Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Przeworsk


Informacje o Przeworsk:

Ilość ulic: 116

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.067001

Współrzedne geograficzne E: 22.500000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 16

Liczba ludności: 16205

Gęstość ludności: 736 os./km²

Powierzchnia: 22,13 km²

Wysokośc npm: ok. 200 m n.p.m.

Rodzaj gminy: miejska

TERC: 3182514011

Tablice rejestracyjne: RPZ

Flaga Przeworsk:

Flaga Przeworsk

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Przeworsk

  • Dzielnica: Aleksandrów

  • Dzielnica: Błonie Browarne

  • Dzielnica: Błonie Rzeźnicze

  • Dzielnica: Mokra Strona

  • Dzielnica: Nowa Wieś

  • Dzielnica: Podzamcze

  • Dzielnica: Szwaby

Przeworsk


Przeworsk (łac. Prevorsc, ukr. Переворськ) – miasto i gmina w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, na Podgórzu Rzeszowskim, nad Mleczką, przy trasie międzynarodowej E40, dawna siedziba magnaterii polskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego. Jest członkiem Związku Miast Polskich.


Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 15 733 mieszkańców.

Położenie

Według danych z roku 2009 Przeworsk ma obszar 22,13 km², w tym:

  • użytki rolne: 76% (1676 ha)
  • użytki leśne: 0,4% (9 ha)

Miasto stanowi 3,17% powierzchni powiatu.

Sąsiaduje z gminami: Zarzecze, Kańczuga, Sieniawa, Adamówka, Gać, Jawornik Polski, Tryńcza. Leży przy międzynarodowej trasie E40 (Drezno-Lwów), nad rzeką Mleczką. Jego herbem jest Leliwa.

Leży na terenie, którego część tworzy dno doliny fluwioglacjalnej, będącej częścią Niziny Sandomierskiej. Krawędź niecki stanowią: od południa – próg karpacki, od północy – wał moreny czołowej za Sanem i Wisłokiem. Kolejna południową część terenu powiatu, tworzy pasmo Pogórza Karpackiego przedzielone przez rzekę Mleczkę, do której prostopadle przylegają wąskie i krótkie doliny.

Demografia

Dane z 14 września 2010 Źródło: Urząd Miasta Przeworsk

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 16 205 100 8453 52,2 7752 47,8
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
736,6 384,3 352,4


Komunikacja

Tranzyt

  • Droga międzynarodowa E40 Calais – Kolonia - Zgorzelec - Kraków - Przeworsk - Korczowa – Lwów - Wołgograd - Ridder

(Droga krajowa 4 Zgorzelec - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów - Przeworsk - Korczowa)

Kolej

Stacja węzłowa łączy linie kolejowe:

  • Linia kolejowa 96 Kraków – Przeworsk – Medyka
  • Linia kolejowa 68 Lublin - Kraśnik - Stalowa Wola Rozwadów - Stalowa Wola Południe - Przeworsk
  • Linia kolejowa Przeworsk – Bełżec

Przeworska Kolej Wąskotorowa:

  • Przeworsk – Dynów

Ruch lotniczy

Najbliższy port lotniczy znajduje się w oddalonej o 40 km Jasionce pod Rzeszowem.

Planowane inwestycje komunikacyjne

Planowana jest budowa ciągów komunikacyjnych:

  • Obwodnica miasta w ciągu drogi E404, która przebiegać będzie południową stroną miasta o długości 6,7 km
  • Węzeł Przeworsk - Gorliczyna ze zjazdem z planowanej autostrady A4 na drogę wojewódzką 835, a następnie na drogę krajową 4 oraz węzłem obwodnicy miasta


Gospodarka

Przeworsk jest miejscem działania ponad 1300 podmiotów gospodarczych, wśród jednostek zarejestrowanych w rejestrze REGON przeważającą większość stanowią podmioty działające w sektorze prywatnym. Działające na terenie miasta podmioty gospodarcze to przede wszystkim firmy małe zatrudniające poniżej 50 pracowników, w grupie tej dominują mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników, na przestrzeni lat w grupie makro zostało zarejestrowanych najwięcej nowych podmiotów. Sieć placówek handlowych w Przeworsku jest rozwinięta w stopniu wystarczającym.

