz ruiny zabudowań gospodarczych z 1909 r. z zegarem słonecznym na szczycie elewacji (istnieją w 2008 r.), Kompleks był własnością rosyjskiego sędziego, który otrzymał go w nagrodę za tłumienie powstania styczniowego. Na terenie wsi przy ul. Brzozokalskiej 2 pomniki przyrody: dąb "Maciej" o obwodzie pnia ok. 4,5 m pod którym siadał malarz Józef Chełmoński z pobliskiej Kuklówki, dąb "Kazimierz", buk i zabytkowa aleja lipowa z pocz. XX w. Miejsce urodzenia i życia Jana Siwca posła do Sejmu II RP i działacza społecznego. W latach 70. XX w z inicjatywy Andrzeja Siwca wprowadzono nazewnictwo ulic, nawiązujące do historii wsi. Obecnie miejscowość rekreacyjna z działkami rekreacyjnymi z możliwością przekwalifikowania na działki budowlane. Wieś posiada gazociąg, wodociąg i sieć telefoniczną. Na granicy z wsią Kuklówka Radziejowicka i w sąsiedztwie przystanku PKS Dobiegała znajduje się Muzeum Lwowa.

Szlaki piesze

Szlak wytyczył w 1957 roku arch. kraj. Andrzej Siwiec

Szlak wytyczył w 1957 roku arch. kraj. Andrzej Siwiec

Ocena internautów miejscowości Adamów
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Adamów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Adamów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 09:16:20

Szybka zmiana regionu Polski