Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Gorajowice


Informacje o Gorajowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.266998

Współrzedne geograficzne E: 21.799999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 281

Tablice rejestracyjne: RJS

Dzielnice, Gorajowice

  • Dzielnica: Banasiówka

  • Dzielnica: Pod Lasem

Gorajowice (województwo podkarpackie)

Gorajowice – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Jasło.

Znaczna część przedwojennych Gorajowic jest włączona do miasta Jasła. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Nazwa

Nazwa miejscowości pochodzi od osoby Goraj - właścicieli , którzy mieli tu w XIII i XIV w. posiadłości, np.; Iwonia z Goraja, Piotr z Goraja, czy Dymitr z Goraja.Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się w 1185 roku, w "funadacji komesa Mikołaja Bogorii" dla klasztoru w Koprzywnicy. Nazwę osady potwierdza ją także dokument Bolesława Wstydliwego z 1277 roku, zatwierdzający posiadłości cystersów koprzywnickich.

Historia

W 1474 roku - zniszczenie Gorajowic przez najazd węgierski, i zwolnienie na 5 lat z podatków. Pałac był siedzibą rodów ziemskich: Piegłowscy, Piotrowscy, Trzeciewscy, Łętowscy, Reigerowie - właścicieli folwarku położonego na terenie pobliskiej wioski Gorajowice. W 1901 roku majątek kupił Tadeusz Sroczyński działacz i przemysłowiec naftowy. W latach 1901-1945 właścicielami wsi byli Marian i Izabela Sroczyńscy - bezdzietni, nie pozostawili po sobie spadkobierców. Dziedzic gorajowicki był ojcem chrzestnym bohatera narodowego mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala", który przyszedł na świat w Jaśle w 1897 roku (mylnie podawano, że urodził się w pałacu, w 1897 roku, pałac znajdował się w remoncie i jak podkreślają ówcześni właściciele, nikt tam nie mieszkał). Ten neogotycki Pałac Sroczyńskich zbudowany został w 1858 przez przedwojennych właścicieli wsi Gorajec.

Czasy współczesne

Po wojnie na terenie majątku dworskiego utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). Pałac przekształcono w latach czterdziestych na siedzibę NKWD, później UB a następnie na szpital. Po wybudowaniu nowego budynku szpitala w pałacu znajduje się Zespół Szkół Medycznych. Powstała też dzielnica domków jednorodzinnych. W Gorajcu zaś została ufundowana kapliczka przez rodzinę Sroczyńskich (obecnie znajduje się w tamtejszych lasach). W latach 1990-2000 powstało też osiedle bloków Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na wzgórzu w Gorajowicach znajduje się też nadajnik Radia FAN.

Część wsi Gorajowice pozostała poza granicami miasta Jasła.

Kody pocztowe, Gorajowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Gorajowice
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Gorajowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Gorajowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:23:10

Szybka zmiana regionu Polski