Do najważniejszych firm o znaczącej renomie krajowej i zagranicznej należą:

  • "O.K." - Owocowe Koncentraty
  • Zakłady Gumowe "Geyer & Hosaja" Sp. z o.o.
  • Zakład Produkcji Okien i Drzwi "Megastyl"
  • „TRAX-BRW Sp.z o.o."
  • Fabryka Okien "Szewpol Plus" (Gwizdaj k. Przeworska)
  • Zakłady Odzieżowe "Alex"
  • Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych "Kruszgeo" S.A.
  • Zakład Przemysłu Odzieżowego "Men's field"
  • "BUDINSTEL" ZUH Jan Ciąpała
  • Zakład Rzeźniczo - Wędliniarski - Benbenek Karol
  • Piekarnia - Ścisłowicz Felicja
  • Firma budowlana - Józef Słota

Dzięki dobrym połączeniom komunikacyjnym, w Przeworsku zlokalizowane zostało centrum logistyczne firmy "Damianex" S.A. - należące do Central European Distribution Corporation - grupy polskich hurtowni alkoholi, notowanej na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Rozwój wymienionych firm oraz wspomniana aktywność gospodarcza mieszkańców Przeworska znacząco wpłyneły na spadek bezrobocia. Miasto zapewnia inwestorom przyjazne otoczenie biznesowe. Funkcjonują tu liczne organizacje i inwestycje ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Usługi około biznesowe świadczą ośrodku doradczo - szkoleniowe takie jak: Biuro Terenowe Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, regionalne Centrum Informacji Europejskiej, Centrum Współpracy Transgranicznej. W Przeworsku działa także Punkt Konsultacyjno - Doradczy przy Leżajskim Stowarzyszeniu Rozwoju oraz Przeworskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych. Inwestorom profesjonalną obsługę zapewniają także liczne oddziały i filie banków, w mieście funkcjonują pozabankowe instytucje finansowe oraz kredytowe.

Środowisko geograficzne

Świat roślinny i zwierzęcy

Świat roślinny i zwierzęcy okolic Przeworska, jest stosunkowo ubogi. Do rzadkości należą większe skupiska leśne, które spotkać można w widłach Wisłoka i Sanu. Spotkać można tutaj piękny modrzew europejski. Na Pogórzu występują lasy mieszane, młode z sosnami, jodłami, świerkami, bukami, brzozami, grabami, dębami i innymi. Wierzby, olchy, osiki i topole rosną głównie nad brzegami rzek. Ziemia przeworska nie posiada bogatej szaty roślinnej. Liczniejsze okazy naturalnych skupisk roślinnych pojawiają się jedynie na łąkach Rynny Podkarpackiej, występują tam takie okazy roślin jak: pełnik europejski, goryczka wąskolistna, kosaciec syberyjski, goździk pyszny, goździk storczykowaty i inne. Świat zwierząt na tym obszarze jest światem małym i niezróżnicowanym, co jest naturalną konsekwencją występowania niewielu zespołów leśnych, a tym samym braku odpowiedniego habitatu dla zwierząt. Żyją tu powszechnie spotykane gatunki ptaków, ryb i owadów, a także sarny, dziki i z rzadka jelenie.

Klimat

Klimat jest bardzo specyficzny, ze względu na następujące, często w bardzo krótkim czasie – zmiany pogodowe. Zimy nadchodzące ze wschodu bywają różne: wyjątkowo surowe, bądź wyjątkowo łagodne. Lato, które przychodzi z południa jest upalne z niewielką ilością burz i opadów, albo chłodne i zachmurzone. Dlatego rozkład opadów jest bardzo niezrównoważony. Wiosna nadchodzi z zachodu, zaś jesień, podobnie jak zima, ze wschodu. Rejon przeworski znajduje się pod wpływem działania pn. – zach. prądów oceanicznych i wiatrów wiejących z pd. – wsch. niosących ze sobą silne i długotrwałe opady, zwłaszcza w letniej porze roku. Cechę charakterystyczną stanowi gwałtowność burz wywoływana silnymi wiatrami wiejącymi od Przełęczy Dukielskiej.

Gleby

Na ziemi przeworskiej gleby są jakościowo zróżnicowane. Wzdłuż koryta Mleczki znajdują się bardzo korzystne dla rolnictwa mady. Na wyższych partiach doliny Mleczki wykorzystuje się je pod uprawę orne, na niższych, bardziej podmokłych pod łąki i pastwiska. Z kolei w okolicach linii kolejowej Łańcut – Przeworsk - Jarosław ciągnie się pas urodzajnych lessów, wyjątkowo dobrych, odpowiednich pod wszystkie uprawy, a szczególnie pod pszenicę i buraki cukrowe. Na północ od pasa lessowego występują głownie iły i mady.

