Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Sanok


Informacje o Sanok:

Ilość ulic: 311

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.549999

Współrzedne geograficzne E: 22.216999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 41200

Gęstość ludności: 1032,3 os./km²

Powierzchnia: 38.1 km²

Wysokośc npm: 273

Rodzaj gminy: miejska

TERC: 3182517011

Tablice rejestracyjne: RSA

Herb Sanok:

Herb Sanok

Flaga Sanok:

Flaga Sanok

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Sanok

  • Dzielnica: Balowskie

  • Dzielnica: Biała Góra

  • Dzielnica: Błonie

  • Dzielnica: Czerkiesy

  • Dzielnica: Dąbrówka Polska

  • Dzielnica: Dąbrówka Ruska

  • Dzielnica: Glinice

  • Dzielnica: Hyclówka

  • Dzielnica: Kiczory

  • Dzielnica: Księżówka

  • Dzielnica: Na Dębie

  • Dzielnica: Na Tartak

  • Dzielnica: Okołowiczówka

  • Dzielnica: Olchowce

  • Dzielnica: Pod Gajem

  • Dzielnica: Pod Lasem

  • Dzielnica: Podgaj

  • Dzielnica: Podmiechy

  • Dzielnica: Posada Olchowska

  • Dzielnica: Posada Sanocka

  • Dzielnica: Potoki

  • Dzielnica: Przysiółek

  • Dzielnica: Sigoć

  • Dzielnica: Śródmieście

  • Dzielnica: Stawiska

  • Dzielnica: Szklana Góra

  • Dzielnica: Szkudliki

  • Dzielnica: Wójtostwo

  • Dzielnica: Wujski

Sanok

Sanok (pełna nazwa Królewskie Wolne Miasto Sanok) – miasto i gmina w województwie podkarpackim. Położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, w Euroregionie Karpackim.

Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 39 106 mieszkańców.

Jest jednym z najdalej wysuniętych na południowy wschód ośrodków miejskich Polski, z rozwiniętym przemysłem samochodowym i chemicznym. Ważny węzeł komunikacyjny na skrzyżowaniu dróg na Słowację i Ukrainę. Powiat sanocki jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, rafineria oraz kopalnie ropy naftowej istniały tu przed rokiem 1884. W mieście istnieją zabytki oraz dzieła sztuki, odbywają się tu imprezy kulturalne, sportowe i rozrywkowe o charakterze europejskim i krajowym. Patronem miasta jest Archanioł Michał, a od roku 2006 również św. Zygmunt Gorazdowski.

Geografia miasta

Położenie

Miasto położone jest w dolinie Sanu, na terenie Kotliny Sanockiej, u podnóża Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego w Euroregionie Karpackim. Sąsiednimi gminami są Sanok, Zagórz

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 38,08 km².

Środowisko naturalne

Sanok leży w strefie klimatu górskiego. Cechą charakterystyczną są tu porywiste ciepłe wiatry zwane fenami wiejące od południa poprzez Przełęcz Dukielską oraz Łupkowską. Najkorzystniejsze warunki klimatu od strony Pogórza Bukowskiego posiadają stoki o nachyleniach powyżej 5% przy ekspozycji do słońca od strony południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. Jako dobrze nasłonecznione tereny te posiadają bardzo korzystne warunki termiczno–wilgotnościowe odpowiednie dla osadnictwa i rolnictwa. Okres zalegania pokrywy śnieżnej waha się w granicach 60–80 dni.

Najpogodniejszymi okresami w roku są koniec lata i jesień. Zima jest okresem o największym zachmurzeniu. Średnia roczna temperatura wynosi +8 °C, średnia stycznia –3 °C, średnia lipca +18 °C W całym powiecie sanockim średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca stycznia waha się od –2,5 do –3,5 °C, najcieplejszego miesiąca lipca od +17,0 do +17,9 °C. Czas trwania zimy od 80 do 90 dni, a lata od 75 do 99 dni. Dni pochmurnych jest od 100 do 145 dni, a pogodnych od 55 do 63 dni. Pokrywa śnieżna od 30 do 35 dni. Opady roczne od 750 do 780 mm. Długość okresu wegetacyjnego wynosi około 200 dni.

Różnorodność szaty roślinnej w Sanoku charakteryzuje się składem gatunkowym zbliżonym do lesistych zboczy Gór Słonnych – widocznej w mikroskali na terenie parku miejskiego. Drzewostan ten w dużej mierze zdominowany jest przez trzy gatunki tj. jesion wyniosły, grab zwyczajny oraz lipę drobnolistną. Pozostałe gatunki to m.in. klony, wiązy, dęby, modrzew europejski, buk zwyczajny, wierzba iwa, oraz jarząb pospolity. Okalające Sanok (Olchowce, Posada) od południa i wschodu Góry Słonne są gęsto porośnięte naturalną dla tego rejonu buczyną karpacką.

W okresie lęgowym obszar ten zasiedla kilka par orła przedniego, puszczyka uralskiego, orlika krzykliwego, oraz bocian czarny, bocian biały, bielik, gadożer, orlik grubodzioby, orzełek włochaty, rybołów, jarząbek. Większe zwierzęta drapieżne reprezentują takie gatunki jak lis, bóbr i wydra

Z bezkręgowców w parku miejskim napotkać można liczne cieniolubne chrząszcze rodziny biegaczowatych, w tym z rodzaju Carabus będące pod ochroną. Liczne gatunki motyli z rodziny rusałkowatych oraz bielinkowatych. Centralna część obszaru miasta usytuowana jest w zasięgu korytarza ekologicznego rzeki San, która dzieli Sanok na część wschodnią i zachodnią.

Niektóre monumenty upamiętniające ważne dla miasta rocznice i postaci to drzewa. Pierwszą wzmiankę o Sanoku z 1150, w 850. rocznicę powstania grodu upamiętnia lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos), surmia (Catalpa bignonioides) o imieniu "Jerzy" – Jerzego II Trojdenowicza piastowskiego księcia, który nadał Sanokowi prawa miejskie w 1339, zaś miłorząb (Gingko biloba) "Bartko" – pierwszego zasadźcę. Pomniki drzewa znajdują się w ogrodzie Biblioteki Miejskiej. Do współczesnych wydarzeń nawiązuje Klon pospolity (Acer platanoides) o imieniu "Karl" w odmianie czerwonolistnej, który jest pamiątką dziesięciolecie partnerstwa Sanoka z niemieckim miastem Reinheim – Karl, Hartmann ma na imię burmistrz Reinheim.

