Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Prusie


Informacje o Prusie:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.250000

Współrzedne geograficzne E: 23.533001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 16

Liczba ludności: 110

Tablice rejestracyjne: RLU

Prusie

Prusie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Horyniec-Zdrój.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.

Wieś leży na Roztoczu Wschodnim, w Dolinie Górnej Raty, przy ślepej drodze prowadzącej z Werchraty ku granicy państwa i jest najdalej na wschód wysuniętym sołectwem województwa podkarpackiego. Obok Prusia przebiega linia kolejowa Munina-Hrebenne, nie ma jednak tutaj przystanku.

Prusie wspominał już Jan Długosz, pisząc o spotykanych tu skamieniałych drzewach; powtórna lokacja na prawie wołoskim miała miejsce pod koniec XV w. Wieś była własnością królewską i należała do starostwa lubaczowskiego. Przed wojną większość mieszkańców stanowili Ukraińcy, którzy zostali wysiedleni w ramach akcji "Wisła" w dniach 25 – 31 maja 1947 r.

Cerkiew pw. Narodzenia NMP

We wsi znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP z 1887 r., konsekrowana rok później. Cerkiew ma konstrukcję zrębową i zbudowana jest na planie czterech kwadratów. Największy z nich to nawa, mniejsze to prezbiterium i babiniec. Wszystkie części mają jednakową wysokość i dwuspadowe dachy kryte blachą, z kalenicą na jednym poziomie. Nad nawą umieszczono potężny, ośmioboczny bęben zwieńczony kopułką i żelaznym krzyżem. Podobne krzyże znajdują się nad prezbiterium i babińcem. Prezbiterium zamknięte jest ścianą prostą. Przed babińcem mały przedsionek (czwarty kwadrat), kryty również dwuspadowym dachem. Ściany cerkwi w dolnej części osłonięte są szerokim okapem, przypominającym soboty. Okap nie obejmuje przedsionka. Ściany powyżej okapu i całość ścian przedsionka oszalowano pionowym deskowaniem. Wewnątrz zachowała się część dawnego wyposażenia, m.in. ikonostas. Niektóre ikony zostały wyjęte z ikonostasu i rozwieszone na ścianach świątyni. Obecnie cerkiew wykorzystywana jest jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Werchracie.

Obok cerkwi wolno stojąca drewniana dzwonnica, z pseudoizbicą, kryta dachem namiotowym. Ściany dzwonnicy pochyłe, z pionowym deskowaniem, w dolnej części osłonięte okapem. Po drugiej stronie drogi cmentarz, na którym zachowały się nagrobki bruśnieńskie. Bruśnieński krzyż z 1868 r. stoi także na wschodnim skraju wsi, przy drodze w pobliżu torów kolejowych. Krzyż był złamany i został umocniony żelaznymi klamrami.

Zobacz też

  • gmina Siedliska
  • Prusiek
  • Droga wojewódzka nr 867

Zobacz też: Prusiek

Kody pocztowe, Prusie (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Prusie
Średnia ocena: 3.7
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Prusie, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Prusie

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 10:19:25

Szybka zmiana regionu Polski