Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Majdan Królewski


Informacje o Majdan Królewski:

Ilość ulic: 41

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.382999

Współrzedne geograficzne E: 21.750000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 15

Liczba ludności: 2671

Tablice rejestracyjne: RKL

Herb Majdan Królewski:

Herb Majdan Królewski

Dzielnice, Majdan Królewski

  • Dzielnica: Ciułak

  • Dzielnica: Grabina

  • Dzielnica: Miasto

  • Dzielnica: Poręby Majdańskie

  • Dzielnica: Stawek

Majdan Królewski

Majdan Królewski – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Majdan Królewski; siedziba gminy Majdan Królewski.

Obszar wsi zamieszkuje 2689 osób (Stan na 31 grudnia 2010 r.)

Nazwy części wsi (przysiółki): Ciułak, Grabina, Miasto, Poręby Majdańskie, Stawek, Ścieżki.

Nazwy obiektów fizjograficznych:

  • las - Bachnat, Ciułak, Góry, Wisy,
  • pole - Brajerówki, Gózdówka, Jeziorek, Kamieńce, Poręba, Stawek, Wisy,
  • staw - Jeziorek,
  • rzeka - Murynia.

Historia

Początki Majdanu Królewskiego sięgają końca XVII wieku, kiedy to wójtowie pobliskiego Komorowa i leśniczowie tamtejszego królewskiego leśnictwa założyli obok wcześniejszej huty szkła „Potażnię alias Maydan”. Z czasem rozwinęła się obok huty wieś Majdan, zamieszkiwana przez jej pracowników (wówczas 59 mieszkańców). W 1743, w Majdanie wystawiono drewnianą kaplicę, zaś w 1765 August III ufundował tu za wstawiennictwem starosty sandomierskiego Józefa Kajetana Ossolińskiego parafię, którą erygował biskup Kajetan Sołtyk. Cztery lata wcześniej, w 1761, rozpoczęto budowę obecnego, murowanego kościoła pod wezwaniem Świętego Bartłomieja, kontynuowaną potem staraniem proboszcza parafii Szymona Wątróbskiego. Świątynię ukończono i poświęcono w 1792. Konsekracji dokonał biskup przemyski Antoni Gołaszewski. W końcu XVIII wieku świątynię otoczono murowanym ogrodzeniem z bramą - dzwonnicą (1794).

Pod koniec XVIII wieku Majdan otrzymał prawa miejskie. Nie zachował się ani akt elekcyjny, ani wiarygodne źródła piśmiennicze, kto podniósł go do tej godności, daty wskazywałyby jednak, że nie - jak podają niektórzy, m.in. T. Opos w książce „Miasta regionu w XVII i XVIII wieku” - August III Sas, który zmarł w 1763, lecz Stanisław Poniatowski, ostatni w dziejach Rzeczypospolitej elektor i król, który w czasie koronacji przybrał drugie imię, August.

Jako prężny ośrodek handlowy, ściągał z odległych stron cotygodniowe targi tłumy ludzi, których nie mógł pomieścić nawet obszerny rynek. W 1857 pobliska Kolbuszowa, od dawna będąca miastem, awansowała na stolicę powiatu. W jego skład wchodziły trzy miasta: Kolbuszowa, Sokołów Małopolski i Majdan, który w tym czasie otrzymał „przydomek” kolbuszowski, przy którym pozostał aż do 1938, gdy Sejm Rzeczypospolitej przyznał mu nazwę Królewski motywując zmianę „historycznym pochodzeniem”.

Przed II wojną światową Majdan liczył 2200 mieszkańców. W latach 1941 - 1942 ludność Majdanu wysiedlono i urządzono tutaj obóz jeniecki żołnierzy sowieckich - Niemcy wymordowali wówczas 10000 jeńców. Na wystawionym w 1962 pomniku, stojącym w rynku, w Majdanie Królewskim, umieszczona jest tablica z napisem: „Nigdy nie zapomnimy barbarzyństwa faszystów niemieckich, którzy w latach 1941-1942 w obozie na terenie Majdanu, głodową śmiercią pozbawili życia 10 tys. jeńców radzieckich”. W Hucie Komorowskiej, w majątku Marii i Adama Kozłowieckich pobudowano baraki, w których, w straszliwych warunkach, przetrzymywano setki Żydów zwiezionych tu z różnych regionów Polski. Używano ich do niezwykle ciężkich robót przy karczowaniu lasu. Obóz wkrótce zlikwidowano, Żydów unicestwiono, a zabudowania przemianowano na obóz przymusowej pracy dla Polaków. W latach sześćdziesiątych społeczeństwo Majdańszczyzny ufundowało pomnik upamiętniający męczeństwo Żydów w Hucie Komorowskiej, który stoi na terenie byłego parku dworskiego.