Historia miasta

Toponimika nazwy

Na tle ruskiego i neutralnego nazewnictwa Sanok jako miano recypientu Sanu, ze względu na swoją strukturę morfologiczną, tj. sufiksalne -ok – podobnie jak Wisłoka, Wisłok nazwy odnoszące się do dopływów Wisły – wyznaczają kierunek hydronimów, ciążących ku terenom zachodniosłowiańskich nadwiślańskich Wiślan. W uzasadnieniu tezy o zachodniosłowiańskim charakterze regionu sanocko-przemyskiego możliwe jest również wykorzystanie i to przede wszystkim miana osi tego regionu – rzeki San, której nazwa w wersji ruskiej Sjan stanowi według Mikołaja Rudnickiego pożyczkę zachodniosłowiańską z przegłoszonym ě wobec prasłowiańskiego Sěnъ, jednocześnie sam rdzeń nazwy san byłby prawdopodobnie pochodzenia celtyckiego, etymologicznie oznaczającego rzekę.

Miasto zostało założone w 1339 przez księcia Jerzego. Jak potwierdza przywilej lokacyjny wydany dla kolonistów z Niemiec, Polaków, Węgrów i Rusinówna prawie magdeburskim. Miasto położone było skrzyżowaniu szlaków handlowych na Ruś i Węgry. Stąd pierwotnie występujące nazwy 1150 Sanik , Sanok 1434, Schanok 1443, 1491, Sanok 1473, Sanok 1518, (1513 - 1525) Sannok, Sanock, Sanok, Schanok, Schąnok , Szanok, Sząnok. Etymologia miasta wydaje się dość trudna, nazwa nasuwa wiele wątpliwości etymologicznych. Występowały tu imiona polskie, ruskie i niemieckie.

Etnografia okolic Sanoka

Obok takich miejscowości jak Bukowsko, Jaśliska, Mrzygłód czy Zarszyn miasto do Operacji Wisła leżało na terenach południowego pograniczna kulturowego poza zasięgiem zwartego osadnictwa polskiego (wyspa językowa), otoczone wsiami z dominującą przewagą ludności rusińskiej. Ludność polska posługiwała się dialektem sanockim, będącym gwarowym wariantem dialektu małopolskiego. W gwarze tej nie występowało zjawisko mazurzenia.

Według historyka Marcina Bielskiego (1551) osiedlanie kolonistów na terenie Dołów jasielsko-sanockich przypisywano już Bolesławowi Chrobremu - "A dlatego je (Niemców) Bolesław tam osadzał, aby bronili granic od Węgier i Rusi; ale że był lud gruby, niewaleczny, obrócono je do roli i do krów, bo sery dobrze czynią, zwłacza w Spiżu i na Pogórzu, drudzy też kądziel dobrze przędą i przetoż płócien z Pogórza u nas bywa najwięcej". Ponad trzydzieści lat później w roku 1582 kronikarz Maciej Stryjkowski napisał, że niemieccy chłopi osadzeni pod Przeworskiem, Przemyślem, Sanokiem, i Jarosławiem są "dobrymi rolnikami". W połowie XVI wieku północna część ziemi sanockiej kolonizowana była przez osadników z Mazowsza przy udziale starosty Zbigniewa Sienieńskiego.

Osadnicy ruscy i wołoscy jak świadczą dokumenty pisane wchodzą masowo na te tereny dopiero w XV wieku. Od średniowiecza góry otaczające Sanok były w całości własnością kilkunastu rodów szlacheckich. Najdawniejszymi rodami byli w tych górach Balowie, Herburtowie, Kmitowie, Fredrowie, Krasiccy, i Stadniccy. Był to zakątek kraju bardzo ubogi, nie było fortun wystarczających ani na "szampana, ani na zamorskie wojaże" W górach karpackich tylko sanockie były okolicą szlachty gniazdowej, ale już góry samborskie należały do królewszczyzn. Kolonizacja na prawie magdeburskim kończyła się na sanockim i przemyskim podgórzu, na samym pograniczu wschodnim i północno-wschodnim sanockiego wsie zakładane były na prawie wołoskim. Występowały tu również liczne "żupy solne" z których Bojkowie rozwozili sól po całej Czerwonej-Rusi. Od drugiej połowie XIX rozwijała się przemysł naftowy.

Do 1946 południowo-wschodnie okolice Sanoka zamieszkane było w większości przez rusińskich Łemków. "Gdzie ich nazywano (1851), albo Sanockimi Góralami, albo też Lemkami, od przysłówka Lem, który używają, a który odpowiada co do znaczenia przysłówkowi "tylko". Właśnie wśród tych Górali Sanockich czyli jak ich zwać chcą Lemków, leży ponad Osławą trzy wioski w niewielkiej odległości od siebie, gdzie w jednej mówią ludzie "Lem" w drugiej "Nem" w trzeciej "Łeż", tem samym tedy prawem można by ich nazywać Lemkami, Memkami, i Łeżkami". Rozproszone enklawy tej grupy pozostały do dnia dzisiejszego w dorzeczu Osławy m.in. w Mokrem, Szczawnem, Kulasznem, Łupkowie, Rzepedzi, Turzańsku, i Komańczy.

Prehistoria

Ziemia sanocka była terenem osiedlonym przez człowieka już od czasów neolitu (4500-1700 lat p.n.e.). Odnaleziono m.in. czekany brązowe w Uluczu, Stefkowej i Strachocinie oraz inne wyroby z epoki brązu m.in. w Zarszynie, Lesku, Czerteżu, Zagórzu, Bachórzu, Rajskiem i Załużu. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają ślady kultury przeworskiej z II wieku n.e oraz poprzedzającą ją kulturę lateńską, której przedstawicielami na tym terenie byli Celtowie, a następnie wschodniogermańscy Wandalowie. Pod Sanokiem odkopano pierwszy złoty okaz monety celtyckiej na ziemiach polskich. Znalezisko typu Nike z Trepczy, datuje się na drugą ćwierć II w p.n.e.. W miejscowości Prusiek archeolodzy z Krakowa odkryli pierwsze cmentarzysko kultury przeworskiej w Karpatach. Chronologicznie znaleziska prusieckie są zgodne z przekazem Ptolemeusza, mówiącym o przenikaniu pewnych grup Wandalów - Lakringów, Hasdingów i Wiktofalów na południe w tereny dorzecza Cisy. Z Trepczy pochodzą również wczesnośredniowieczne (VIII w. — X w.) cmentarzyska ciałopalne, i kurhanowe.

