Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Małujowice


Informacje o Małujowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.847198

Współrzedne geograficzne E: 17.371300

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Małujowice

Małujowice (do 1945 r. niem. Mollwitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Skarbimierz, położona na Równinie Grodkowskiej, przy drodze krajowej nr 39 łączącej autostradę A4 z Brzegiem.

Wieś znajduje się na terenie parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

Historia

Na polach między Małujowicami, Zielęcicami, Skarbimierzem i Potokiem Pępickim (czyli głównie na terenie dzisiejszego lotniska) 10 kwietnia 1741 rozegrała się najsłynniejsza bitwa wojen śląskich, znana jako bitwa pod Małujowicami albo bitwa pod Mollwitz.

Na północny zachód od wsi wzniesienie Wronie Wzgórze z ruinami domu młynarza i wiatrakiem, oraz zachowana w dobrym stanie (choć wyschnięta) studnia z kamieni polnych. Wg tradycji z tego miejsca Fryderyk II dowodził w trakcie słynnej bitwy i kierował oblężeniem Brzegu.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła. Murowany, gotycki. Zbudowany w 1250 pw. NMP, w pierwszej połowie XIV wieku częściowo przebudowany i rozbudowany przez właściciela Małujowic Samboriusa. W latach 60. XIV wieku powstały bogate polichromie wczesnogotyckie o tematyce staro- i nowotestamentowej, wykonane przez artystę ze szkoły praskiej. Znajdowały się one na ówczesnym stropie nawy kościoła, dziś są na strychu (wskutek zbudowania później drewnianego sufitu obniżającego nawę). Na początku XV wieku dobudowano wieżę, przedsionek i rozpoczęto pokrywanie ścian i sufitu nową serią polichromii o tematyce biblijnej. Ze względu na zniszczenia spowodowane przez husytów prace malarskie zakończono dopiero w 1480. W 1500 roku zbudowano nowy strop w nawie, złożony z ponad 600 desek o barwnych ornamentach roślinnych, zwierzęcych i heraldycznych. Od tego czasu w kościele nie prowadzono większych prac budowlanych. W 1526 świątynię objęli protestanci. W 1817 wszystkie malowidła przykryto tynkiem. W latach 60. XIX wieku tynk w nawie głównej skuto, a polichromie poddano niezbyt fachowej restauracji, polegającej m.in. na domalowaniu brakujących fragmentów i przemalowaniu słabo zachowanych. W 1945 kościół objęli katolicy, a w 1964 odkryto spod tynku na strychu najstarsze polichromie.

Obecnie kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych. Tworzy on cykl biblijny, pomyślany jako Biblia pauperum. Bardzo cenny jest też gotycki, bogato rzeźbiony portal z tympanonem przedstawiającym koronację Matki Boskiej, nawiedzenia św. Elżbiety i pokłonu trzech króli. Tympanon obramowany jest cyklem rzeźb panien mądrych i głupich oraz rzeźbionymi rozetami i elementami roślinnymi.

  • Przy murze cmentarnym, w pobliżu zamurowanej bramki prowadzącej z ulicy do kościoła stoi krzyż pokutny ustawiony w miejscu zbrodni – tu odrzucony młodzieniec popełnił morderstwo na pannie młodej idącej z innym do ślubu.
  • Na południe od wsi stara stacja kolejowa z ok. 1910 r.

Bibliografia

  • Ewelina Igańska, Małujowice (w:) Nasz Dziennik, 15-16 lipca 2007

Zobacz też

  • bitwa pod Małujowicami
  • Parafia św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Kody pocztowe, Małujowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Małujowice
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Małujowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Małujowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 19:02:33

Szybka zmiana regionu Polski