Historia

Początki miejscowości sięgają X w. Pierwsza pisemna wzmianka o Przeworsku pochodzi z 1280 i związana jest ze zwycięstwem Leszka Czarnego pod Koprzywnicą nad wojskami Księcia ruskiego Lwa, po którym Leszek Czarny uderzył na ziemie pogranicza zdobywając m.in. wieś „Pereworesk” która została przez niego spalona.

W roku 1340 wieś ”Pereworesk” została włączona do Polski przez króla Kazimierza Wielkiego. Za panowania tego króla nastąpił kolejny etap rozwoju osadnictwa na ziemi przeworskiej. Na opustoszałe, wyludnione tereny przybywali Wołosi, Węgrzy, Rusini, osadzono tu również wziętych do niewoli Tatarów. Stopniowo zagęszczała się sieć osad, następował rozwój gospodarczy regionu. W 1387 roku król Władysław Jagiełło aktem z 27 listopada 1387 r. w uznaniu za zasługi nadał osadę i szereg innych włości Janowi z Tarnowa ówczesnemu wojewodzie sandomierskiemu, którego pieczęcią i herbem była Leliwa. Dzięki Tarnowskim Przeworsk umocnił się gospodarczo, co zaowocowało nadaniem mu, 25 lutego 1393 roku, praw miejskich. Rok później król Władysław Jagiełło wydał przywilej poszerzający te prawa. Ustanowił m.in. trzy jarmarki w roku, urząd burmistrza, sąd miejski z „prawem miecza” czyli uprawnieniami do wykonywania publicznie na rynku wyroków śmierci. Mieszczan wyłączono spod władzy urzędników królewskich.

Przeworsk uzyskując liczne przywileje dynamicznie się rozwijał. W 1469 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu prawo do organizowania corocznego jarmarku. Od 1470 roku miasto było siedzibą ziemskiego sądu szlacheckiego dla zachodnich obszarów ziemi przemyskiej. Przeworsk od XV wieku stał się ważnym ośrodkiem życia gospodarczego, głównie rzemiosła oraz wymiany handlowej. Cechy odgrywały bardzo ważną rolę w życiu miasta, organizowały obowiązkowy udział członków w obronie miasta, bezpieczeństwie przeciwpożarowym, religijnych uroczystościach czy kształtując cechowe towarzystwo. W przeworskich aktach miejskich znajduje się zapisek, iż około 1786 roku mieszkańcy Przeworska wykonywali około 30 zawodów zgrupowanych w 7 cechach: szewski, piekarzy, krawiecki, bednarzy, kowali, kowalski (zbiorowy), sukienników. Z końcem XVI w. płóciennictwo stanowiło podstawę życia ekonomicznego miasta, w okresie rozkwitu zatrudnienie miało tu blisko 1000 tkaczy pracujących w około 600 warsztatach.

Lata 1804–1848 to rządy cesarzy austriackich Franciszka I oraz Ferdynanda I, czasy rządów policyjnych wykonywanych w duchu centralistycznym i germanizacyjnym. Wysokie podatki rujnowały rzemiosło, a ustanowienie nowych granic celnych spowodowało upadek przemysłu tkackiego. W 1859 roku zaborca wydał nową ustawę przemysłową, która pozwalała niecechowym rzemieślnikom tzw. partaczom na wykonywanie zawodu.