Królestwo Polskie

Sanok został założony około X/XI wieku. Najstarsza wzmianka o grodzie w Sanoku pochodzi z roku 1150 i została spisana w ruskim Latopisie Hipackim. W 1340 r. prawem spadkobierstwa posiadł te ziemie Kazimierz III Wielki i włączył do swego Królestwa. Po tym okresie przez następne kilkadziesiąt lat Sanok znajdował się pod opieką Korony węgierskiej oraz urzędujących tu starostów węgierskich.

20 stycznia 1339 książę Georgius dei gracia dux et heres Regni Russie Jerzy II z rodu Piastów nadał Sanokowi oraz zamieszkałym tu Niemcom, Polakom, Węgrom i Rusinom przywilej lokacyjnyna prawie magdeburskim. Zasadźcą, oraz pierwszym wójtem został zaufany księcia – Bartek z Sandomierza. Wśród świadków tego wydarzenia figurują przybyli do Sanoka m.in. Adalbertus, wójt z Bochni (jeden z sędziów procesu warszawskiego), Johannis dicti Latta, Johannis Brunonis, Leonis de Sywicz oraz Bartłomiej, wójt z Warszawy. Organizację kościoła łacińskiego na ziemi przemyskiej i sanockiej, podporządkowanego poprzednio bezpośrednio papieżowi, przeprowadza następnie franciszkanin Eryk z Winsen. 2 maja 1417 w Sanoku odbył się w kościele franciszkańskim ślub Jagiełły z jego trzecią żoną Elżbietą Granowską. Na sanockim zamku, po śmierci Władysława Jagiełły, wiele lat zamieszkiwała jego czwarta żona, królowa Zofia Holszańska, zwana Sońką. W latach 1555-1556 w zamku w Sanoku mieszkała królowa węgierska Izabela. O zasługach królowej Bony dla miasta świadczy włączenie herbu Sforza (wąż połykający Saracena) do herbu miasta. Okres od połowy XIV do połowy XVI wieku uchodzi za najpomyślniejszy w dziejach miasta. Od końca XVI wieku rozpoczął się powolny upadek Sanoka. Wpłynęły na to liczne pożary, z których największy zniszczył miasto niemal doszczętnie – ocalał tylko kościół franciszkanów, 5 domów i górne przedmieście.

Galicja

W roku 1772 Sanok oraz ziemia sanocka weszły po pierwszym rozbiorze w skład Królestwa Galicji i Lodomerii. Ponieważ miasto było zniszczone a sanocki ratusz spalony, władze administracyjne przeniosły siedzibę powiatu do zamku w Lesku. Od tego też roku miasto należało do cyrkułu leskiego, a następnie sanockiego.

Po reformie administracyjnej w roku 1864 miasto było siedzibą starostwa i powiatu sądowego w kraju Galicja. W roku 1883 miasto liczyło 5181 mieszkańców. W roku 1853 miasto odwiedził cesarz Franciszek Józef I, a w roku 1915 następca tronu i przyszły cesarz austriacki Karol I.

20 listopada 1888 roku powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Sanoku.

II Rzeczpospolita

W 1939 Sanok liczył ok. 18 tys. mieszkańców, z czego ok. 7,5 tys. (ok. 40% populacji) podczas okupacji niemieckiej straciło życie (w większości Żydów). W 1939 w Sanoku mieszkało około 5,4 tys. Żydów, co stanowiło w przybliżeniu 30% ogółu mieszkańców. Żydzi zajmowali się nie tylko handlem (74% kupców było narodowości żydowskiej), ale również działalnością przemysłową (90% przemysłowców różnych branż było Żydami). Na 30 kancelarii adwokackich 18 było żydowskich. Na 43 praktykujących lekarzy 22 było również Żydami.W 1929 w Sanoku powstał oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Do 25 marca 1930 w Sanoku znajdowała się siedziba Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej, któremu podlegały komisariaty i placówki nadzorujące południową granicę Rzeczypospolitej w woj.krakowskim,lwowskim i stanisławowskim.

W 1936 odbył się w Sanoku "Zjazd Górski" ,na którym zaprezentowały się regionalne grupy góralskie zamieszkujące Karpaty od Cieszyna po granicę z Rumunią. W trakcie tego Zjazdu zainicjowano powstanie Związku Ziem Górskich. W latach 1938-1944 Sanok był siedzibą apostolskiego administratora Łemkowszczyzny Ołeksandera Małynowśkiego.

W garnizonie Sanok stacjonował 2 Pułk Strzelców Podhalańskich wchodzący w skład 22 Dywizji Piechoty Górskiej. Rozkazem Komendanta Straży Granicznej z 16 stycznia 1939 w Sanoku utworzono Komendę Obwodu Straży Granicznej wchodzącej w skład Wschodnio-Małopolskiego Okręgu Straży Granicznej we Lwowie, której podlegały Komisariaty w Dwerniku, Cisnej, Komańczy i Posadzie Jaśliskiej.

II wojna światowa

Pod Sanokiem walki obronne z nacierającymi wojskami niemieckimi toczyła 3 Brygada Górska dowodzona przez płk. Jana Kotowicza wchodząca w skład grupy operacyjnej gen. bryg. Kazimierza Orlika-Łukoskiego. W dniu 9 września 1939 r. z Sanoka przez Lesko do Ustrzyk wycofywali się żołnierze Batalionu Obrony Narodowej Sanok (dowódca batalionu kpt. Tadeusz Kuniewski) i toczyli walki w celu opóźnienia marszu Niemców na wschód.

Od 26 października 1939, dystrykt krakowski, powiat sanocki (Landkreis Sanok), któremu podlegały komisariaty wiejskie w Sanoku, Brzozowie i Baligrodzie Przez Sanok na rzece San ustalona została do czerwca 1941 granica międzypaństwowa niemiecko-sowiecka. Prawobrzeżna strona Sanoka oraz część powiatu sanockiego dostały się w okresie 1939-1941 pod okupację sowiecką.

W okresie II wojny światowej w Sanoku mieściła się Komenda Obwodu AK o kryptonimie OP-23, podzielona na 10 placówek. W Placówce Sanockiej dowodzili Placówki: od II 1943 – IX 1943 Władysław Pruchniak „Sęp”, "Ireneusz”, „Felek”, IX 1943 – 1944 Paweł Dziuban „Dziedzic”.

