Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Jurowce


Informacje o Jurowce:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.597778

Współrzedne geograficzne E: 22.135830

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 420

Tablice rejestracyjne: RSA

Dzielnice, Jurowce

  • Dzielnica: Kolonia

  • Dzielnica: Korea

  • Dzielnica: Popiele

Jurowce (województwo podkarpackie)

(Przekierowano z Jurowce (powiat sanocki))

Jurowce – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Sanok. Przez wieś przebiega droga wojewódzka 886 do Rzeszowa i Sanoka.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Wieś położona jest 14 km od Sanoka przy drodze wiodącej do Rzeszowa. Rozciągnięta jest na długości około 3 km i sąsiaduje z:

Wschodnia część wsi nazywana jest przez miejscowych Popiele.

Historia

Prawdopodobnie wieś lokowana była przez księcia Jerzego II, jako wieś służebna grodu sanockiego. Pierwsze wiadomości na temat wsi znajdują się w dokumencie wydanym przez Kazimierza Wielkiego z dnia 25 czerwca 1361 roku. Król nadał wówczas Jurowce dwóm braciom ze Zboisk Piotrowi i Pawłowi protoplastom rodu Matiaszowiczów.

W tej miejscowości 26 maja 1799 urodził się Feliks Maciejowski (zm. 25 lutego 1882 we Lwowie), powstaniec listopadowy, lekarz polski.

Zabytki i atrakcje turystyczne

We wsi znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka drewniana wzniesiona w 1873 r. pw. św. Jerzego, w konstrukcji słupowej z trzema kopułami. Została zbudowana w stylu bizantyjskim. Teren cerkwi wydzielony jest ogrodzeniem (częściowo z siatki, częściowo kutym). Od strony południowej znajduje się plebania, od strony wschodniej sala katechetyczna, zaś od strony północnej murowana dzwonnica z 1905 r. Pierwotnie cerkiew składała się z nawy, babińca, prezbiterium i przedsionka. Prezbiterium zostało zbudowane na rzucie prostokąta. Od strony południowej znajduje się zakrystia a po przeciwnej kaplica kolatorska. Całość wieńczą płaskie kopuły. Pierwotne wyposażenie cerkwi było niezwykle bogate. Ołtarz główny został oddzielony od nawy głównej stylowym ikonostas i pięknie rzeźbionymi carskimi wrotami. W 1924 r. do prezbiterium od strony południowej dobudowano boczną kaplicę. Od 1946 roku kościół parafialny rzymskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła.

Naprzeciw, znajduje się również dwór neoklasycystyczny z pierwszej połowy XIX wieku należący niegdyś do rodziny Słoneckich. Początkowo dwór był drewniany, natomiast jego kolejny właściciel na początku XX wieku przebudował go na murowany. Wokół dworu znajduje się zabytkowy park, a w jego pobliżu staw. W roku 1988 zespół dworsko-parkowy w Jurowcach, jako przykład neoklasycznej architektury rezydencjonalnej, został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa krośnieńskiego.

Zobacz też

  • Jurowce

Kody pocztowe, Jurowce (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Jurowce
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 27

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Jurowce, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Jurowce

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:33:48

Szybka zmiana regionu Polski