Rzemieślnicy idąc śladem większych miast, założyli w 1892 r., Stowarzyszenie Mieszczan „Gwiazda”. Rozwinęło to rzemiosło usługowe, a szczególnie rzeźnictwa, zwiększyło się zapotrzebowanie na nowe sklepy, wzrosło znaczenie handlu. Nowy etap w rozwoju miasta rozpoczęło wybudowanie cukrowni w 1895 roku, z uruchomieniem jej wiąże się budowa kolei szerokotorowej Przeworsk – Rozwadów w 1899 r., a w roku 1902 wąskotorowej do Dynowa – była to 2 tego rodzaju kolej w Galicji. Budowa cukrowni i rozwijający się węzeł kolejowy pociągnął za sobą wzrost zatrudnienia, zwiększył się handel, powstały nowe domy i urządzenia komunalne a miasto zaczęło nabierać nowego wyglądu. W roku 1903 rozpoczęto budowę bazaru, który został zlokalizowany na Rynku. Budowa cukrowni i rozwijający się węzeł kolejowy pociąga za sobą wzrost zatrudnienia, zwiększył się handel, powstały nowe domy i urządzenia komunalne a miasto zaczęło nabierać nowego wyglądu. W roku 1903 rozpoczęto budowę bazaru, który został zlokalizowany w Rynku. Budowa szkoły żeńskiej, dobudowa skrzydła do szkoły męskiej i budowa elektrowni to projekty kilku większych inwestycji w ostatnim dziesięcioleciu przed I wojną światową. Realizację tych zamierzeń przerwała wojna, zahamowała również pomyślnie zapoczątkowany rozwój miasta. Cztery lata wojny cofnęło Przeworsk w rozwoju o kilkanaście lat. Zrujnowane miasto przedstawiało obraz typowego, podupadłego miasteczka galicyjskiego. Po wojnie lata 1925-1933 należały do najpomyślniejszych pod względem przypływu dochodu, wykorzystano je na szereg inwestycji, m.in. budowę elektrowni, szkoły żeńskiej.

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1930 r., wybuchł pożar podczas którego spłonęło 38 budynków. To wydarzenie wykazało brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego, dlatego też, aby w przyszłości uniknąć tego typu niespodzianek Rada Miejska uchwałą z dnia 11 marca 1931 roku postanowiła rozpocząć budowę wieży wodnej z rurociągami i hydrantami. Kolejnym ważnym wydarzeniem było utworzenie wyczekiwanego przez 35 lat samorządu powiatowego i odłączenie się od Łańcuta 16 marca 1929 r. W 1938 r. zarząd miejski przy współudziale Związku Miast Polskich przystąpił do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego na skutek wzmożonego ruchu budowlanego oraz przygotowania terenów dla budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Przyczyniło się to do rozwoju miasta, które zaczęło nabierać tempa, zahamowanego na długie lata przez wybuch II wojny światowej. Czas ten okrutnie pogorszył sytuacje, ograniczył swobodę obywatelską, a polityka okupanta prowadziła do fizycznego i biologicznego wyniszczenia narodu polskiego. Ważnym osiągnięciem i elementem walki z okupantem było zorganizowanie w 1940 r., tajnego nauczania na poziomie szkoły średniej ogólnokształcącej przez ks. Józefa Stefańskiego, później przez akcje Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na czele z Kazimierzem Koczocikiem.

27 lipca 1944 r. 121 dywizja gwardii, 112 rylsko - korosteńska dywizja piechoty oraz 8 gwardyjski korpus pancerny wchodzące w skład 1 Frontu Ukraińskiego oswobodzili Przeworsk. Po wojnie rozpoczął się trudny okres, mieszkańcy przystąpili do usuwania zniszczeń. Dzięki zaangażowaniu ludności Przeworska w szybkim czasie uruchomiono nauczanie w szkołach, powstawały nowe miejsca pracy oraz zakłady. Rozwijało się rolnictwo, gospodarka komunalna, budownictwo mieszkaniowe. Miasto nabrało nowego wyglądu estetycznego, polepszono warunki bytowe i mieszkaniowe, wybudowano elektrownie, rzeźnie, łaźnie i pralnie, wodociągi, kanalizację i gazociągi. Na przełomie lat 70 i 80 XX wieku dzięki inwestycjom prowadzonym na szeroką skalę i ciężkiej pracy mieszkańców miasto otrzymało tytuł Mistrza Gospodarności.

Po kilku latach w Przeworsku zmodernizowano ulice, wyremontowano placówki handlowo – usługowe i gastronomiczne, zbudowano nowe bloki mieszkalne, nowoczesne fabryki m.in. Zakład Przemysłu Odzieżowego „Vistula”, hotel „Leliwa”, dom kultury, basen kąpielowy, szpital. Od roku 1989 rozpoczęły się zmiany ustrojowe i polityczne. Wówczas władze dbały o polepszenie warunków bytowych i mieszkalnych poprzez rozbudowę sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych. Władze miasta rozbudowały także placówki oświatowe – oddając do użytku Gimnazjum z nowoczesną halą sportową. Zmiany gospodarcze spowodowały upadek kilku przeworskich firm i zakładów. W ostatnich latach w Przeworsku rozpoczęto wiele inwestycji, niektóre ze wsparciem unijnych funduszy. Od 2008 roku tworzona jest miejska teleinformatyczna sieć szerokopasmowa. Mieszkańcy Przeworska dzięki temu mają dostęp do darmowego internetu za pomocą technologii Wi-Fi.

