Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stary Łupków


Informacje o Stary Łupków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.245831

Współrzedne geograficzne E: 22.059719

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 13

Liczba ludności: 22

SIMC: 0354360

Tablice rejestracyjne: RSA

Stary Łupków

Stary Łupków – osada leśna w południowo-wschodniej Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza. Leży u stóp przełęczy Łupkowskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Historia

Przez osadę w 1619 r. przechodzili lisowczycy. 20 listopada 1619 r. lisowczycy, pod dowództwem Walentego Rogawskiego (w sile 10 tysięcy), nie prowadząc taborów, nie musieli szukać dogodnego przejścia przez góry i wybrali nie strzeżoną przez wojska Jerzego I Rakoczego Przełęcz Łupkowską i dzięki temu przeszli na tyły jego wojska i zaskoczyli, lekceważących ich, Węgrów. 21 listopada doszło do zwycięskiej dla lisowszczyków bitwy pod Zavadą.

Do roku 1772 wieś leżała w województwie ruskim, ziemia sanocka. Od 1772 Łupków należał do cyrkułu leskiego, a następnie sanockiego w Galicji.

W Powstaniu Krakowskim 22 lutego 1846 r. od Przełęczy Łupkowskiej, z okolic Kalnicy i Leska, miał atakować Sanok Jerzy Bułharyna, dowodzący siłami miejscowymi i słowackimi. Po kilku potyczkach przy dojściu do Zahutynia i nie mając wsparcia, od północy, wycofał się na Węgry.

W połowie 1872 roku zbudowano trasę kolejową pod nazwą Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna, która połączyła – poprzez Przełęcz Łupkowską – ówczesną Galicję z Węgrami, a docelowo Budapeszt ze Lwowem. Pod Przełęczą wybudowano tunel o długości 416 m. W czasie I wojny światowej w 1915 roku doszło tu do uszkodzenia tunelu przy wycofywaniu się wojsk austro-węgierskich. Od listopada 1918 do stycznia 1919 Republika Komańczańska. W czasie II wojny światowej tunel kolejowy był dwa razy uszkodzony - 1 września 1939 r. Wojsko Polskie uniemożliwiło wykorzystanie tunelu przez najeżdżającą armię niemiecką. Przełęcz tę Niemcy przekroczyli dopiero 12 września 1939 r.

W czasie wycofywania się przed Armią Czerwoną w 1944 r. tunel zaminowali Niemcy i po raz kolejny wysadzono w powietrze.

Parafia łacińska w Bukowsku do 1947. Sołectwo sąsiaduje ze słowackim historycznym regionem Zemplín.

W czasie stanu wojennego w miejscowym więzieniu władze komunistyczne przetrzymywały internowanych działaczy opozycyjnych, m.in. Antoniego Macierewicza.

Transport

Znajduje się tutaj węzeł kolejowy skomunikowany z bieszczadzką kolejką wąskotorową oraz studenckie schronisko turystyczne. Do roku 1914 przez tunel w Łupkowie prowadziła linia kolejowa oraz przejście graniczne Galicji i Królestwa Węgier.

Zobacz też

  • Nowy Łupków
  • Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna
  • Stacja kolejowa w Łupkowie
  • Tunel kolejowy w Łupkowie
  • Zakład Karny Łupków

Kody pocztowe, Stary Łupków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Stary Łupków
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 13

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stary Łupków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stary Łupków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 12:55:25

Szybka zmiana regionu Polski