Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kamiennik


Informacje o Kamiennik:

Ilość ulic: 17

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.570278

Współrzedne geograficzne E: 17.150167

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 702

Wysokośc npm: 282-290 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: ONY

Herb Kamiennik:

Herb Kamiennik

Oficjalna strona miejscowości

Kamiennik (województwo opolskie)

Kamiennik (niem. Kamnig, 1936-45 Steinhaus) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego. Do roku 1975 Kamiennik przynależał do powiatu grodkowskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Kamiennik.

Położenie

Kamiennik leży w dolinie rzeki Krynki, na skraju Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. W kierunku północnym leży Równina Grodkowska, na południe Obniżenie Otmuchowskie, za którym leżą już Sudety. Dzięki takiej lokalizacji miejscowość i okolice są atrakcyjne pod względem turystyki pieszej i rowerowej.

Historia i zabytki

Kamiennik to stara wieś rycerska gdzie zachowano układ owalnicy. Założona została w XIII wieku. Pierwsze wzmianki o wsi były zapisane w źródłach jako Camik (Kamik) (1291 rok) i Kemenik (1369 rok). Nazwa wsi pochodzi od słowa kamyk i tak brzmiała od początku. Kamiennik do czasu sekularyzacji dóbr kościelnych w XVIII w. był własnością biskupa wrocławskiego. W roku 1869 na terenie parafii zamieszkiwało 1068 katolików i 15 ewangelików. Ludność zajmowała się od wieków rolnictwem. Przede wszystkim prowadzono hodowlę bydła i owiec ze względu na podgórską okolicę. Uprawiano we wsi także podstawowe rzemiosła, tkano wełnę i len. We wsi znajduje się barokowy kościół św. Andrzeja z 1794 roku . Zachowały się także stare murowane zagrody z połowy XIX w. z domami mieszkalnymi oraz kamienice typu miejskiego o cechach prowincjonalnego baroku i klasycyzmu.

W XIX wieku uruchomiono we wsi dużą wytwórnię witriolu. Dzięki lokalnym zasobom surowców produkowała ona ponad 3500 cetnarów siarczanu żelaza rocznie.

Kryzysowy okres międzywojenny jak i okres PRL-u charakteryzował się ugruntowaniem rolniczo-hodowlanych funkcji miejscowości. W latach 1950-89 działała tu rolnicza spółdzielnia produkcyjna.

Gospodarka

W miejscowości znajduje się szkoła, ośrodek zdrowia, apteka, dom kultury, trzy biblioteki, poczta. Większość mieszkańców zajmuje się głównie pracą na roli. Gmina Kamiennik liczy 88,8 km², z czego 14,67 km² stanowią lasy, reszta to głównie pola uprawne. Na lepszych glebach uprawia się pszenicę, rzepak i buraki, na słabszych - ziemniaki.

Zobacz też

Kody pocztowe, Kamiennik (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Kamiennik
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 26

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kamiennik, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kamiennik

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:33:01

Szybka zmiana regionu Polski