Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Głowienka


Informacje o Głowienka:

Ilość ulic: 1

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.650002

Współrzedne geograficzne E: 21.750000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 2300

Tablice rejestracyjne: RKR

Oficjalna strona miejscowości

Głowienka (województwo podkarpackie)

Głowienka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Miejsce Piastowe, nad rzeką Lubatówką.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Graniczy od północy z Krosnem, od zachodu ze Szczepańcową, od południa z Wrocanką i od wschodu z Miejscem Piastowym.

Wieś powstała prawdopodobnie równolegle z Krosnem. U zarania swego istnienia była własnością królewską, stanowiącą wyposażenie wójtostwa miasta Krosna. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1445 roku. Odnotowana wtedy nazwa brzmiała Glovnynka, a w 1462 roku Głowninka.

W 1721 roku opisano poszukiwanie, a nawet metody wydobycia i przetworzenia oleju skalnego w takich miejscowościach jak Głowienka, Iwonicz, Turaszówka, Bóbrka.

W czasie Konfederacji Barskiej, po bitwie w Rogach, przechodziły przez Głowienkę oddziały w kierunku Suchodołu i Krosna.

14 września 1900 – Cesarz Austrii – Franciszek Józef, oglądał z bunkra w Głowience Wielkie Manewry Wojskowe.

W dwudziestoleciu międzywojennym, Głowienka do 1934 roku stanowiła jednowioskową gminę wiejską, a w 1935 roku weszła w skład gminy zbiorowej w Miejscu Piastowym.

We wsi zachowały się nieliczne już stare drewniane chaty, głównie z początku lat międzywojennych XX wieku, oraz przydrożne kapliczki, a także bunkier z 1900 r.

W 1998 dokonano zmiany numeracji wsi. Z popularnych w dawnych czasach numery zamieniono na nazwy ulic. Obecnie jest 13 ulic: Pogórze, Św. Jana, O. Anzelma Kubita, Podmiejska, Polna, Franciszkańska, Zielona, Młynarska, Słoneczna, Szkolna, Miodowa, Nadbrzeżna, Stroma.

Na terenie wsi znajduje się Kościół Ojców Franciszkanów pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Prócz parafii, we wsi jest jeszcze: 2 domy ludowe (stary i nowy), poczta, ośrodek zdrowia, biblioteka, szkoła podstawowa, OSP, klub sportowy, kółko rolnicze, zakład fryzjerski, cukiernia, piekarnia i sklepy spożywczo-przemysłowe. Do Głowienki dojeżdżają linie autobusowe MKS Krosno "3", "7", "16", "C", "G".

Sport

We wsi istnieje Ludowy Klub Sportowy, założony w 1956 roku. W historii istniały 3 sekcje sportowe: piłka nożna, narciarstwo, tenis stołowy. Obecnie istnieje tylko sekcja piłki nożnej. Drużyna seniorów występuje w klasie "A", podobnie jak i juniorzy i trampkarze.

Klub posiada własny stadion, który mieści się na terenie Lotniska w Krośnie.

Bibliografia

  • Bogusław Guzik: Głowienka - dzieje wsi i okolic powiatu krośnieńskiego na tle wydarzeń z historii Polski. Krosno: 2004, s. 351. 

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 1)

S

Kody pocztowe, Głowienka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Głowienka
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Głowienka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Głowienka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:30:52

Szybka zmiana regionu Polski