Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Głębokie


Informacje o Głębokie:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.544720

Współrzedne geograficzne E: 21.909719

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 720

Głębokie (województwo podkarpackie)

Głębokie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Historia

Głębokie lokowane w 1437 roku na prawie polskim, pod nazwą Pawłowa Wola. Od XVII wieku stosowana nazwa – Głębokie. Do II wojny światowej wieś stanowiła enklawę o przewadze ludności polskiej na terenie zamieszkanym głównie przez ludność rusińską.

Zabytki

Resztki podworskiego parku i kilka zabytkowych kapliczek przydrożnych oraz przykłady starego budownictwa ludowego.

Jest także w środku wsi kościół powstały na ruinach starego drewnianego o którym wiemy jedynie dzięki pewnym trzem fotografiom z 1925 roku oraz zapisom w protokole powizytacyjnym bpa Jerzego Denhoffa z 1699 roku jest zapis:

"Ta kapliczka z powodu niereperowania grozi najwyższą ruiną, gdyby ksiądz Wacław Chrzanowski, proboszcz rymanowski swoim staraniem ok. roku 1676 nie pokrył jej gontem".


Zachowane fotografie ks. Józefa Pienty znakomicie ukazują wygląd architektoniczny kościoła, a opisy na fotografiach przekazują o nim wiedzę nie tylko historyczną. Kościół, jak wynika z tych opisów, był dwukrotnie rozbudowywany. Pierwotnie miał mieć wieżę, którą zburzono przy powiększaniu nawy. Nastapiło to przed 1745 rokiem bo w kolejnej wizytacji bpa Wacława Sierakowskiego z tegoż roku czytamy:

"Okien w całym kościele w drewno oprawnych pięć. Podsiebitka z desek. Posadzka drewniana. Zakrystia drewniana, do której drzwi na zawiasach żelaznych dwóch z wrzeciądzem i skoblem. (…) Kościół wszystek z jodłowego drzewa. Kopułka w środku dachu mająca w sobie sygnaturkę małą i dzwon mały. Cmentarz wokół kościoła parkanem obwiedziony".

Kolejna wizytacja bpa Wacława Sierakowskiego stwierdziła m.in.:

"Kościółek w Głębokiem w drzewie miejscami zgniły,w klamry wzięty z dwu stron. Dach ma w części nowy, w części stary. Wewnątrz w niczym nie odmieniony".

Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że jakiś remont czy też rozbudowa kościoła miała miejsce około roku 1825, o czym wspomina ks. Pienta i na co może wskazywać fakt, że dziedzic wsi Antoni Janowski w 1822 r. przejął na siebie obowiązki kolatora i obowiązek restauracji kościoła. Ostatnie powiększenie kościoła, zgodnie z opisem księdza Pienty, miało miejsce około roku 1905. Podczas wizytacji kościoła w 1909 r. stwierdzono m.in.:

"Kościół jest drewniany, starożytny, wymaga restauracji, niekonsekrowany, tylko benedyktowany. Malowany w kolorach, mający sufit i podłogę. (...) Kościół pokryty dachem gontowym, wymaga restauracji. Kościół otoczony murem. Zakrystia dostatnia wymaga restauracji. Cmentarz otoczony drewnianym płotem. Dzwonnica murowana oddzielona od kościoła".

Po roku 1909 zburzono starą zakrystię i w jej miejsce postawiono nową. Kościół ten rozebrano w lecie 1933 r. W miejscu starego kościółka rok później zaczęto wznosić kościół murowany, konsekrowany 22 lipca 1936 r., który przetrwał zaledwie osiem lat, bowiem 15 września 1944 r. Niemcy wysadzili go w powietrze.

Obecny murowany kościół wzniesiono w tym miejscu i konsekrowano w 1973 r.

Zobacz też

Kody pocztowe, Głębokie (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Głębokie
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Głębokie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Głębokie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:28:23

Szybka zmiana regionu Polski