Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kolonowskie


Informacje o Kolonowskie:

Ilość ulic: 54

Ilość kodów pocztowych: 2

Współrzedne geograficzne N: 50.653061

Współrzedne geograficzne E: 18.388889

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 77

Liczba ludności: 3382

Gęstość ludności: 61,5 os./km²

Powierzchnia: 55,84 km²

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

TERC: 5162311034

Tablice rejestracyjne: OST

Herb Kolonowskie:

Herb Kolonowskie

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Kolonowskie

  • Dzielnica: Brzyniczka

  • Dzielnica: Fosowskie

  • Dzielnica: Haraszowskie

Kolonowskie

Kolonowskie (dodatkowa nazwa w j. niem. Colonnowska ; 1936–1945 Grafenweiler) to miasto na Śląsku Opolskim, w woj. opolskim, w powiecie strzeleckim, położone nad Małą Panwią, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kolonowskie. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego.

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto liczyło 3382 mieszkańców.

Historia

W roku 1780 właściciel ziem hrabia Colonna zlecił wybudowanie huty wraz z wielkim piecem na rzeką Brzinitzka (Bziniczka), będącej prawym dopływem rzeki Malapane (Mała Panew). Wokół huty powstała mała osada robotnicza, która w roku 1797 przyjęła nazwę Colonnowska, od nazwiska swojego założyciela Philipp Graf Colonna. Wybudowany kanał hutniczy łączył huty w Zawadzki (Zawadzkie), Colonnowska (Kolonowskie) i Vossowska (Fosowskie). Rzeka Malapane (Mała Panew) natomiast służyła do transportu towarów do Deschowitz (Zdzieszowice), gdzie przeładowywano towar i transportowano dalej Odrą. W roku 1805 powstaje drugi wielki piec. Po śmierci hrabiego majątek po nim odziedziczył Andreas Maria Graf von Renard, który przyczynił się do dalszej rozbudowy zakładów. Mimo wielkich starań zakłady w Colonnowska coraz bardziej traciły na znaczeniu. W 1921 roku zamknięto hutę, a w 1926 odlewnię. W 1880 roku ruszyła nasycalnia drewna, obecnie: Kopgard Sp. z o.o.. W 1907 roku, nowy właściciel ziemski, Fürst Christian Ernst zu Stolberg-Wernigerode wydał zlecenie na budowę fabryki kartonów (Kartonagenfabrik), istniejącej do dzisiaj pod nazwą Packprofil Sp. z o.o. J.V.. Produkcja ruszyła w 1908 roku. W 1933 roku zostaje wybudowana kaplica i Kolonowskie powoli odłącza się od parafii Staniszcze Wielkie. W 1942 roku Kolonowskie staje się samodzielną parafią, a kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny zostaje wybudowany w roku 1954 i wyróżnia się rzadko spotykaną na Górnym Śląsku architekturą.

Na terenie Kolonowskiego znajdują się i działają m.in.: Gminny Ośrodek Zdrowia, sklepy i zakłady rzemieślnicze, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminne Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, Przedszkole Publiczne, Miejsko-Gminne Centrum Kulturalno-Sportowe wraz z boiskiem, Kręgielnia „Pod Lasem”, KS Unia Kolonowskie - klub piłkarski, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, koło Mniejszości Niemieckiej, orkiestra dęta, koło Polskiego Związku Wędkarskiego, koła łowieckie "Leśnik" i "Daniel", oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, Rodzina Kolpinga, Caritas parafialny i koło przyjaciół Hochdahl - Cergy - Kolonowskie.

Położenie

Kolonowskie leży na Nizinie Śląskiej,blisko granicy z Wyżyną Śląską.Przez Kolonowskie przechodzi Droga Wojewódzka numer 463. Przez Kolonowskie przepływa rzeka Mała Panew wypływająca z Krusina k/Koziegłów i wpływająca do Odry w Czarnowąsach k/Opola. Przez Kolonowskie przepływa też rzeka Bziniczka wypływająca z Gwoździan k/Pawonkowa i wpływa do Małej Panwi w Kolonowskiem. W kolonowskiem jest stacja kolejowa na ul.Kolejowej na trasie kolejowej Opole-Tarnowskie Góry.

Zobacz też

Gmina Kolonowskie

Kody pocztowe, Kolonowskie (wyświetlono 2/2)


Ocena internautów miejscowości Kolonowskie
Średnia ocena: 4.6
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kolonowskie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kolonowskie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:55:16

Szybka zmiana regionu Polski