3 sierpnia 1944 Sanok został zdobyty przez Armię Czerwoną.

Po 1944

Po zdobyciu Sanoku z rejonu na zachód od miasta ruszyła na południe ofensywa wojsk sowieckich zwana Operacją dukielsko-preszowską. Opuszczony przez Niemców obszar przechodził pod wojskowe zarządy Armii Czerwonej tzw. "wojennyje komanda". Uczesniczący w walkach z Niemcami żołnierze Armii Krajowej byli natychmiast rozbrajani oraz aresztowani.

W połowie 1945 roku nasilił się terror władzy komunistycznej wobec miejscowej ludności. Odpowiedzią na niego było pojawienie się partyzantki antykomunistycznej reprezentowanej przez Samodzielny Batalion Operacyjny NSZ "Zuch" mjr Antoniego Żubryda. Partyzanci podjęli walkę z komunistycznym aparatem represji tj. z NKWD, UB, KBW oraz z Milicją Obywatelską. Komuniści w odpowiedzi zastosowali praktykowane niedawno przez hitlerowców metody represji: egzekucje publiczne. 24 maja 1946 roku na stadionie miejskim w Sanoku w obecności spędzonej tam dziatwy szkolnej straceni zostali: szer. Władysław Kudlik oraz szer. Władysław Skwarc. 4 lipca powieszono na sanockim rynku chor. Henryka Książka (wszyscy trzej z batalionu majora Żubryda).

Lata powojenne to równocześnie okres odbudowy ze zniszczeń, a następnie rozbudowy zakładów przemysłowych w ramach budowy gospodarki socjalistycznej. Sanoccy potentaci: Sanocka Fabryka Autobusów "Autosan" i Zakłady Przemysłu Gumowego "Stomil" zatrudniający tysiące pracowników wpłynęli w ostatnich dziesięcioleciach na znaczny rozwój miasta. Wokół starej części Sanoka powstały nowe osiedla mieszkaniowe, liczba mieszkańców wzrosła do ponad 22 tys. na początku lat 70. XX w.

1 listopada 1972 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów połączone powiaty: ustrzycki, leski oraz większość sanockiego w jeden powiat bieszczadzki – tworząc największy powiat w Polsce. Siedzibą nowego powiatu pomimo protestów Ustrzyk Dolnych i Sanoka stało się Lesko. Miasto Sanok stało się oddzielnym powiatem miejskim; do Sanoka przyłączono kilka miejscowości na południu: Zahutyń, Dolinę, Zasław, Zagórz oraz Wielopole. Sanok stał się największym obszarowo miastem w całej swej 700-letniej historii. "Wielki Sanok" przetrwał zaledwie pięć lat, jego istnienie zlikwidowała kolejna reforma administracyjna w 1975 r oraz nadanie praw miejskich Zagórzowi w 1977 r.

Od 1983 Sanok jest siedzibą władyki prawosławnej eparchii przemysko-nowosądeckiej.

Kultura i sztuka

">edytuj] Zabytki i atrakcje turystyczne

  • Zamek Królewski z XVI wieku
  • Muzeum Historyczne w Sanoku z największą w Europie kolekcją ponad 700 ikon z XV-XIX wieku oraz z wystawą twórczości Zdzisława Beksińskiego
  • Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen) – największy w Polsce, jeden z największych w Europie
  • Klasztor oo. Franciszkanów z XVII wieku
  • Kościół Farny pw. Przemienienia Pańskiego z XIX wieku z płytą nagrobną starosty sanockiego Sebastiana Lubomirskiego z 1558 roku
  • cerkiew z dzwonnicą z XVIII wieku (znajduję się w niej obraz malowany na desce "Matka Boska z Dzieciątkiem" z XVIII w.)
  • Ratusz i Rynek
  • figura wojaka Szwejka na ławeczce
  • pomnik Grzegorza z Sanoka
  • pomnik Tadeusza Kościuszki
  • zabytkowe kamienice na starówce (XIX w.)
  • secesyjną willę rodziny Zaleskich (XIX w.)
  • dom mansjonarski (obecnie MDK) na placu św. Michała – z XVII w. fundacji kanonika przemyskiego Franciszka Goźlińskiego)
  • Park miejski im. Adama Mickiewicza w Sanoku

Muzea i galerie

  • Muzeum Historyczne – istnieje od 1934 roku. Jego siedzibą jest zamek królewski w Sanoku oraz Zajazd przy ul. Zamkowej z końca XVIII wieku. Największą i najcenniejszą jej część stanowią obrazy Zdzisława Beksińskiego.
  • Muzeum Budownictwa Ludowego – założone zostało w 1958 roku. Wyjątkową atrakcję skansenu stanowi ekspozycja malarstwa cerkiewnego (XVI-XIX w.) oraz architektura sakralna. Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Muzeum Historyczne rekomendowane są przez Encyklopedię Larousse'a.
  • Sanocka Galeria BWA – Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sanocka powstała w maju 2006 roku. Jest galerią miejską, niekomercyjną.
  • Galeria PWSZ – w galerii można zobaczyć dzieła studentów PWSZ w Sanoku, którzy kształcą się w Instytucie Edukacji Artystycznej.

Festiwale i przeglądy

  • Festiwal im. Adama Didura w Sanoku od roku 1990

Współcześni artyści sanoccy

  • Zdzisław Twardowski – malarstwo
  • Renata Filipczak – rzeźba
  • Justyna Kurkarewicz – rzeźba
  • Anna Pilszak – malarstwo
  • Janusz Szuber – pisarz, poeta
  • Bartłomiej Rychter – pisarz
  • Halina Halszka Więcek – pisarka, poetka
  • Adam Przybysz – rzeźba,
  • Piotr Kolano – malarstwo, grafika
  • Władysław Szulc – malarz i fotograf
  • Barbara Bandurka – malarstwo
  • Janusz Podkul – choreograf
  • Włodzimierz Marczak – pisarz
  • Jacek Mączka – poeta
  • Artur Olechniewicz – malarz, pisarz
  • Jan Szelc – poeta
  • Ryszard Kulman – poeta
  • Janusz Gołda – pisarz

