Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Trzciana


Informacje o Trzciana:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.513699

Współrzedne geograficzne E: 21.689199

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Trzciana (powiat krośnieński)

Trzciana – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.

Prawa lokacyjne wołoskie otrzymała Trzciana przed 1505 r. Stanisław Cikowski (kasztelan biecki) (zm. 1576), przeniósł ją na prawo magdeburskie za zgodą Aleksandra Jagiellończyka. Była własnością Mniszchów i Męcińskich. W XIX w. należała do Cezarego Męcińskiego , h. Poraj (1809-przed 1890). Przebywały w niej, na wzgórzu Zaśpit oddziały Konfederatów barskich.

W 1914 oddziały austriackie spaliły część wsi osadzając w obozie w Thalerthof kilku mieszkańców.

W grudniu 1943 r. oddział F. Kochana Obłońskiego napadł na samochody niemieckie, zdobywając broń i amunicję. Tu przebiegały działania wojenne w ramach operacji dukielsko- preszowskiej we wrześniu 1944 r. w wyniku tego AR wkroczyła na tereny Trzciany.

Zabytkowa cerkiew

We wsi znajduje zabytkowa, dawna cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy, z ikonostasem z XIXw. namalowanym przez Jana i Pawła Bogdańskich z Jaślisk. Świątynia z II poł. XVII wieku jest murowana, orientowana, na planie trójdzielnym. Od zachodu dobudowano kruchtę. W dzwonnicy XVI-wieczne dzwony.

Obecnie cerkiew służy jako kościół katolicki w parafii pw. Chrystusa Króla należącej do dekanatu Dukla. Parafia jest obsługiwana przez ojców Bernardynów z Dukli. Do parafii należy także kościół filialny (dawna cerkiew) w Zawadce.

Pustelnia św. Jana z Dukli

"Na Puszczy". Na wzgórzu Zaśpit; ok. 1,5 km od trasy dukielskiej (drogą asfaltową z Trzciany do parkingu pod lasem. Dalej dróżka dochodzi do Pustelni (około 300m).

  • Murowana neogotycka kaplica

Jak głosi legenda Marii Amelii Mniszchowej, właścicielce Dukli św. Jan objawił się we śnie, polecając jej, wybudować na miejscu swej pustelni, kaplicę i tak też się stało. W 1769 roku, w czasie Konfederacji Barskiej, ufundowała Maria Amalia Mniszchowa z Brühlów, murowaną kaplicę, która spłonęła w 1883 r.

W 1887 roku Cezar Męciński wybudował drewnianą kaplicę. W roku 1908 z inicjatywy gwardiana bernardynów w Dukli; Ambrożego Ligasa, wybudowano murowaną kaplicę wg projektu bernardyna o. Kamila Żarnowskiego.. W niej polichromia przedstawiająca życie św. Jana, namalowana przez sanockiego malarza Władysława Lisowskiego.

  • Dom rekolekcyjny
  • Grota św. Jana z Dukli z uzdrawiającymi źródłami
  • Chata pustelnika
  • Droga Krzyżowa, z "M" – z konstrukcją z ołtarza papieskiego
  • Szlaki turystyczne;

-czerwony wschodniobeskidzki; z Nowej Wsi do Chyroweji Kątów

-zielony; na południe do Zyndranowej i Barwinka W miejscu tym kilkakrotnie przebywał Jan Paweł II, a teraz przebiega tędy szlak papieski.

Zobacz też

  • Trzciana

Kody pocztowe, Trzciana (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Trzciana
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 24

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Trzciana, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Trzciana

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 19:21:28

Szybka zmiana regionu Polski