Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rajskie


Informacje o Rajskie:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.317001

Współrzedne geograficzne E: 22.483000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 40

Tablice rejestracyjne: RLS

Rajskie (województwo podkarpackie)

Rajskie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Historia

Przez teren wsi przebiegał szlak handlowy nad Sanem. Świadczą o tym znaleziska z epoki brązu i żelaza.

Najstarsze dokumenty o miejscowości pochodzą z 1425 roku. W 1436 roku wieś była własnością Sobieńskich w dobrach Kmitów.W 1436 r. – Jan Goligyan w imieniu żony Małgorzaty wystąpił do sądu grodzkiego w Sanoku przeciw Mikołajowi Kmicie kasztelanowi przemyskiemu, który zajął gwałtem dobra ojczyste Małgorzaty Goligyan, przypadłe jej po bracie zm. Janie Kmicie i jego dzieciach z Bachórza, tj. zamek Sobień z wsiami doń należącymi Rajskie, Olszanica, Myczkowce, i inne. Spór ten trwał do 1441 r., aż gdy doszło do ugody między Małgorzatą a jej stryjem Mikołajem Kmitą z Wiśnicza, kasztelanem przemyskim. Małgorzata była wtedy żoną Mościca z Wielkiego Koźmina. Odstąpiła Mikołajowi i jego synom zamek Sobień z wsiami do niego należącymi jak Huzele, Myczkowce, Uherce

W 1672 roku, po najeździe Tatarów, we wsi Romerów ocalały tylko 4 chaty - inne napastnicy spalili, a mieszkańców uprowadzili w jasyr.

W 1773 roku Rajskie należało do Józefa Ossolińskiego.

W 1863 roku, ks. Kuryło Czajkowski poświęcił w cerkwi, Polakom wyruszającym do Powstania styczniowego, sztandary i broń, za co był przez 6 tygodni więziony w Sanoku.

Był tu też Klasztor Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo (Szarytek). Mieścił się w dworze ofiarowanym przez dziedziczkę wioski h. Urszulę Golejewską h. Łosiów, która założyła tu ok. 1869 roku kopalnię ropy.

W 1992 roku na Rajskiem odbył się zlot Rainbow Family, w którym uczestniczyło ponad dwa tysiące członków i sympatyków Tęczowej Rodziny z całego świata.

Z Rajskiego pochodzili:

  • Ksawery Antoni Romer - syn zarządcy majątku -powstaniec styczniowy z roku 1863, który zginął w powstaniu w sandomierskim.

Kody pocztowe, Rajskie (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rajskie
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rajskie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rajskie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 12:26:50

Szybka zmiana regionu Polski