Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Biechów


Informacje o Biechów:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.555000

Współrzedne geograficzne E: 17.253611

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 400

Tablice rejestracyjne: ONY

Biechów (województwo opolskie)

Biechów (ok. 1300 roku - Bechow), wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Pakosławice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Do wsi przynależą przysiółki Radowice i Godkowice.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII wieku kiedy to związana była z kasztelanią otmuchowską. Posiadłości lokowane poczatkowo na prawie polskim przeszły końcem XV wieku na prawo niemieckie. Biechowskie posiadłości przechodziły wielokrotnie z rąk do rąk. Należały między innymi do rodzin: Stosche, Wirchlass und Rosenber, von Starhemberg, von Hoditz, von Mintbach, a od 1856 do 1945 do rodziny Matuschke. Nazwa wywodzi się od imienia Biech - Benedykt. Neorenesansowy zespół pałacowy - od 1658 do 1720 pozostawał w rękach rodziny von Hoditz. Na początku XIX wieku przeszedł na własność rodziny Matuschke. W latach 1856-1863 powstał obecny zespół pałacowy według planów architekta Karl Lüdecke z Wrocławia na zlecenie hrabiego von Matuschka. Po objęciu kontroli nad ziemia nyską przez administrację polską, ówczesne władze zabezpieczyły zachowany od zniszczeń wojennych majątek w ramach kolekcji tworzonego muzeum w Nysie.

Zabytki

Na osi frontu pałacu usytuowana jest neogotycka kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej, do której prowadzą dwubiegowe schody. W otoczeniu pałacu znajduje się park krajobrazowy z różnorodnym drzewostanem. Do parku pałacowego przylega rozległy mieszany kompleks leśny, na terenie którego mieści się ścieżka dydaktyczna "Wąwozy Biechowskie", a tuż przy samej drodze w kierunku do Grodkowa rośnie 400-letni dąb. Obecnie pałac jest siedzibą Technikum Zawodowego.

W parku przypałacowym do 1945 istniał jeden z nieliczyn psich cmentarzy oraz boisko do gry w krykieta.

Dobra ziemskie w Biechowie były zgromadzone w ramach folwarku, który był stale modernizowany, aż do ostatniej przebudowy w 1904 roku.

Bibliografia

  • M.Gaworski, Zamki i pałace Opolszczyzny. Podróż w nieznane,2007.
  • Wypisy do dziejów zimi nyskiej, pod red. F.Hawranka, Opole 1980, s.196.

Kody pocztowe, Biechów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Biechów
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 20

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Biechów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Biechów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:47:39

Szybka zmiana regionu Polski