Zabytki

Zespół zabytków miasta Przeworska (XIV-XIX) figuruje w Rejestrze Zabytków (nr rej.: A-712 z 6.12.1972)

Kościoły

  • Bazylika kolegiacka Ducha Świętego (Bożogrobców) z kaplicą Bożego Grobu i klasztorem (obecnie plebania)
  • Kościół i klasztor OO. Bernardynów pw. św. Barbary w Przeworsku
  • Kościół M.B. Śnieżnej w Przeworsku

Pozostałe

  • Ratusz
  • Zespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku
  • Jedyny w Polsce żywy skansen – zajazd "Pastewnik"
  • Kopiec Tatarski w Przeworsku
  • Fragmenty murów obronnych
  • Cukrownia w Przeworsku
  • Cmentarz z XIX w.
  • Zespół dworca kolei wąskotorowej Przeworsk Główny
  • Kamienice i domy: w Rynku, przy ul. Krakowskiej, Konopnickiej, Lubomirskich, Piłsudskiego, Bernardyńskiej, Tkackiej
  • Dworek "Skaliszówka"
  • Drewniane domy przymurowe przy ul. Kilińskiego
  • Gmach Szkoły Muzycznej (1912 r.)
  • Budynek dawnej Szkoły Męskiej (1904 r.)
  • Budynek dawnego Urzędu Podatkowego i Kasy Zaliczkowej (1900 r.)
  • Budynek Starej Poczty i Starostwa (1905 r.)

Miejsca Pamięci

  • Pomnik Króla Władysława Jagiełły (Rynek)
  • Pomnik Adama Mickiewicza na (pl. Mickiewicza)
  • Pomnik Milenijny (pl. Jana Pawła II)
  • Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja
  • Tablica Józefa Piłsudskiego (elewacja Ratusza)
  • Tablica 1000-lecia Państwa Polskiego (Park)
  • Tablica Księdza Jerzego Popiełuszki (kruchta Bazyliki)
  • Tablica 100-lecia chóru "Echo" (kruchta Bazyliki)
  • Tablica Tadusza Ruta (Hala sportowa)
  • Tablica gen. Jana Władysława Chmurowicza (elewacja budynku Biblioteki Miejskiej)
  • Tablica Harcerzy (elewacja budynku Biblioteki Miejskiej)
  • Tablice Dyrektorów Gimnazjum i Liceum: Jana Ćwierza, Stanisława Zabielskiego i Kazimierza Karpa w budynku Liceum Ogólnokształcącego

Turystyka

Przez Przeworsk przebiegają:


Włodarze miasta

  • Feliks Świtalski (1861–1880)
  • Andrzej Iszczak (1865)
  • Jan Koncowicz (1880–1883)
  • Marcin Lisiewicz (1883–1886)
  • Jan Wodecki (1887–1896)
  • Władysław Świtalski (1898–1918)
  • Kazimierz Zawilski (1918–1921)
  • Walenty Rybacki (1921–1934)
  • Marcin Głąb (1934–1939)
  • Bernhard Bonk (1939–1940)
  • Teodor Gralik (1940–1944)
  • Stanisław Michalik (1944–1947)
  • Tadeusz Romaniszyn (1948–1950)
  • Władysław Szkoda (1951–1952)
  • Franciszek Wyszyński (1952–1954)
  • Józef Pawłowski (1955–1958)
  • Bolesław Czajkowski (1958–1961)
  • Jan Skalski (1961–1965)
  • Tadeusz Szozda (1965–1969)
  • Antoni Piela (1969–1973) (1980)
  • Władysław Dziedzic (1973–1977)
  • Henryk Fil (1978–1982)
  • Władysław Dziedzic (1982–1986, 1986–1990)
  • Kazimierz Borcz (1990–1994, 1994–1998)
  • Janusz Magoń (1998–2002, 2002–2006, 2006–2010)
  • Maria Dubrawska-Lichtarska (od 2010)

