Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Tuligłowy


Informacje o Tuligłowy:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.882999

Współrzedne geograficzne E: 22.600000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 16

Tablice rejestracyjne: RJA

Dzielnice, Tuligłowy

  • Dzielnica: Dolna Część

  • Dzielnica: Górna Część

  • Dzielnica: Małe Tuligłowy

  • Dzielnica: Parcelacja Tuligłowska

  • Dzielnica: Pod Lasem

Tuligłowy (województwo podkarpackie)

Tuligłowy – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Rokietnica. Położona na północnym skraju Pogórza Dynowskiego w odległości 19 km na południe od Jarosławia.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.

Rejon Tuligłów zamieszkany był już w okresie średniowiecza. W źródłach pisanych wieś pojawia się w początkach XIV w. Pierwszy drewniany kościół zbudował właściciel, Mikołaj Mzurowski w 1393 r. a w 1396 r. erygowana była parafia. Według tradycji, w przybyli tutaj uchodzący przed Tatarami mieszkańcy Kudrenic na Podolu. W tym zacisznym miejscu udało im się wreszcie "przytulić głowy". Najcenniejszym przedmiotem, jaki przynieśli ze sobą był obraz Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, pochodzący z kudrenickiego zamku.

Na wzgórzu, 2 km na południe od wsi zlokalizowane jest wczesnośredniowieczne grodzisko "Borusz", jedno z lepiej zachowanych założeń obronnych. Na wierzchowinie oraz na zboczach wzniesienia zachował się czytelny układ wałów i fos obronnych, obejmujących gród i podgrodzie. Podczas prowadzonych prac archeologicznych odnaleziono tu resztki chat oraz liczne elementy wyposażenia.

Pośrodku wsi, na zboczu doliny znajduje się kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa i zespół poklasztorny, zbudowane w latach 1768-1770. W ołtarzu głównym kościoła umieszczony jest słynący łaskami obraz M.B. Niepokalanego Poczęcia. Obraz o cechach bizantyńskich namalowany jest na desce lipowej i pochodzi z końca XV w. Obraz koronowany został w 1909 a Tuligłowy należą do licznie odwiedzanych sanktuariów maryjnych w Polsce. Parafia w Tuligłowach jest prowadzona przez księży Michalitów.

W dolnej, wschodniej części wsi zachowały się obwarowania obronne z XVII w. Nie znaleziono żadnych przekazów w źródłach, jakie było przeznaczenie obiektu i kto go zbudował. Jedna z teorii głosi, że warownię i drewniany dwór obronny zbudowali Krasiccy po najeździe tatarskim w 1624 r. Według miejscowej legendy było to miejsce schronienia chłopów na czas wojen. Ponoć chronili się tam przed Tatarami i Szwedami chłopi wraz z bydłem oraz panowie z pobliskiego folwarku. Zachowane do dziś wały mają wysokość do 4 m a bastiony do 7 m. Wały otaczały niegdyś kwadratowy majdan o boku 75 m. 6-metrowa przerwa w kurtynie północnej wskazuje na istnienie w tym miejscu bramy wjazdowej.

Związani z Tuligłowami

  • Janina Fetlińska - 1952-2010 senator VI i VII kadencji

Kody pocztowe, Tuligłowy (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Tuligłowy
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 10

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Tuligłowy, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Tuligłowy

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 13:14:50

Szybka zmiana regionu Polski