Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Radawa


Informacje o Radawa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.132999

Współrzedne geograficzne E: 22.767000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 16

Tablice rejestracyjne: RJA

Dzielnice, Radawa

  • Dzielnica: Baty

  • Dzielnica: Galuchy

  • Dzielnica: Koguty

  • Dzielnica: Kubachy

  • Dzielnica: Kudryki w Lesie

  • Dzielnica: Kudryki za Potokiem

  • Dzielnica: Sidory

  • Dzielnica: Skibiaki

Radawa

Radawa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Wiązownica.

Do 1954 roku istniała gmina Radawa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.

Radawa to miejscowość wypoczynkowa w województwie podkarpackim, bajecznie położona w świerkowych i sosnowych lasach. Panujący swoisty mikroklimat, przepływająca rzeka Lubaczówka oraz zalew rzeczny z ośrodkiem rekreacyjnym tworzą dogodne warunki wypoczynkowe. Radawa jest odwiedzana przez liczne rzesze turystów, kuracjuszy, wczasowiczów, a przede wszystkim mieszkańców pobliskiego Jarosławia jak i innych okolicznych miast, z których wielu posiada w Radawie domki letniskowe.

Historia Radawy

Radawa wymieniana była w dokumencie królowej Jadwigi z 1387 r. w sprawie nadania miejscowości na rzecz Jana z Tarnowa. Dawniej nosiła nazwę Rudawa, ponieważ była ośrodkiem produkcji żelaza, które wytapiano już w średniowieczu z miejscowej rudy darniowej. Miejscowa kuźnica wymieniana była w XVII w. jako „oficina metallica”. W XVI w. Anna Alojza Chodkiewicz, żona hetmana Karola Chodkiewicza, darowała wieś zakonowi Jezuitów w Jarosławiu. Spory z nimi toczyła rodzina Lubomirskich o włączenie Radawy, jak też pobliskiej Cetuli, do swoich włości. Tędy przeszły w 1657 r. wojska Jerzego Rakoczego. Po likwidacji klasztoru zakonu Jezuitów w 1777 r., Rudawę nabył hr. Wilhelm Siemieński. I pozostała własnością tej rodziny do 1914 r., a potem nabyli ją Czartoryscy z Pełkiń. Przez Rudawę w 1809 r. przechodziły oddziały napoleońskie.

Wieś znacznie ucierpiała podczas walk nad Lubaczówką w lecie 1915 r. Pamiątką po tych wydarzeniach jest kwatera żołnierska na miejscowym cmentarzu. Ponownych zniszczeń doznała Rudawa w okresie II wojny światowej i walk z UPA.

Kody pocztowe, Radawa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Radawa
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Radawa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Radawa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 13:14:42

Szybka zmiana regionu Polski