Znani ludzie związani z Przeworskiem

Duchowni

  • ks. prał. Adam Ablewicz, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego
  • o. Rufin Janusz OFM, kapelan AK, ofiara represji komunistycznych
  • ks. Józef Kotliński, misjonarz w Brazylii
  • o. Franciszek Lekszycki OFM, malarz
  • ks. Jan Machniak, doktor teologii, wykładowca PAT
  • kard. Jan Puzyna, biskup krakowski
  • o. Klemens Ramułt OFM, bernardyn-kaznodzieja
  • bp Bolesław Ł. Taborski, sufragan przemyski
  • bł. Władysław z Gielniowa
  • Menachem Mendel, rabin

Naukowcy i lekarze

  • Antoni Bukowy, lekarz pulmonolog i epidemiolog
  • Roman Reinfuss, etnograf
  • Jakub Przeworski, wydawca i księgarz.

Politycy i arystokraci

  • Jan Bury (syn Józefa), poseł
  • Andrzej Ćwierz, poseł
  • Stanisław Janusz, poseł
  • Rafał Jarosławski z Przeworska, kasztelan wojnicki i starosta lwowski
  • Krzysztof Kłak, poseł
  • Izabela Maria Lubomirska, księżna
  • Andrzej Lubomirski, poseł, działacz społeczny
  • Jerzy Henryk Lubomirski, ordynat przeworski
  • Józef Lubomirski, senator, wojewoda czernihowski
  • Elżbieta Piela-Mielczarek, poseł
  • Jan Krzysztof Tarnowski, kasztelan wojnicki, starosta sandomierski, stryjski i doliński

Artyści

  • Marek Barbasiewicz, aktor
  • Fryderyk Bauman, architekt i rzeźbiarz-dekorator okresów klasycyzmu
    i romantyzmu
  • Janusz Morgenstern, reżyser
  • Zygmunt Mycielski, kompozytor, publicysta, pisarz i krytyk muzyczny
  • Antoni Rarogiewicz, rzeźbiarz

Sportowcy

  • Emil Ochyra, polski szermierz, szablista, mistrz świata i medalista olimpijski
  • Tadeusz Rut, lekkoatleta, mistrz Europy i medalista olimpijski
  • Andrzej Sztolf, polski skoczek narciarski, olimpijczyk
  • Bartosz Krupa, polski koszykarz

Wojskowi

  • gen. bryg. Jan Chmurowicz, kapitan artylerii Cesarskiej i Królewskiej Armii, generał brygady Wojska Polskiego
  • kpt. Ferdynand Władysław Czaplicki, powstaniec styczniowy
  • mjr Jan Gryczman, chorąży Wojska Polskiego II RP, obrońca Westerplatte
  • gen. bryg. Eugeniusz Ignacy Luśniak, oficer artylerii Cesarskiej i Królewskiej Armii, generał brygady Wojska Polskiego
  • mjr Antoni Łotuszka
  • gen. bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski
  • płk Tadeusz Rolski, pilot Wojska Polskiego

Parafie i obiekty sakralne

Parafia pw. Ducha Świętego

  • Bazylika Mniejsza pw. Ducha Świętego (Kolegiata)
  • Kościół SS. Szarytek pw. Matki Bożej Śnieżnej,
  • Kaplica pw. Matki Bożej Bolesnej w Szpitalu Rejonowym,

Parafia pw. Świętej Barbary

  • Kościół OO. Bernardynów pw. Świętej Barbary

Parafia pw. Chrystusa Króla

  • Kościół pw. Chrystusa Króla (w budowie)
  • Kaplica pw. Chrystusa Króla
  • Kaplica cmentarna na "Nowym Cmentarzu"

Parafia pw. Świętego Józefa Sebastiana Pelczara

  • Kościół pw. Świętego Józefa Sebastiana Pelczara

Kultura

Ośrodki kultury

  • Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku

Kino

  • Kino "Warszawa" w Przeworsku

Galerie

  • Galeria w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku
  • Galeria "Magnez" Zespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku
  • Galeria Łowiecka Jerzego Mańkuta

Muzea

  • Muzeum - Zespół Pałacowo-Parkowy
  • Muzeum Historii Pożarnictwa

Imprezy cykliczne

  • Dni Przeworska
  • Przeworsk Blues Festiwal
  • Ogólnopolskie Spotkanie Kapel Podwórkowych
  • Przegląd "Godne Święta"
  • Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Przeworski Przegląd Amatorskiej Sztuki Filmowej

