Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dąbrówka Górna


Informacje o Dąbrówka Górna:

Ilość ulic: 14

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.549999

Współrzedne geograficzne E: 17.933001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 1000

Tablice rejestracyjne: OKR

Dąbrówka Górna (województwo opolskie)

Dąbrówka Górna, niem. Dombrowka a. d. Oder, 1934–1945 Eichtal – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Krapkowice.

Historia

Pierwszy raz Dąbrówka jest wspominana w dokumencie sprzedaży z 1393 (odpis niemiecki z 1770). Herfert von Pause, rycerz Władysława Opolczyka, za jego zgodą i bez uszczerbku na należnościach księcia, sprzedał ziemię braciom Adamowi i Janowi Bees. Z racji niemieckiej pisowni (duża litera) nie wiadomo, czy w akcie sprzedaży chodzi o las dębowy (dąbrowę) czy o wieś zwaną Dąbrówka.

W 1490 wieś kupiła rodzina Rogoysky z Moraw, będąca również właścicielem leżącego niedaleko zamku w Rogowie Opolskim. Pierwotna budowla obronna została zrujnowana podczas wojny trzydziestoletniej. W jej miejscu rodzina Rogoysky postawiła dwór.

Po wojnach śląskich i przyłączeniu Śląska do Prus Rogoyscy jako katolicy zostali zmuszeni do emigracji. Osiedlili się w Galicji, wówczas należącej do monarchii Habsburgów.

Nowymi właścicielami Dąbrówki została protestancka rodzina von Dalwig. W latach 1850–1945 należała ona do rodu von Teichmann–Logischen.

W latach 1907–1909 dwór został przebudowany w stylu neobarokowym. Po zajęciu tego terenu przez wojska radzieckie wnętrza dworu służyły za stajnię i zostały mocno zdewastowane. Później urządzano w nich ośrodek szkoleniowy BHP dla pracowników PGR-u. Od połowy lat 80. pałac stał pusty. W 1993 kupił go prywatny właściciel z myślą o remoncie i adaptacji budynku na hotel.

Inne zabytki

  • figurka św. Nepomucena z XVIII wieku
  • dwie bramy wjazdowe i budynek bramny, na którym przypadkowo odkryto napis z 1912 w języku niemieckim („To, co trzymam w ręku, trzymam mocno”) oraz herby von Teichmann–Logischen
  • ruiny zabudowań gospodarczych, m.in. chłodni i cegielni z XIX wieku (obecnie czekają na rozbiórkę)

Bibliografia

  • Koćwin Mirosława, Koćwin Janusz, Rogów Opolski – przewodnik po historii i okolicy, WBP w Opolu, Opole 2005, ISBN 83-88146-50-5.

Galeria

Kody pocztowe, Dąbrówka Górna (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Dąbrówka Górna
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dąbrówka Górna, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dąbrówka Górna

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:18:03

Szybka zmiana regionu Polski