Odniesienia w kulturze masowej

  • Zygmunt Kaczkowski – Ostatni z Nieczujów 1853
  • Jaroslav Hašek – Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej, 1921
  • Kalman Segal – A shṭeṭl baym San. 1965; Nad dziwną rzeką Sambation. 1957; Dolina zielonej pszenicy. 1964; Śmierć archiwariusza. 1967; Miłość o zmierzchu. 1962.
  • Niebiesko-Czarni / Ada Rusowicz – "Wczesny zmierzch nad Sanokiem" (Mamy dla Was kwiaty; 1968, Od piosenki do piosenki; 2005)
  • Marian Pankowski – "Granatowy Goździk" (Londyn, 1972), "U starszego brata na przyzbie". 2005
  • Janusz Szuber – Apokryfy i epitafia sanockie. 1996; Mojość 2005
  • Bartłomiej Rychter – Złoty Wilk, 2009
  • Leon Getz (malarz) – "Sanok"; "Schody klasztorne w Sanoku"

Domy kultury

  • Sanocki Dom Kultury
  • Młodzieżowy Dom Kultury
  • Osiedlowy Dom Kultury "Gagatek"
  • Osiedlowy Dom Kultury "Puchatek"
  • Dom Kultury "Caritas"

Biblioteki

  • Biblioteka Miejska im. Grzegorza z Sanoka
    • Filia nr 1 (Dąbrówka)
    • Filia nr 2 (Posada)
    • Filia nr 3 (Wójtostwo)
    • Filia nr 4 (Olchowce)
  • Biblioteka PWSZ
  • Biblioteka Pedagogiczna
  • Biblioteka Muzeum Historycznego w Sanoku
  • Biblioteka Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Ludzie związani z Sanokiem

Należy wspomnieć o takich artystach jak: Jan Gniewosz (poł. XIX w.), Józef Sitarz, Leona Getz i Władysław Lisowski (okres międzywojenny) oraz Roman Tarkowski, Anna i Tadeusz Turkowscy, Marian Kruczek, Kalman Segal, Zdzisław Beksiński, Władysław Szulc, Barbara Bandurka, Halina Halszka Więcek, Jerzy Wojtowicz, Anna Pilszak, a także licznych intelektualistach, reprezentujących różne dziedziny nauki: Julianie Krzyżanowskim, braciach Vetulanich, rodzinie Zaleskich czy Adamie Fastnachcie.

Demografia

Rok 1883 1939 2000
Liczba mieszkańców 5181 15 600 41 401

Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 39 663 100 20 722 52,2 18 941 47,8
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1039,7 543,2 496,5

Polityka i administracja

Budżet miasta

Budżet miasta Sanoka
1. 2008 83.3 mln. zł
2. 2009 88.0 mln. zł
3. 2010 83.6 mln. zł
4. 2011 117.5 mln. zł

Dzielnice Sanoka

  • Śródmieście
  • Błonie
  • Zatorze
  • Dąbrówka
  • Wójtostwo
  • Posada
  • Olchowce

W granicach miasta znajdują się następujące osiedla: Jana Pawła II, Sierakowskiego, Sadowa, Kiczury, Biała Góra, Okołowiczówka, Kościuszki, Robotnicza, Podgaje, Szklana Góra, Porcelana, Jerozolima, Zawadka, Jana III Sobieskiego, Olchowce, Czerwony Pagórek, Nad Stawami, Wyspiańskiego.

Rada miasta

Organem stanowiącym jest Rada Miasta, składająca się z 21 radnych, wybieranych w wyborach powszechnych na 4-letnią kadencję. Na czele rady stoi przewodniczący, a zastępują go dwaj wiceprzewodniczący.

Skład Rady Miejskiej VI kadencji (2010-2014) ustalony w wyniku wyborów samorządowych w 2010:

Nazwisko, imię Komitet wyborczy
Chytła Mariusz Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Lisowska, Teresa Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Oberc, Maria Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Bluj, Maciej Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Oklejewicz, Jan Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Lewandowski, Piotr Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Biega, Jan Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Krynicki, Józef Komitet Wyborców Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka
Daszyk, Zbigniew KW Stowarzyszenie „Zjednoczeni Samorządowcy Ziemi Sanockiej”
Bętkowski, Ryszard KW Stowarzyszenie „Zjednoczeni Samorządowcy Ziemi Sanockiej”
Babiak, Roman KW Stowarzyszenie „Zjednoczeni Samorządowcy Ziemi Sanockiej”
Tymoczko Henryka KW Prawo i Sprawiedliwość
Chrobak, Andrzej KW Prawo i Sprawiedliwość
Pruchnicki, Wojciech KW Prawo i Sprawiedliwość
Drwięga, Maciej KW Platforma Obywatelska
Woźniczak, Łukasz KW Platforma Obywatelska
Drwięga, Kazimierz KW Platforma Obywatelska
Najsarek, Robert KW Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej
Wydrzyński Wojciech KW Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej
Ryniak, Adam KW Samorządu Ziemi Sanockiej
Dańczyszyn, Tomasz KW Samorządu Ziemi Sanockiej

Burmistrzowie miasta

Na czele miasta stoi burmistrz, od 2002 roku wybierany w wyborach powszechnych na 4-letnią kadencję, jest on również organem wykonawczym miasta. Obecnie burmistrzem jest Wojciech Blecharczyk (KKW Wojciecha Blecharczyka – Dla Sanoka, Sojusz Lewicy Demokratycznej).

Wybory parlamentarne

W wyborach w roku 2011 w Sanoku wygrała Platforma Obywatelska, wyprzedzając podobnie jak w roku 2007 Prawo i Sprawiedliwość.

Wspólnoty wyznaniowe

Katolicyzm

  • Kościół Rzymskokatolicki
    • Dekanat Sanok I
    • Dekanat Sanok II
  • Kościół Greckokatolicki
    • Parafia w Sanoku
  • Kościół Polskokatolicki
    • Parafia w Sanoku

Prawosławie

  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
    • Cerkiew Świętej Trójcy w Sanoku prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej i miejscowej parafii

Protestantyzm

  • Ewangeliczna Wspólnota Zielonoświątkowa
    • Zbór w Sanoku
  • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
    • Zbór w Sanoku

Judaizm

  • Synagogi (historyczne)
    • Stara Synagoga w Sanoku
    • Synagoga w Sanoku
    • Synagoga Klaus Sadogóra
    • Synagoga Jad Charuzim
    • Synagoga przy Rymanowskiej
    • Synagoga na Posadzie Olchowskiej
    • Synagoga przy Cerkiewnej

