Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stary Las


Informacje o Stary Las:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.384171

Współrzedne geograficzne E: 17.405279

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 720

Wysokośc npm: 258-265 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: ONY

Stary Las (województwo opolskie)

Stary Las (niem. Altewalde) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy.

Długa ulicówka powstała nad źródliskami Kamienicy w obrębie Przesieki Sudeckiej (zobacz przesieka Śląska). Pierwszy raz wymieniona została w dokumencie biskupa Tomasza I 1249 roku pod nazwą Waldow. Dokument informuje nas o transakcji jakiej dokonał biskup Tomasz I z rycerzem o imieniu Smilo, w której duchowny przekazuje Stary Las i dwie inne wioski temu, że rycerzowi.

Kolejną wzmiankę o Stary Lesie jest zapis z roku 1284. Zapis ten informuje nas o konflikcie jaki wybuchł między biskupem Tomaszem II, a księciem Henrykiem IV. Biskup pragnął odzyskać Stary Las oraz 64 inne miejscowości od księcia. Henryk IV nie był jednak skory do oddania ich, nakazał wybudować na skraju miejscowości zamek obronny, z którego napadał na pobliskie ziemie biskupie. Poskromcą tej „kłótni” został dopiero cesarz, który zmusił księcia do poddania się i zburzenia zamku w 1288 roku.

Kolejną informację o Starym Lesie znajdujemy w dokumencie kościelnym z 1300 roku, będącym spisem gospodarstw i innych instytucji w wiosce. Wieś zostaje w nim wymieniona pod nazwą Antiquum Waldow, składa się z 49 gospodarstw, kościoła, gospody i młyna. W roku 1757, a dokładnie 19 sierpnia, miejscowość odwiedził Fryderyk Wielki z synami na jednym z swoich słynnych objazdów. Podczas pobytu dopytuje się o stan wioski, wielkość, liczbę urodzeń i zgonów.

W roku 1782 miejscowość posiadała kościół z zabudową plebanijną, szkołę, 21 dużych gospodarstw i 49 mniejszych, młyn wodny i 3 kowali. Liczba mieszkańców wynosiła 693. Kolejne lata przyniosły rozwój miejscowości, liczba mieszkańców kształtowała się od 1440 osób w 1855 roku do 1145 w 1939. Rok 1945 przyniósł zmiany. Miejscowość stała się polska. Ludność niemiecka została przesiedlona do Niemiec, a ich miejsce zajęła ludność polska, przybyła z rejonów południowych, wschodnich i centralnych Rzeczypospolitej.

Przez Stary Las wiodła trasa tzw. marszu śmierci. Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogła z 46 zamordowanymi więźniami obozu Auschwitz-Birkenau.


Zobacz też: Stary Las

Kody pocztowe, Stary Las (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Stary Las
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stary Las, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stary Las

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:27:15

Szybka zmiana regionu Polski