Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ochodze


Informacje o Ochodze:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.617001

Współrzedne geograficzne E: 17.816999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 1200

Ochodze

Ochodze (dodatkowa nazwa w j. niem. Ochotz, 1936-45 Frühauf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Komprachcice.

Od 1950 miejscowość należy do województwa opolskiego.

Z Opola dojazd autobusami miejskimi linii nr 8.

Historia

Pierwsze wzmianka o wsi pochodzi z 1295. Wiadomo, że mieszkańcy płacili wówczas dziesięcinę (zboże) dla kościoła w Chrząszczycach, gdyż miejscowość należała do tamtejszej parafii. Nazwa miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od śląskich słów ochodza lub ochoza – oznaczały one miejsce, które należy obejść. Według innej teorii określano tak również osady, których granice ustalano przez wspólny obchód z sąsiadami. W dokumentach pojawiały się również nazwy Ochoze i Ochoc.

W 1536 wieś kupili bracia Buchta, razem z sąsiednim Domeckiem. Niewiele wiadomo o późniejszym okresie. W 1783 właścicielem wsi miał być niejaki Koschützki. W 1845 mieszkały w niej 372 osoby, w 1890 – 570, a pod koniec pierwszej dekady XX wieku 638 osób. W 1921 podczas plebiscytu za pozostaniem w granicach Niemiec głosowało 338 mieszkańców, a za Polską 121.

Pod koniec lat 20. w Ochodzach mieszkało 761 katolików i 8 ewangelików. W pobliskiej leśniczówce Frühauf znajdował się pomocniczy urząd leśny nadleśnictwa Prószków. Nazwę leśniczówki przyjęto za nazwę całej wsi w 1936, kiedy to władze hitlerowskie zmieniły wiele nazw miejscowości na brzmiące "bardziej niemiecko" (na polskiej przedwojennej mapie nazwa wsi brzmiała Ochodza). Tuż przed wybuchem II wojny światowej liczba mieszkańców przekroczyła 1000 osób.

Ochodze posiadały w przeszłości własny herb – znajdował się on na pieczęciach gminnych. Przedstawiał on skaczącego jelenia oraz drzewo i stojącego obok niego mężczyznę (myśliwego lub leśniczego). Miał prawdopodobnie nawiązywać do pobliskich lasów oraz istniejącej w nich leśniczówki.

Zabytki

W 1941 do wsi przeniesiono z Komprachcic drewniany kościół św. Marcina. W Ochodzach znajduje się również pomnik mieszkańców poległych podczas I wojny światowej oraz liczne domy mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku.

Ciekawostki

Mieszkańców Ochódz nazywano w przeszłości "wystrachami" – od nazwiska bardzo często występującego we wsi do dnia dzisiejszego, lub "huraszoukami" – z powodu charakterystycznej wymowy "sz" zamiast "s".

Zachowały się również ciekawe nazwy poszczególnych części wsi – jak Judeberg czy Śpitoulik.

Kody pocztowe, Ochodze (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ochodze
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ochodze, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ochodze

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:52:54

Szybka zmiana regionu Polski