Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dziekaństwo


Informacje o Dziekaństwo:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.637402

Współrzedne geograficzne E: 17.862200

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Dziekaństwo

Dziekaństwo (dodatkowa nazwa w j. niem. Dziekanstwo, w latach 1936 - 1945 Dechantsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Komprachcice.

Historia

Nazwa wsi wskazuje, że była ona własnością dziekana katedry opolskiej. Wcześniejsze znane formy to Dikkanowitz lub Dziekanowice, nazwa Dziekaństwo zaczęła pojawiać się w XIX wieku.

Pierwszy zapis o Dziekaństwie pochodzi z 1531 - we wsi działał wówczas młyn, należący do wspomnianego dziekana. Taka sytuacja istniała do roku 1810, kiedy w Królestwie Prus przeprowadzono sekularyzację dóbr kościelnych. W Dziekaństwie kilku kmieci kupiło wiejskie grunty i podzieliło między siebie. W 1845 w Dziekaństwie mieszkało 139, a w 1980 179 osób. Młyn wodny funkcjonował we wsi jeszcze w XIX wieku, nie znana jest jednak data zakończenia jego działalności.

Podczas plebiscytu w 1921 mieszkańcy Dziekaństwa wykazali najbardziej "propolską" postawę ze wszystkich miejscowości dzisiejszej gminy Komprachcice - za Niemcami padły 52 głosy, tylko 1 więcej niż za Polską.

Według spisu powszechnego z lat 20. XX wieku we wsi mieszkało już 212 osób - wszyscy byli katolikami. W okresie rządów nazistowskich wprowadzono nową nazwę niemiecką - Dechantsdorf. Po II wojnie światowej, kiedy wieś znalazła się w granicach Polski, nie zmienił się jej charakter - nadal pozostaje najmniejszą miejscowością gminy Komprachcice - zamieszkują ją 223 osoby.

Najciekawszym obiektem we wsi jest przydrożna kapliczka - dzwonnica z 1868 (niektóre źródła mówią o 1889, jednak na kapliczce widnieje data wcześniejsza; remont w latach 70. ubiegłego wieku), w której znajdują się obrazy z przełomu XIX i XX wieku - m.in. św. Tekli i św. Józefa.

Symbol wsi

Dziekaństwo używa obecnie herbu gminy Komprachcice, jednak w przeszłości w użyciu była samodzielna pieczęć gminna - herbem wsi był rozpędzony koń.

Kody pocztowe, Dziekaństwo (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Dziekaństwo
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dziekaństwo, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dziekaństwo

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 20:20:19

Szybka zmiana regionu Polski