Inne

  • Świadkowie Jehowy
    • Sala Królestwa w Sanoku
Cmentarze
  • Cmentarz Centralny w Sanoku przy ul. Rymanowskiej
  • Nowy cmentarz żydowski w Sanoku przy ul. Kiczury
  • Stary cmentarz żydowski w Sanoku - obecnie nie istnieje
  • Cmentarz Północny przy ul. Lipińskiego
  • Cmentarz Południowy przy ul. Konopnickiej
  • Cmentarz Żołnierzy II wojny światowej dz. Olchowce

Przedsiębiorstwa w Sanoku

Edukacja

Przedszkola

  • Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 1
  • Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 2 im. Jana Pawła II
  • Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 3
  • Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 4

Szkoły podstawowe

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. B. Prugara-Ketlinga
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Kingi w Sanoku
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Zdzisława Peszkowskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 5
  • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II
  • Szkoła Podstawowa nr 7

Gimnazja

  • Gimnazjum nr 1
  • Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii
  • Gimnazjum nr 3
  • Gimnazjum nr 4 im. 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty
  • Gimnazjum nr 5

Szkoły policealne

  • Podkarpacka Szkoła Przedsiębiorczości
  • Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 1
  • Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 3
  • Zespół Szkół Medycznych im. Anny Jenke

Szkoły wyższe

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka
  • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych

Inne

  • Podkarpacka Szkoła Przedsiębiorczości
  • Policealne Studium w Sanoku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie
  • Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  • Technikum na podbudowie ZSZ
  • Centrum Kształcenia Praktycznego
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej
  • Szkoła Muzyczna imienia Mikołaja Witalisa
  • Uniwersytet III Wieku im. Jana Grodka

Szkoły ponadgimnazjalne

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
  • I Społeczne Liceum Ogólnokształcące
  • Zespół Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego (Zespół Szkół Ekonomicznych)
    • IV Liceum Ogólnokształcące
    • Technikum nr 1
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1
    • Technikum Uzupełniające
  • Zespół Szkół nr 2 im. Grzegorza z Sanoka (Zespół Szkół Mechanicznych)
    • III Liceum Ogólnokształcące
    • II Liceum Profilowane
    • Technikum nr 2
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2
  • Zespół Szkół Nr 3 w Sanoku
    • V Liceum Ogólnokształcące
    • III Liceum profilowane
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3
    • Szkoła Policealna Zaoczna
    • Technikum nr 3
  • Zespół Szkół nr 4 im. Kazimierza Wielkiego (Zespół Szkół Budowlanych)
    • VI Liceum Ogólnokształcące
    • Technikum nr 4
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6
    • Technikum Uzupełniające dla Dorosłych
  • IV Liceum Profilowane
  • Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza
    • V Liceum Profilowane
    • Technikum nr 5
    • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5
    • Liceum Ogólnokształcące uzupełniające dla dorosłych

Sport i rekreacja

Głównym podmiotem odpowiedzialnym za sport i rekreację w mieście jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), założony w 1965 roku. Pod jego egidą funkcjonuje tor łyżwiarski Błonie (otwarty w 1980) oraz hala widowiskowo-sportowa z lodowiskiem Arena Sanok (otwarta w 2006), spełniająca wymogi do organizowania mistrzostw Europy czy świata w wielu dyscyplinach sportowych. Obiekt jest jedną z najnowocześniejszych hal sportowych w Polsce. Może pomieścić do 5000 osób (miejsc siedzących ok. 3000). Hala jest również wyposażona w scenę do organizowania koncertów.

Obiekty sportowe

  • Arena Sanok – hala widowiskowo-sportowa z lodowiskiem
  • Stadion Wierchy
  • Stadion przy ul. Stróżowskiej
  • Tor łyżwiarski Błonie
  • Zespół basenów
  • Korty tenisowe
  • Trzy obiekty powstałe w ramach programu Orlik 2012: przy SP nr 4 ,SP nr 1 oraz I LO

dod=artykul

Kluby sportowe

W Sanoku działają kluby sportowe. Najbardziej znanymi są Ciarko PBS Bank Sanok (hokej na lodzie, w przeszłości pod nazwami Stal, STS, SKH, KH, Ciarko KH), występujący w polskiej najwyższej klasie rozgrywkowej (PLH), zdobywca Pucharu Polski w sezonie 2010/11 oraz Stal Sanok (piłka nożna), która stał się sławny z wyeliminowania Legii Warszawa z Pucharu Polski w 2006 roku oraz Widzewa Łódź z edycji Pucharu Polski w 2008 roku.

  • Ciarko PBS Bank Sanok (hokej na lodzie – PLH)
  • Stal Sanok (piłka nożna – III liga grupa lubelsko-podkarpacka)
  • TS Sanoczanka PBS Bank (piłka siatkowa kobiet – III liga)
  • TSV Mansard Sanok (piłka siatkowa mężczyzn – III liga)
  • SKŁ Górnik (łyżwiarstwo szybkie)
  • TS Zryw (łyżwiarstwo szybkie)
  • Elcom MOSiR Sanok (łyżwiarstwo szybkie)
  • UKS MOSiR Sanok (short track)
  • MKS Sanok (pływanie)
  • ZKS Stomil-Sanoczanka (tytuły mistrzów Polski w wyciskaniu leżąc, podnoszenie ciężarów, siatkówka)
  • Sanocki Klub Tenisowy (tenis ziemny)
  • Sanocki Klub Karate Kyokushinkai (karate kyokushin, tytuły mistrzów Polski)
  • ZKS Komunalni Sanok (lekkoatletyka, szachy)
  • BUKS Ring MOSiR Sanok (boks)
  • Klub kolarski "TimXTrim"
  • Bieszczadzkie Towarzystwo Żeglarskie
  • Sanocki Klub Rajdowy
  • Sekcja Judo UKS Pantera

Rozrywka i rekreacja

  • Sanockie Błonie to spore tereny zielone rozciągające się od Obwodnicy Północnej do rzeki San, na których w pogodne dni można spotkać wiele sanoczan odpoczywających, spacerujących lub opalających się. Na sanockich błoniach w okresie letnim odbywają się imprezy masowe i koncerty. Znajdują się tam też: dwa boiska do piłki nożnej, dwa boiska do koszykówki i dwa stoły do tenisa stołowego.
  • Park Miejski im. A.Mickiewicza. Usytuowany na Górze Parkowej, wyrastającej ponad miasto na wysokość 364 m n.p.m. Na szczycie Góry Parkowej usytuowany jest Kopiec im. Adama Mickiewicza. W parku znajduję się też platforma widokowa oraz źródełko im. Fryderyka Chopina.
  • Muszla Koncertowa przy wejściu do Parku Miejskiego im. A.Mickiewicza od ul. Mickiewicza

