Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bachórz


Informacje o Bachórz:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.833000

Współrzedne geograficzne E: 22.283001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 16

Liczba ludności: 1214

Tablice rejestracyjne: RZE

Dzielnice, Bachórz

  • Dzielnica: Chodorówka

  • Dzielnica: Kolonia

Bachórz (województwo podkarpackie)

Bachórz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Dynów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.

Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 884.

Historia

W miejscu Bachórza znajdowało się osiedle wczesnosłowiańskie z kultury praskiej a V-VI w.

W średniowieczu istniał tu dwór Kmitów. Wieś lokowana w XIV wieku w dobrach należących do Kmitów. W 1436 r. – Jan Goligyan w imieniu żony Małgorzaty Kmity wystąpił do sądu grodzkiego w Sanoku przeciw Mikołajowi Kmicie kasztelanowi przemyskiemu, który zajął gwałtem dobra ojczyste Małgorzaty Goligyan, przypadłe jej po bracie zm. Janie Kmicie i jego dzieciach z Bachórza, tj. zamek Sobień z wsiami doń należącymi Olszanica, Myczkowce, Rajskie i inne. Spór ten trwał do 1441 r., gdy doszło do ugody między Małgorzatą a jej stryjem Mikołajem Kmitą z Wiśnicza, kasztelanem przemyskim. Małgorzata była wtedy żoną Mościca z Wielkiego Koźmina. A dzieci jej brata Jana Kmity mieszkały w dworku w Bachórzu. W 1541 r. Piotr Kmita zapisał żonie swej Barbarze z Felsztyna, córce Jana Herburta 5000 złotych na dobrach Bachórz i przynależnych, Myczkowcach i innych wsiach w okolicy.

W Bachórzu znajdowała się jedna z dwóch znaczących siedzib rodu Krasickich: pierwsza to pobliskie Dubiecko, gdzie urodził się i wychowywał w pierwszych latach swego życia Ignacy Krasicki, drugi to przebudowany po Kmitach, dwór w Bachórzu. Ostatnim właścicielem Bachórza do roku 1944 był hr. Marcin Krasicki.

Archeologia

Na terenie przysiółka Chodorówka, stanowiącego obecnie część Bachórza, odkryto w 1940 roku podczas prac ziemnych w związku z budowanym tam przez Niemców lotniskiem, wielokulturowe stanowisko archeologiczne datowane od epoki brązu do wczesnego średniowiecza. W tymże roku zapoczątkowano planowe badania wykopaliskowe dla muzeum w Sanoku. Już w roku 1941 odkryto 30 grobów. Od roku 1942 badania na tym stanowisku prowadził prof. dr Rudolf Jamka z ramienia Ostinstitutu pod kierunkiem Wernera Radiga, któremu towarzyszyła Irina Dobrzańska. Zgromadzone zabytki znajdują się w muzeach archeologicznych w Krakowie i Jarosławiu. Obecnie jest to największe w Polsce, systematycznie badane osiedle wczesnosłowiańskie kultury praskiej przez profesora Michała Parczewskiego.

Turystyka

Warto zwiedzić:

  • zabytkowy Grobowiec Skrzyńskich w Bachórzu, w tzw. Dębinie
  • dworzec kolejki wąskotorowej w zespole kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów
  • barokowy kościół św. Wojciecha (1872-1873) ufundowany przez Wandę Ostrowską

Zobacz też

Kody pocztowe, Bachórz (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Bachórz
Średnia ocena: 4.6
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Bachórz, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Bachórz

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:47:30

Szybka zmiana regionu Polski