Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Dobrków


Informacje o Dobrków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.983002

Współrzedne geograficzne E: 21.350000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Tablice rejestracyjne: RDE

Dzielnice, Dobrków

  • Dzielnica: Dół

  • Dzielnica: Dołek

  • Dzielnica: Góra

  • Dzielnica: Zwierzyniec

Dobrków

Dobrków – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Pilzno.

Wieś leży na wschodnim brzegu Wisłoki, na stokach wzgórz otaczających jej dolinę, na południe od drogi krajowej nr 4, przy lokalnej drodze prowadzącej do Jaworza Górnego i Dolnego.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Historia

Dobrków został założony w XIII wieku. W XIV wieku należał do posiadłości rodu Toporczyków, którego dwaj przedstawiciele, Borysław i Andrzej, uposażyli w 1358 roku miejscowy kościół i powstałą przy nim parafię, erygowaną w tym samym roku przez biskupa krakowskiego Jana Bodzantę.

Kolejni właściciele Dobrkowa, Koniecpolscy herbu Pobóg, związani z braćmi polskimi, wybudowali na miejscu pierwszego kościoła murowany, renesansowy zbór. Po śmierci Mikołaja Koniecpolskiego w 1587 roku jego żona Katarzyna z Czyżowskich i synowie, którzy przeszli na katolicyzm, przekształcili budynek zboru w kościół parafialny.

Podczas rzezi galicyjskiej w 1846 roku chłopi zamordowali w Dobrkowie siedem osób, między innymi właścicielkę nieistniejącego już obecnie dworu, Pelagię Morską, dzierżawcę Przecławia Józefa Bobrownickiego, wikariusza Franciszka Goleckiego i gospodynię miejscowego proboszcza Sawicką, a także dwu ekonomów.

W 1960 roku zabudowania wsi ucierpiały na skutek wiatru i gwałtownej burzy.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrkowie to zabytkowa murowano-drewniana świątynia, powstała z dobudowania w XVII wieku do dawnego zboru ariańskiego drewnianej nawy i wieży. Całość, znajdująca się na wzniesieniu w północno-wschodniej części miejscowości, otoczona jest starodrzewem lipowym i wraz z przykościelnym cmentarzem została 27 listopada 1979 roku wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-196.

Obok kościoła znajduje się drewniany, obecnie niezamieszkany budynek dawnej plebanii z 1880 roku, zbudowany na planie prostokąta na wcześniejszym murowanym podpiwniczeniu, z przeszkloną werandą o trójkątnym szczycie.

Kody pocztowe, Dobrków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Dobrków
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 29

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Dobrków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Dobrków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 13:12:46

Szybka zmiana regionu Polski