Edukacja

Szkoły wyższe

  • Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza
  • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych

Szkoły ponadgimnazjalne

  • Zespół Szkół Zawodowych im. Jana III Sobieskiego
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły

Gimnazja

  • Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Szkoły podstawowe

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Hugona Kołłątaja
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Piłsudskiego

Przedszkola

  • Przedszkole Miejskie nr 2
  • Przedszkole Miejskie nr 3
  • Przedszkole Miejskie nr 4
  • Przedszkole Sióstr Miłosierdzia im. św. Wincentego a Paulo

Szkoły artystyczne

  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza

Media w Przeworsku

  • Gazeta "Wiadomości Samorządowe Przeworska" wydawana przez Urząd Miasta Przeworska
  • Gazeta "Powiat Przeworski" wydawana przez Starostwo Powiatowe w Przeworsku
  • Gazeta "Przy Bazylice" wydawana przez Parafię pw. Ducha Świętego w Przeworsku
  • Gazeta "Z Chrystusem Królem" wydawana przez Parafię pw. Chrystusa Króla

Sport

Kluby sportowe

  • Przeworski Klub Karate Kyokushinkai
  • Miejski Klub Sportowy "Orzeł" Przeworsk
  • Szkółka Szachowa
  • Szkółka Piłkarska "Orzełek" Przeworsk

Obiekty Sportowe

  • Pływalnia kryta całoroczna przy Szkole Podstawowej Nr 1
  • Basen odkryty sezonowy przy ul. Krakowskiej
  • Hala Sportowa im. Tadeusza Ruta
  • Boisko sportowe MOSiR
  • Stadion MKS "Orzeł"

Stowarzyszenia

  • Centrum Szkolenia Sportowego Dzieci i Młodzieży "Orzełek"
  • Gminny Szkolny Związek Sportowy w Przeworsku
  • Konwent Kierowników Jednostek Komunalnych Województwa Podkarpackiego w Przeworsku
  • Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Sokół"
  • Orkiestra Dęta w Przeworsku
  • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Odział w Przeworsku
  • Polski Związek Filatelistów Okręg Rzeszów Koło Nr 75 w Przeworsku
  • Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe
  • Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej "Leliwa"
  • Przeworskie Stowarzyszenie Kolarskie
  • Przeworskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych
  • Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu. Koło Pszczelarzy w Jarosławiu
  • Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Klub Abstynenta "Bratek" w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Kulturalne "Gloria" w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Miejski Klub Sportowy "Orzeł"
  • Stowarzyszenie Miłośników Sieci Komputerowych - Planeta w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Miłośników Przeworskiej Kolei Wąskotorowej w Przeworsku
  • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Alternatywnych Źródeł Energii w Przeworsku
  • Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Gimnazjum Nr 1 w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Obrony Wartości Człowieka i Ojczyzny RP w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Piłki Ręcznej "Orzeł"
  • Stowarzyszenie Przeworsk - Powiat Bezpieczny w Przeworsku
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Sanktuarium Opatrzności Matki Bożej w Niżankowicach
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku "Jedynka"
  • Stowarzyszenie Sympatyków MKS Orzeł 1945 Przeworsk
  • Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku
  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Koła w Przeworsku
  • Towarzystwo Miłośników Przeworska i Regionu w Przeworsku
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu
  • Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U", Oddział Wojewódzki w Przeworsku
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Przeworsku
  • Wzrastanie - świetlica
  • Związek Harcerstwa Polskiego Komenda hufca
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej 1 Przeworska Drużyna "Borek"
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Przeworski Związek Drużyn Harcerek "Jarzębina"

Opieka zdrowotna

Szpitale:

  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku
  • ”San-Med” Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej A-W-MED

Współpraca międzynarodowa

Miasta i gminy partnerskie:

  • Ukraina Beregowo
  • Słowacja Humenne
  • Czechy Mielnik
  • Czechy Moravsky Krumlov

Galeria

Zobacz też

  • kultura przeworska
  • ser przeworski
  • Cmentarz żydowski w Przeworsku

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 116)

ABCDGJKLŁMNOPRSTWZŻ

Kody pocztowe, Przeworsk (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Przeworsk
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Przeworsk, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Przeworsk

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 21:24:16

Szybka zmiana regionu Polski