Lata powojenne to czas powrotu wysiedlonej ludności i odbudowy domostw urzędów publicznych oraz szkoły. Lata dziewięćdziesiąte to okres największych inwestycji podjętych na terenie Gminy Majdan Królewski i jego największy rozkwit.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

Fundacja Kardynała Kozłowieckiego

W Majdanie od 2008 działa Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego – „Serce bez granic”, której celem jest rekonstrukcja pałacu Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej z przystosowaniem na centrum pamięci o Kardynale Adamie Kozłowieckim oraz utworzenie Diecezjalnego Centrum Misyjnego o charakterze formacyjno-edukacyjnym.

Edukacja

Na terenie wsi funkcjonują następujące placówki:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej Curie, przy ulicy Jagiellońskiej
  • Publiczne Gimnazjum, na osiedlu Podlasek

Od września 2009 r. przy ul. Jagiellońskiej działa przedszkole.

Sport

W roku 1954, w Majdanie Królewskim powstało koło LZS, dzięki czemu piłkarze ze wsi i okolic mogli spotykać się z regionalnymi zespołami piłkarskimi występującymi w ówczesnej klasie C. Z czasem nazwa „LZS Majdan Królewski” przekształciła się w „LZS Korona Majdan Królewski”. Na początku XX wieku człon „LZS” zamieniono w „KS”. Drużyna przez większość czasu w swojej historii potykała się na B-klasowym froncie. Jednak w sezonie 2002/2003 nastąpił awans do klasy A, a po dwóch sezonach do klasy okręgowej. Mimo spadku drużyna z Majdanu na krótko znalazła się ponownie w A-klasie i aktualnie znów gra klasę wyżej. Lokalnym rywalem tego klubu jest drużyna zza miedzy Stal Nowa Dęba. Dotychczasowe spotkania tych drużyn, na V-ligowym froncie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na mecz przychodziło blisko 1 000 widzów (co jak na tak niską grupę nie jest często spotykane).

Sukcesy

  • Najwyższy poziom ligowy – klasa okręgowa (8. miejsce w sezonie 2009/2010).

Obecny skład

Stan na 1 listopada 2011

Nr Pozycja Piłkarz
1 Polska BR Marcin Trzciński
2 Polska PO Szymon Łapa
3 Polska PO Stanisław Deptuch
4 Polska PO Karol Żak (kapitan)
5 Polska OB Bartłomiej Gawroński
6 Polska OB Jakub Pogoda
7 Polska OB Patryk Wójtowicz
8 Polska PO Wojciech Rozmus
9 Polska PO Grzegorz Łapa
10 Polska NA Maciej Gajos
11 Polska PO Łukasz Borowski
12 Polska OB Tomasz Sudoł II
Nr Pozycja Piłkarz
13 Polska OB Mateusz Juda
14 Polska NA Patryk Kopeć
15 Polska NA Łukasz Rębisz
16 Polska NA Łukasz Kopeć (wicekapitan)
17 Polska OB Daniel Osetek
18 Polska OB Sebastian Wójcik
19 Polska PO Jakub Żak
20 Polska BR Paweł Franuszkiewicz
21 Polska OB Damian Gola
Polska PO Sławomir Kopeć
Polska PO Dominik Letniowski
Polska PO Damian Trzciński

Ostatnie sezony

sezon szczebel rozgrywkowy pozycja uwagi
2010/2011 klasa okręgowa 16. miejsce spadek do klasy A
2009/2010 klasa okręgowa 8. miejsce
2008/2009 klasa A 2. miejsce awans do klasy okręgowej
2007/2008 klasa A 6. miejsce
2006/2007 klasa okręgowa 15. miejsce spadek do klasy A
2005/2006 klasa okręgowa 10. miejsce
2004/2005 klasa A 1. miejsce awans do klasy okręgowej
2003/2004 klasa A 4. miejsce
2002/2003 klasa B 1. miejsce awans do klasy A

Zobacz też

  • Cmentarz żydowski w Majdanie Królewskim

Bibliografia

  • Urzędowe nazwy miejscowości i obiektów fizjograficznych - 59 - Powiat kolbuszowski. Warszawa: Urząd Rady Ministrów - Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, 1965. 

Kody pocztowe, Majdan Królewski (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Majdan Królewski
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Majdan Królewski, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Majdan Królewski

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:16:18

Szybka zmiana regionu Polski