Komunikacja w Sanoku

  • PKS Sanok – dworzec autobusowy główny mieści się przy ul. Lipińskiego w sąsiedztwie dworca PKP. Głównym przewoźnikiem jest przedsiębiorstwo Veolia Transport Bieszczady.
  • PKP Sanok – w mieście znajdują sie trzy dworce kolejowe: Sanok Główny przy ul. Dworcowej, Sanok Miasto przy ul. Sienkiewicza i Sanok Dąbrówka przy ul. Okulickiego.
  • MKS Sanok – Miejska Komunikacja Samochodowa obsługuje 31 linii miejskich (0, 0bis, 1, 1a, 2, 3, 3a, 4, 5, 5a, 5bis, 6, 7, 7a, 7s, 8, 8a, 9, 10, 10a, 12, 13, 13a, 14, 14a, 15, 17, 17a, 29, 29a, 38).
  • TAXI – w Sanoku działa kilka firm taksówkarskich, główny przystanek znajduje się na placu św. Michała.
  • W mieście działa też kilkanaście prywatnych przewoźników obsługujących linie międzymiastowe.

Drogi

Drogi krajowe i wojewódzkieDrogi krajowe pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad
  • 28 ul. Krakowska
  • 28 ul. Rymanowska (od ul. Dmowskiego do ul. Iwaszkiewicza)
  • 28 ul. Dmowskiego - Staszica - Królowej Bony
  • 84 108 ul. Beksińskiego
  • 84 ul. Dworcowa
  • 84 ul. Kolejowa
  • 84 ul. Lwowska
  • 84 ul. Przemyska
  • 84 108 ul. Lipińskiego

Lądowisko Sanok

W Sanoku znajduje się lądowisko dla śmigłowców SP ZOZ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Znajduje się na obrzeżach miasta przy ul. Biała Góra. Śmigłowce sanockiego LPR obsługują całe województwo podkarpackie zapewniając szybką pomoc mieszkańcom województwa i turystom odwiedzającym ten region. Baza w Sanoku dysponuje śmigłowcem Eurocopter EC135, który w połowie sierpnia 2010 zastąpił wysłużonego Mi-2.

Najbliższe lotnisko pasażerskie Rzeszów-Jasionka obsługujące połączenia krajowe i zagraniczne oddalone jest o 80km.

Media lokalne

  • TVP Rzeszów – Redakcja w Sanoku
  • Telewizja Obiektyw
  • Radio ESKA (dawne Radio Bieszczady, VOX FM)
  • Twoje Radio Sanok AM
  • Tygodnik Sanocki
  • esanok.pl
  • isanok.pl
  • sanok24.pl
  • Głos Ziemi Sanockiej
  • LUPA – Młodzieżowy Miesięcznik Kulturalny
  • kurier-sanocki.pl – niezależny portal
  • i-sanok.pl
  • sanok.pro – niezależny portal

Współpraca międzynarodowa

(Na podstawie informacji na oficjalnej stronie miasta: )

Miasta i gminy partnerskie:

        miasto            kraj        liczba ludności    
Cestas Francja  Francja (UE) 16 768
Fürstenwalde/Spree Niemcy  Niemcy (UE) 33 343
Kamieniec Podolski Ukraina  Ukraina 93 300
Gyöngyös Węgry  Węgry (UE) 33 013
Humenné Słowacja  Słowacja (UE) 35 008
Östersund Szwecja  Szwecja (UE) 43 130
Reinheim Niemcy  Niemcy (UE) 17 720

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 311)

0-9ABCDFGHIJKLŁMNOPRSŚTWZŻ

0-9

ul. 1000-lecia
ul. 3 Maja
ul. 800-lecia

A

ul. Akacjowa
ul. Armii Krajowej
ul. Armii WP I
ul. Armii WP II
ul. Asnyka Adama

B

ul. Baczyńskiego Krzysztofa Kamila
ul. Batalionów Chłopskich
ul. Beksińskiego Mateusza
ul. Bema
ul. Bema gen.
ul. Biała
ul. Biała Góra
ul. Białogórska
ul. Bliska
ul. Bluszczowa
ul. Boczna
ul. Bojko Jakuba
ul. Bony Królowej
ul. Broniewskiego Władysława
ul. Brzechwy Jana
ul. Brzozowa
ul. Błonie

C

ul. Cegielniana
ul. Cerkiewna
ul. Chabrów
ul. Chełmońskiego
ul. Chrobrego
ul. Cicha
ul. Ciepła
ul. Cmentarna
ul. Czysta

D

ul. Dąbrowiecka
ul. Dąbrowskiej Marii
ul. Darwina
ul. Daszyńskiego
ul. Dembowskiego Edwarda
ul. Didura Adama
ul. Dmowskiego Romana
ul. Dworcowa
ul. Dworska

F

ul. Fastnachta Adama
ul. Franciszkańska
ul. Fredry Aleksandra

G

ul. Gajowa
ul. Gałczyńskiego
ul. Gieli Feliksa
ul. Glinice
ul. Gorazdowskiego ks. Zygmunta
ul. Górna
ul. Goslara
ul. Graniczna
ul. Grodka
ul. Grunwaldzka
ul. Grzegorza
ul. Grzegorza z Sanoka
ul. Głogowa
ul. Głowackiego

H

ul. Heweliusza Jana

I

inne Zaułek Dobrego Wojaka Szwejka
ul. II Armii Wojska Polskiego
ul. Iwaszkiewicza Jarosława

J

ul. Jabłoni
ul. Jadwigi Królowej
ul. Jagiellońska
ul. Jagodowa
ul. Jana III Sobieskiego
ul. Jana Pawła II
pl. Jana św.
ul. Jarzębinowa
ul. Jasińskiego
ul. Jaśminowa
ul. Jasna
ul. Jesienna
ul. Jezierskiego
ul. Jodłowa
ul. Jordana dr.
ul. Joselewicza Berka

