Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Szebnie


Informacje o Szebnie:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.766998

Współrzedne geograficzne E: 21.600000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 969

Tablice rejestracyjne: RJS

Dzielnice, Szebnie

  • Dzielnica: Czekaj

  • Dzielnica: Dół

  • Dzielnica: Zadebrza

Szebnie

Szebnie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Jasło. Graniczy od północy z Nieplą i Bierówką, od zachodu z Zimną Wodą, od południa z Sądkową i Dobrucową, od wschodu z Moderówką.

W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 28.

Historia

Legat papieski Kaliksta II, przeprowadzający legację w Polsce Idzi z Tuskulum wystawiający w Krakowie od maja 1123 do stycznia 1125 r. za zgodą Bolesława Krzywoustego i syna Bolesława oraz bp.krakowskiego Radosta dokumenty stwierdza, że do klasztoru w Tyńcu należy miejscowość Szebnie. Jest to najstarsza wzmianka o istnieniu miejscowości. Można sądzić, że osadźcą dla tej miejscowości byli benedyktyni z Tyńca. W XIII w. następuje korzystniejsza dla rozwoju osady lokacja na prawie magdeburskim. Dokumenty wymieniają w Szebnie w 1229 r. W dokumencie Leszka Czarnego, w którym książę zezwala na osadzenie miejscowości na tym prawie, figuruje 30 wsi, w tym Szebnie. Ze sporu w 1319 r. między opactwem tynieckim a Jakubem -podkomorzym sandomierskim o gród Golesz, wynika, że Szebnie podlegały wówczas pod zamek goleski. W r. 1330 sąd biskupa krakowskiego wydał wyrok w sporze o dziesięciny, wytoczonym przez plebana kościoła w Kazimierzy Małej plebanowi kościoła w Szebniach. Chodziło o dziesięciny z wsi Mikołajów, Stropieszyn i Zagajów, które to dobra, w czasie procesu należały do rycerza imieniem Sąd (post araturas Sandonis, militis in Mikołajów, Stropeszyn et Zagaiow). W latach 1333-1334 wymieniony jest rycerz Sąd - jako podkomorzy sandomierski. 13 grudnia 1397 r. Henryk Szebieński (Sebensky) sprzedał Klemensowi z Moskorzewa- podkanclerzowi królestwa polskiego, trzy wsi w powiecie krośnieńskim:Wojkówkę, Bratkówkę i Na Wysokiem z obu stron Wisłoki za 400 grzywien. Był to przypuszczalnie syn Tomisława z Szebni (z r.1362). Potem wymieniany jest Nawoj z Szebień (czyli Szebni).

Henryk Szebieński -zmarł przypuszczalnie przed rokiem 1420, bo wspomniany wyżej syn jego Indrzych - czyli Henryk występuje samodzielnie już w r.1415 jako Henryk z Moderówki lub Schebensky. Dokument z 1427 r. wskazuje , że trzej bracia; Spytek z Mikołajowa, Indrzych z Moderówki i Nawój z Szebień, podzielili się dawniej i musieli być opiekunami młodszych braci, którzy doszedłszy do pełnoletności, otrzymali swój dział. W roku 1536 dzierżawcą Szebni był szlachcic Baltazar Dąbrowski.

Miejscowość ta była niszczona przez najazdy Tatarów, Szwedów w 1655 r., czy Węgrów w 1657 r.

W styczniu 1863 r. kilku mieszkańców wybrało się z właścicielem dworu, by walczyć w powstaniu o wolność Polski. We wrześniu 1939 roku pochowano na cmentarzu w Szebniach ofiary bombardowań lotniska w Moderówce.

Obóz koncentracyjny w Szebniach

W okresie II wojny światowej na terenie miejscowości istniały koncentracyjne obozy hitlerowskie i obóz jeńców radzieckich (od 8 października 1941 roku do wiosny 1942), oraz obóz pracy przymusowej w Szebniach (od 11 marca 1943 roku do 8 września 1944 r.).

Z początku, od października 1941 r. był to obóz koncentracyjny z barakami zbudowanymi przez jeńców dla Polaków, Żydów, Rosjan i innych. Od wiosny 1942 r. utworzono tu obóz dla jeńców radzieckich, w którym zginęło ok. 4000 ludzi.

Więźniów rozstrzeliwano w lesie, np. w Warzycach; ok. kilka tysięcy osób; Żydów, jeńców radzieckich, wielu partyzantów i dzieci z Zakładu Wychowawczego Ojców Bonifratrów w Iwoniczu.

W pobliskiej Dobrucowej masowo rozstrzelano ok. 3,5 tysiąca Polaków i Węgrów pochodzenia żydowskiego, oraz ludność polską, przywożoną spoza powiatu jasielskiego. Zwłoki palono na stosie, a prochy wrzucano do rzeki Jasiołka.

O obozie w Szebniach Wisława Szymborska napisała wiersz, który był drukowany w podręcznikach szkolnych.

Zabytki i inne obiekty

  • Szkoła Podstawowa im. Stefanii Sempołowskiej, Gimnazjum nr 3 im. Józefa Opioły,
  • Dworek Gorayskich.
  • Zabytkowy kościół drewniany pw. św. Marcina zbudowany w 1605 r.

Gruntownie przebudowany w 1795 r. staraniem rodziny Gorayskich i proboszcza ks. Jakuba Januszowskiego. Kolejna przebudowa i powiększenie świątyni nastąpiło w 1849 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks.Władysława Sarny (rozebranie wieży-dzwonnicy, przedłużenie nawy).Od momentu poświęcenia nowego kościoła – nieużywany niszczeje. Kościół należy do szlaku architektury drewnianej. Trwają starania o przeniesienie go do skansenu w Kolbuszowej.

  • Nowy kościół, budowany od 1995 r. jako pomnik na trzecie milenium chrześcijaństwa, poświęcony przez ks. bpa Kazimierza Górnego 15 czerwca 2003 roku, będący siedzibą parafii św. Marcina, należącej do dekanatu Jasło - Wschód, diecezji rzeszowskiej.

Ludzie związani z Szebniami

  • Stanisław Dobosz - polski nauczyciel i rzemieślnik, poseł na Sejm II RP III kadencji (1930–1935) z listy BBWR w okręgu Lida
  • August Gorayski (27 XI 1832 - 21 III 1915) ur. w Szebniach -zm. w Jaśle, powstaniec styczniowy, polityk; marszałek powiatu, przemysłowiec i finansista, działacz polityczny, radny Krosna
  • Stanisław Kasztelowicz(1900 - 1956), nauczyciel, historyk literatury, autor podręczników. Urodził się w Szebniach 15 września 1900 r.
  • Władysław Wyderka (1891 - 1987)- duszpasterz wśród robotników polskich we Francji, Kanclerz Kurii Biskupiej w Przemyślu, kanonik kapituły przemyskiej, infułat.
    Urodził się 4 lipca 1891 r. w Szebniach
  • ks. Józef Opioła (1907 - 1997), proboszcz parafii w Szebniach, dziekan jasielski, w czasie okupacji niósł pomoc i otuchę ofiarom niemieckiego terroru., wspomagał więźniów obozu hitlerowskiego w Szebniach dostarczając im żywność i lekarstwa oraz przekazywał korespondencję , pomagał tez żołnierzom AK jako powiernik wielu tajemnic polskiego podziemia. W pierwszych latach tzw. "władzy ludowej" był niejednokrotnie przesłuchiwany przez UB

Kody pocztowe, Szebnie (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Szebnie
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Szebnie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Szebnie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:27:04

Szybka zmiana regionu Polski