Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Izdebki


Informacje o Izdebki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.766998

Współrzedne geograficzne E: 22.100000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Tablice rejestracyjne: RBR

Dzielnice, Izdebki

  • Dzielnica: Berskie

  • Dzielnica: Potoki

  • Dzielnica: Rzeki

  • Dzielnica: Warzyce

Izdebki (województwo podkarpackie)

Izdebki – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Nozdrzec.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Historia

Wieś założona na prawie niemieckim w I połowie XV wieku. W 1436, miejscowość składająca się z dwóch osad Izbica i Izdebka, wchodziła w skład dóbr dynowskich, których właścicielem była Małgorzata z Kmitów Mościsławska. W 1436 – Jan Goligyan w imieniu żony Małgorzaty wystąpił do sądu grodzkiego w Sanoku przeciw Mikołajowi Kmicie kasztelanowi przemyskiemu, który zajął gwałtem dobra ojczyste Małgorzaty Goligyan, przypadłe jej po bracie zm. Janie Kmicie i jego dzieciach z Raciborza, tj. zamek Sobień z wsiami doń należącymi Olszanica, Myczkowce, Rajskie i Izdebki oraz inne. Spór ten trwał do 1441, aż gdy doszło do ugody między Małgorzatą a jej stryjem Mikołajem Kmitą z Wiśnicza, kasztelanem przemyskim. Małgorzata była wtedy żoną Mościca z Wielkiego Koźmina. Odstąpiła Mikołajowi i jego synom zamek Sobień z wsiami do niego należącymi jak Huzele, Myczkowce, Uherce i Izdebki inne.

Nazwa wsi zmieniała się: w 1440 nazywa się Gysdbycza, Isdbycza, w 1460 – Iszdebky, a w 1468 – Hystepky, Istepka. W 1593 Katarzyna Wapowska z Maciejowskich – wdowa po Andrzeju Wapowskim właścicielu Dynowa wykupiła cerkiew i przeznaczyła na kościół. W 1593 założona została parafia rzymskokatolicka, a w 1601 wybudowano drewniany kościół, który przetrwał do 1919. W miejscu rozebranego drewnianego kościoła, wybudowano obecny murowany, neogotycki, kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Panny Marii i św. św. Piotra i Pawła. Kościół został konsekrowany w 1931. Wyposażenie kościoła stanowi część urządzeń starego drewnianego kościoła, np. późnobarokowy, osiemnastowieczny ołtarz główny. Malowany na desce obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym przeniesiono z cerkwi greckokatolickiej. Obrazy w ołtarzach bocznych przeniesione z kościoła Kapucynów w Bliznem.

Zabytki

  • neogotycki kościół z lat 1906-1931
  • dwór Bukowskich, później Potockich, z drugiej połowy XIX wieku
  • spichlerz dworski z przełomu XVII i XIX wieku w otoczeniu parku,

Osoby związane z Izdebkami

  • Michał Fijałka – ur. w Izdebkach 5 października 1915, oficer AK, cichociemny, (ps. Kawa, Wieśniak, Sokół)
  • Augustyn Baran – prozaik
  • Jan Kazimierz Kamieniecki h. Pilawa (1785- po 1833) – pułk. napoleoński, adiutant ks. Józefa Poniatowskiego bohater bitwy pod Raszynem (przedostał się w pojedynkę przez linię frontu i dotarł do kwatery głównej Napoleona). Ostatnie lata życia spędził w Izdebkach. Na cmentarzu w Izdebkach znajduje się jego grób.

Dodatkowe informacje

1 czerwca 2008 w Izdebkach został wybudowany pierwszy w Polsce kompleks sportowy w ramach rządowego programu Orlik 2012. Znajduje się tutaj boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki i koszykówki, a także niewielkie zaplecze szatniowe.

Zobacz też

  • Izdebki

Kody pocztowe, Izdebki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Izdebki
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Izdebki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Izdebki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 13:12:28

Szybka zmiana regionu Polski