K

ul. Kaczkowskiego Zygmunta
ul. Kalinowa
ul. Kamienna
ul. Kasprowicza Jana
ul. Kasprzaka
ul. Kasztelańska
ul. Kazimierza Wielkiego
ul. Kenara Karola
ul. Kiczury
ul. Kilińskiego
ul. Kluski Macieja
ul. Kmicica
ul. Kochanowskiego
ul. Kolberga Oskara
ul. Kolejowa
ul. Konarskiego
ul. Konopnickiej Marii
ul. Kopernika
ul. Korczaka
ul. Kościelna
ul. Kościuszki
ul. Kościuszki Tadeusza (Generała Tadeusza Kościuszki)
ul. Kosynierów
ul. Kółkowa
ul. Kołłątaja
ul. Krakowska
ul. Krasińskiego Zygmunta
ul. Królowej Bony
ul. Krucza
ul. Krzywa
ul. Krzyżanowskiego Adama
ul. Kwiatowa

L

ul. Langiewicza
ul. Lenartowicza
ul. Leśmiana Bolesława
ul. Leśna
ul. Lewakowskiego Karola
ul. Liliowa
ul. Lipińskiego
ul. Lipowa
ul. Lisowskiego Władysława
ul. Lwowska

Ł

ul. Łączna
ul. Łany
ul. Łazienna

M

ul. Maja 3
ul. Maków
ul. Malinowa
ul. Malownicza
ul. Matejki
pl. Michała św.
ul. Mickiewicza
ul. Mieszka I
ul. Mniszek-Tchorznickiego A.
ul. Modrzewskiego
ul. Mokra
ul. Mostowa
ul. Murarska
ul. Młynarska

N

ul. Naftowa
al. Najświętszej Marii Panny
ul. Narożna
ul. Nastrojowa
ul. Nałkowskiej Zofii
ul. Niecała
ul. Niedzielskiego dr. Kazimierza
ul. Norwida Cypriana Kamila
ul. Nowa

O

ul. Ogrodowa
ul. Okołowiczówka
ul. Okrężna
ul. Okrzei
ul. Okulickiego
ul. Okulickiego gen. Leopolda
ul. Opłotki
ul. Orzeszkowej
ul. Osiedle

P

ul. Padlewskiego
ul. Parkowa
ul. Pawia
ul. Pawłowica
ul. Piastowska
ul. Pigonia Stanisława
ul. Piłsudskiego
ul. Piłsudskiego marsz. Józefa
ul. Plater Emilii
ul. Podgórze
ul. Poetycka
ul. Pogodna
ul. Pola Wincentego
ul. Pollaka Karola
ul. Polna
ul. Poprzeczna
ul. Porcelanowa
ul. Posady Olchowskiej
ul. Poziomkowa
ul. Południowa
ul. Prochaski Franciszka
al. Prugara-Ketlinga gen. B.
ul. Prusa Bolesława
ul. Przelotowa
ul. Przemyska
ul. Przodowników
ul. Przytulna
ul. Pszenna
ul. Pułku Strzelców Podhalańskich 2
ul. Płowiecka

R

rynek Rynek
ul. Rataja Macieja
ul. Reja Mikołaja
ul. Reymonta
ul. Robotnicza
ul. Rolna
ul. Ruciana
ul. Rumiankowa
ul. Rybacka
ul. Rybickiego Aleksandra
ul. Rycerska
ul. Rymanowska
ul. Rynek
ul. Rysia
ul. Rzemieślnicza

S

ul. Sadowa
ul. Sanowa
ul. Sąsiedzka
ul. Schody Balowskie
ul. Schody Franciszkańskie
ul. Schody Zamkowe
ul. Serpentyny
ul. Sielska
ul. Sienkiewicza
ul. Sienna
ul. Sierakowskiego
ul. Sikorskiego
ul. Sikorskiego gen. Władysława
ul. Skołozdro Zofii
ul. Sobieskiego
ul. Sowia
ul. Spacerowa
ul. Spokojna
ul. Stachowicza Józefa
ul. Staffa Leopolda
ul. Stankiewicza
ul. Stankiewicza Henryka
ul. Stapińskiego Jana
ul. Stara
ul. Staszica
ul. Stawiska
ul. Stawowa
ul. Stefana Batorego
ul. Stefczyka Franciszka
ul. Stojałowskiego ks. Stanisława
ul. Stolarska
ul. Stróże
ul. Stróżowska
ul. Struga Andrzeja
ul. Sucha
ul. Szafera Władysława
ul. Szczudliki
ul. Szewska
ul. Szklana
ul. Szkolna
ul. Szopena
al. Szwajcarii
ul. Szypuły ks. Antoniego
ul. Słoneczna
ul. Słowackiego
ul. Słowicza
ul. Słuszkiewicza Maksymiliana

Ś

ul. Śliwowa
ul. Śniegowa
ul. Środkowa
Pl. Św. Michała
ul. Świętojańska

T

ul. Targowa
ul. Tetmajera
ul. Topolowa
ul. Traugutta
ul. Traugutta Romualda
ul. Turystyczna
ul. Tuwima Juliana

W

ul. Wańkowicza Melchiora
ul. Warzywna
ul. Wąska
ul. Wałowa
ul. Wesoła
ul. Wichrowa
ul. Widna
ul. Widokowa
ul. Wiejska
ul. Wierzbowa
ul. Wiktora Jana
ul. Wilcza
ul. Winna
ul. Wiosenna
ul. Wiśniowa
ul. Witkiewicza Stanisława
ul. Witosa Wincentego
al. Wojska Polskiego
ul. Wolna
ul. Wołka ks. Antoniego
ul. Wschodnia
ul. Wspólna
ul. Wyki Kazimierza
ul. Wylotowa
ul. Wyspiańskiego
ul. Władysława Jagiełły
ul. Władysława Łokietka

Z

ul. Za Potokiem
ul. Zabłotce
ul. Zachutyń
ul. Zacisze
ul. Zagórska
ul. Zagrody
ul. Zagumienna
ul. Zagumna
ul. Zagłoby
ul. Zahutyń
ul. Zaleskiego dr. Karola
ul. Zamenhofa Ludwika
ul. Zamkowa
ul. Zapolskiej
ul. Zapolskiej Gabrieli
ul. Zaremby ppor.
ul. Zgodna
ul. Zielna
ul. Zielona
ul. Zigmunda dr.

Ż

ul. Żeromskiego Stefana
ul. Żwirki i Wigury
ul. Żydowska

Kody pocztowe, Sanok (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Sanok
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Sanok, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Sanok

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 20:25:25

Szybka zmiana regionu Polski