Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stobierna


Informacje o Stobierna:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.138889

Współrzedne geograficzne E: 22.072781

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 17

Tablice rejestracyjne: RZE

Dzielnice, Stobierna

  • Dzielnica: Dół

  • Dzielnica: Kmiecice

  • Dzielnica: Krzywe

  • Dzielnica: Pod Arendą

  • Dzielnica: Pod Lasem

  • Dzielnica: Podedwór

  • Dzielnica: Poręby

  • Dzielnica: Sitarka

  • Dzielnica: Zagrody

Stobierna (powiat rzeszowski)

Stobierna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Trzebownisko. Wieś położona jest wzdłuż drogi krajowej nr 19.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

Dokumenty źródłowe po raz pierwszy wymieniły Stobiernę 3 lutego 1409 roku przy okazji założenia parafii w Łące przez Jana Feliksa Rzeszowskiego. Sama wieś jest z pewnością nieco starsza, gdyż przed 1409 rokiem należała ona razem z okolicznymi miejscowościami do parafii Staromiescie. Początki wsi Stobierna, tj. wiek XV-XVI, były związane z parafią w Łące. W 1409 roku parafię Łąka tworzyły wsie: Łąka, Łukawiec, Palikówka i Stobierna. Przysiółek Krzywe stał się częścią parafii Nienadówka z uwagi na sąsiedztwo, zaś pozostała część wsi należała do parafii w Łące.

W 1789 roku powstałą parafia Stobierna. Wieś Stobierna została wyłączona z parafii Łąka razem z Wólką pod Lasem oraz przysiółkami Grond i Gęsiówka. W tymże roku został wzniesiony drewniany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, który był konsekrowany w 1847 roku. Kościół ufundował właściciel dóbr sokołowskich Benedykt Józef Grabiński.

Przez okres 210 lat istnienia parafii zmieniała się jej przynależność administracyjna. W latach 1789 – 1992 parafia należała do diecezji przemyskiej i dekanatu rzeszowskiego. Od 1929 roku parafię przyłączono do dekanatu sokołowskiego, do którego należy do chwili obecnej. W 1992 roku nastąpiły zmiany w podziale terytorialnym diecezji. Powstała wówczas diecezja rzeszowska, w skład której do dnia dzisiejszego wchodzi parafia Stobierna. Od chwili powstania parafii do 1983 roku nie zmienił się skład wsi i przysiółków, które ją tworzyły. Zmiany nastąpiły dopiero w 1983, kiedy to powstała samodzielna parafia w Wólce Podleśnej. W związku z utworzeniem nowej parafii spadła tym samym liczba parafian stobierskich.

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych, tj. 7 kwietnia 1890, pożar zniszczył drewniany kościół w Stobiernej. Nowy Kościół w Stobiernej usytuowany został na wzgórzu w centralnym punkcie wsi na miejscy starej, drewnianej świątyni. Nie jest znany architekt, który zaprojektował ten kościół. Zbudowany został w latach 1890-1891, w stylu neogotyckim, z czerwonej palonej cegły. Kubatura budynku wynosi 6499 m². W październiku 1894 na Wystawie Lwowskiej zakupiono organy wykonane przez J. Grocholskiego.

W 1922 roku sprowadzono do parafii dwa dzwony. Zostały one zakupione z fabryki Karola Schwabego z Białej. Większy dzwon o wadze 190 kg otrzymał imię Jan Chrzciciel. Drugi dzwon – mniejszy, o wadze 135 kg, został nazwany imieniem Maria i Weronika.

W czasie II wojny światowej kościół został nieznacznie uszkodzony, ale szybko został naprawiony. W końcu lat 40. założono w kościele instalację elektryczną, zaś w 1963 roku dach został pokryty blacha ocynkowaną. W 1978 roku pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie dokonano renowacji polichromii. Odnowiona została wówczas nawa przez Zygmunta Stopyrę i prezbiterium przez Marka Wąsacza. Zakupione zostały organy, poprawiono również chór. Położona została kamienna posadzka. W 1992 roku wykonano zewnętrzną elewację kościoła. Począwszy od 1994 roku, z inicjatywy ks. proboszcza Józefa Pasiaka, wykonano ogrodzenie kaplicy na Krzywem. Na przełomie 1994/1995 dokonano generalnego remontu plebanii i wybudowano ogrodzenie. W 1995 roku odnowiono figurę Chrystusa Króla, stojącą w obrębie dawnego cmentarza przykościelnego oraz wykonano prace renowacyjne organów i położono kostkę brukową wokół kościoła (przełom 1998/1999) Kościół stobierski utrzymany jest w dobrym stanie technicznym.

Zobacz też

  • Stobierna

Kody pocztowe, Stobierna (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Stobierna
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stobierna, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stobierna

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 13:32:17

Szybka zmiana regionu Polski