Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rogóżno


Informacje o Rogóżno:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.075001

Współrzedne geograficzne E: 22.373329

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 17

Liczba ludności: 1200

Tablice rejestracyjne: RLA

Dzielnice, Rogóżno

  • Dzielnica: Cesin

  • Dzielnica: Rogóżno Dolne

  • Dzielnica: Rogóżno Górne

  • Dzielnica: Za Koleją

Rogóżno

Rogóżno – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Łańcut.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie rzeszowskim.

Historia

Wieś lokowana na początku XV wieku, być może przez Jana Pieleckiego. Po raz pierwszy wzmiankowana w dokumencie z 1450 roku. W rękach Pileckich Rogóżno pozostało do końca XVI wieku. Od 1589 roku dziedzicem został Konstanty Karol Korniakt, herbu Krzyż. W bliżej nieznanych okolicznościach wieś została przejęta przez rodzinę Gołuchowskich. Najpierw dziedzicem był Mikołaj, a po nim syn Antoni. W XVIII wieku w posiadaniu Elżbiety Lubomirskiej, która zapisała Rogóżno (z Przeworskiem i okolicznymi wsiami) swojemu ulubieńcowi i wychowankowi Henrykowi Lubomirskiemu. W posiadaniu Lubomirskich z Przeworska wieś pozostała do 1944 roku.

Położenie geograficzne

Rogóżno położone jest na granicy dwóch jednostek fizycznogeograficznych. Północna część wsi znajduje się w obrębie Pradoliny Podkarpackiej - regionu rolniczego o płaskiej powierzchni. Środkowe i południowe przysiółki miejscowości zlokalizowane są na Podgórzu Rzeszowskim -obszarze pofalowanym o żyznych gruntach uprawnych. Charakterystycznych dla tego terenu są wąwozy i holwegi w pokrywach o lessowej genezie. Kuesta geomorfologiczna między oboma krainami jest bardzo wyraźna i przebiega analogicznie do linii kolejowej Kraków - Przemyśl. Ciekawostką jest jezioro naturalnego pochodzenia w południowej części wsi, w pobliżu granicy z Nowosielcami. Geneza zbiornika nie jest jednoznacznie wyjaśniona, jednak wnioskuje się, że jest to jezioro deflacyjne powstałe w niecce lessowej. Zbiornik zwany jest Świętym Jeziorem, a wiąże się z nim legenda o karczmie weselnej, która zapadając się pod ziemie pod wpływem grzechu weselników, utworzyła jezioro. Obecnie zbiornik jest w posiadaniu prywatnych osób i stanowi doskonałe łowisko rybne.

Parafia pw. św. Józefa

Parafia erygowana została w 1985 r. przez wydzielenie jej z parafii Kosina. W związku z potrzebami duszpasterskimi wiernych w 1976 roku zaadoptowano prywatny dom na tymczasową kaplicę, która służyła mieszkańcom Rogóżna do czasu wybudowania kościoła. Prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 1982 r. Projekt opracował mgr inż. arch. Andrzej Pawłowski i konstruktor mgr inż. Andrzej Skupień. Poświęcenia i konsekracji świątyni dokonał ks. Bp Stefan Moskwa 2 września 1986 roku. W kościele są obrazy – stacje Drogi Krzyżowej z XVII i XVIII wieku oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obecnie parafia liczy ok. 1200 wiernych. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Malec.

Sport

  • LKS Szarotka

Rozrywka

  • Klub Muzyczny Boss

Kody pocztowe, Rogóżno (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rogóżno
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rogóżno, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rogóżno

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:51:11

Szybka zmiana regionu Polski