Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Szydłowiec Śląski


Informacje o Szydłowiec Śląski:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.680500

Współrzedne geograficzne E: 17.604700

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 120

Szydłowiec Śląski

Szydłowiec Śląski (niem.: Schedlau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Jedna z najmniejszych miejscowości gminy Niemodlin, położona nad Ścinawą Niemodlińską, przy drodze Niemodlin – Gracze. Ma bogatą przeszłość historyczną. Pierwsza wzmianka o Szydłowcu Śl. Datowana jest na 1285 rok. W ciągu siedmiu stuleci wioska nosiła kilka nazw (Sydlowitz, Schidalowicz, Holgotha) – najbardziej znana to Schedlau. Przez siedem wieków była w posiadaniu wielu zamożnych rodów. Od wieku XVI do 1945 r. Szydłowiec był siedzibą rodziny Pűckler’ów, która wzniosła na tych ziemiach zespół pałacowy. W jego skład wchodziły oprócz zamku również gorzelnia, młyn i piekarnia. W czasach reformacji dawny, drewniany kościółek został rozebrany przez miejscowych ewangelików (w 1616 r.), a w jego miejsce postawiono murowany, do dziś dominujący na wsią.

Po przejściu frontów z czasów II wojny światowej niewielkiemu zniszczeniu uległa jedynie najstarsza część zamku. Zespół pałacowy uchronił się od pocisków artyleryjskich, ale nie przetrwał powojennych grabieży. W latach 50 został doszczętnie rozebrany, a materiał budowlany posłużył „odbudowie Warszawy”. Z czasów świetności zachował się jedynie niewielki fragment budowli, brama wjazdowa oraz kruszący się mur. W latach pięćdziesiątych kościół, zamieniony na kuźnię i warsztat mechaniczny, został gruntownie wyremontowany i odzyskał swoją przedwojenną świetność. W najbliższym czasie ma zostać odrestaurowana zabytkowa ambona oraz ołtarz.

Pod koniec XIX wieku Szydłowiec liczył ponad 400 mieszkańców, natomiast obecnie wieś zamieszkuje zaledwie około 100 mieszkańców. Dawniej funkcjonowała tu czteroklasowa szkoła ewangelicka oraz przedszkole, dzisiaj uczniowie dojeżdżają do szkół w Niemodlinie. Pozostałością po dawnych dobrach szydłowieckich jest młyn, który jeszcze kilkanaście lat temu był znany w całej okolicy, dziś młyn został przekształcony w budynek mieszkalny. We wsi znajduje się zakład specjalizujący się w remontach autobusów z całej zachodniej Europy (głównie z Danii).

Miejscowa legenda głosi, że w roku 1573 w okolicznym parku został rozegrany wielki pojedynek. Wracający wówczas z wojny do domu pan Szydłowca, długo grał na rogu, zanim spuszczono mu zwodzony most. Na okres wojennej wyprawy opiekę nad Szydłowcem i młodą żoną zlecił swojemu przyjacielowi. Ten okazał się zdrajcą i zaopiekował się panią Pűckler w sposób, który wymagał krwawej zemsty. Pojedynek odbył się tej samej nocy pod jednym z dębów i okazał się śmiertelny dla zdrajcy, a niewierna żona widząc to, odebrała sobie życie. W miejscu gdzie upadła, posadzono dąb , a pod drzewem gdzie odbył się pojedynek, położono ogromny kamień i wykuto napis na wieczną pamiątkę. Kamień leży do dziś, a drzewo rosło przez lata, osiągając obecnie niespotykane rozmiary, aktualnie dąb jest jednym z największych (jeśli nie największym) dębów w Polsce.

Kody pocztowe, Szydłowiec Śląski (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Szydłowiec Śląski
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Szydłowiec Śląski, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Szydłowiec Śląski

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 10:08:18

Szybka zmiana regionu Polski