Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Trzebownisko


Informacje o Trzebownisko:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.083000

Współrzedne geograficzne E: 22.049999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 17

Liczba ludności: 3084

Wysokośc npm: ok. 200 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: RZE

Herb Trzebownisko:

Herb Trzebownisko

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Trzebownisko

  • Dzielnica: Na Ujezdnem

  • Dzielnica: Na Łaniu

  • Dzielnica: Pasternik

  • Dzielnica: Przy Moście

  • Dzielnica: Spiny

  • Dzielnica: Zadworze

  • Dzielnica: Zagumnie

  • Dzielnica: Zawodzie

Trzebownisko

Trzebownisko – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Trzebownisko. Jest siedzibą gminy Trzebownisko. Wieś ma 3117 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP, należącej do dekanatu Rzeszów Północ, diecezji rzeszowskiej.

Wieś położona nad Wisłokiem, na równinie Pradoliny Podkarpackiej, 5 km na północ od Rzeszowa.

Historia

Wieś powstała w XIV wieku.

Trzebownisko powstało prawdopodobnie w połowie XIV wieku. Wieś została osadzona na karczunku leśnym. W źródłach pojawia się w 1415 roku. Początkowo należała do Rzeszowskich. Pod koniec XV wieku przeszła w ręce Pileckich z Łańcuta, a później kolejno do Lubomirskich, Sanguszków, Morskich i Jędrzejowiczów. W roku 1892 wieś posiadała 218 domów i 978 mieszkańców. W 1933 wieś została siedzibą gminy, która prócz dzisiejszych wsi składała się jeszcze z Miłocina i Staromieście (obecnie dzielnica miasta Rzeszowa. Podczas okupacji była silnym ośrodkiem oporu różnych ugrupowań. Z tego powodu w latach 1943 – 1944 przeżywała represje okupantów, za co w roku 1974 została odznaczona Krzyżem Grunwaldu. Obecnie wieś zajmuje 760 ha, a zamieszkuje ją 3082 osoby. Wieś jest duża i rozwinięta, nie posiada kształtu żadnej typowej wsi. Na terenie wsi znajduje się gospodarstwo szklarniowe i zakład mleczarski Rzeszowskiej Spółdzielni Mleczarskiej „Resmlecz”. Ponadto działa tu wiele mniejszych podmiotów gospodarczych. W środku wsi znajduje się szkoła podstawowa, obok niej powstał nowoczesny budynek gimnazjum. Obok szkoły stoi pomnik ku czci zabitym mieszkańcom wsi i żołnierzom radzieckim, a dalej kościół parafialny pw. Św. Wojciecha. We wsi działają takie organizacje jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Ludowy Klub Sportowy, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska i inne. W sieci działa również pierwszy na Podkarpaciu Wiejski Serwis Internetowy.

W 1973 r. wieś została odznaczona Krzyżem Grunwaldu II klasy.

Składa się z następujących części: Zadworze - od znajdującego się tutaj dawniej dworu. Obecnie znajduje się tutaj kościół, budynek Urzędu Gminy i wiele nowych budynków mieszkalnych, a także dawne zabudowania podworskie Spiny - które zostały odłączone od Łąki i przyłączone do Trzebowniska w latach 80. XX wieku. Nazwa pochodzi od położenia między Trzebowniskiem a Terliczką. Przysiółek ten „spina” obie wsie. Zawodzie - leżące za mostem na Wisłoku, które powstało w II połowie XIX w. Szybki rozwój tej dzielnicy nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku Koniec - przy drodze do Zaczernia

Kody pocztowe, Trzebownisko (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Trzebownisko
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 30

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Trzebownisko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Trzebownisko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:02:25

Szybka zmiana regionu Polski