Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wiśniowa


Informacje o Wiśniowa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.869171

Współrzedne geograficzne E: 21.656389

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 17

Liczba ludności: 1826

Tablice rejestracyjne: RSR

Dzielnice, Wiśniowa

  • Dzielnica: Balice

  • Dzielnica: Piasek

  • Dzielnica: Stawiska

Wiśniowa (powiat strzyżowski)

Wiśniowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Wiśniowa.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii NMP Królowej Świata, należącej do dekanatu Frysztak, diecezji rzeszowskiej.

Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w źródłach po 1338 r., kiedy te dobra odziedziczył po śmierci Mikołaja Bogorii herbu Bogoria (1291–1338) – wojewody krakowskiego, doradcy Władysława Łokietka), jego krewny Peszko Bogoria podpisujący się z Wiśniowej a po nim, m.in. otrzymał je w 1366, ulubiony krewniak arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii, Mikołaj z Kożuchowa, wydał oświadczenie, że jedenaście niw, czy błoni (campos seu agros), leżących w dolinie Wisłoka, między Markuszową, Kożuchowem i Wiśniową, i rozproszonych, choć głównie leżących na terenie obecnejKalembiny, a dzierżawionych przez niego, należy do opactwa koprzywnickiego. Dokument wyliczając błonia podaje nazwy każdego z nich, które świadczą o istniejących lub też tworzących się nowych wsiach, jak: Markuszowa, Niewodna, Wiśniowa, Pstrągówka. Na kolejną notatkę można trafić już w 1377, gdzie wieś zapisana jest jako własność rodu Bogoriów. Mikołaj Kamieniecki herbu Pilawa – (ur. 1460 w zamku Kamieniec w Odrzykoniu koło Krosna – zm. 15 kwietnia 1515 w Krakowie) starosta sanocki odziedziczył Wiśniową po ojcu Henryku Kamienieckim. Kolejne lata przyniosły wiele zmian właścicieli, by w 1581 roku trafić w ręce Seweryna Bonera – bogacza i bankiera króla Zygmunta, właściciela zamku niższego w Odrzykoniu a także zamku w Ogrodzieńcu.

Miejscowość ta została zniszczona 16 marca 1657 roku przez wojska węgierskie Jerzego II Rakoczego. Po Bonerach, w drodze spadkowej, wieś przechodzi w ręce Firlejów, następnie posiadają Mniszchowie i Bogatki.

Dwór Mycielskich w Wiśniowej

W 1867 Wiśniowa razem z Jazową przechodzi na własność Franciszka Mycielskiego, który przybył do Galicji z Wielkopolski. Rodzina Mycielskich pełniła w latach 30. ubiegłego wieku swoisty mecenat wobec rozwijających się artystów. W majątku w Wiśniowej gościli: Jan Cybis, Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Leon Chwistek, Felicjan Kowarski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Tadeusz Stryjeński. Owocem ich pobytu pozostały obrazy przedstawiające piękno Ziemi Wiśniowskiej. Dziś po Mycielskich można w Wiśniowej oglądać pałac i oficynę dworską.

Warto zwiedzić:

  • zabytkowy kościół podworski:
  • dwór klasycystyczny z XVIII w.,
  • barokowa oficyna z XVI-XVIII w.,
  • stajnie z XVIII w., w otoczeniu parku.

Zobacz też

Kody pocztowe, Wiśniowa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wiśniowa
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wiśniowa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wiśniowa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:57:27

Szybka zmiana regionu Polski