Menu
Home» » » »

Gmina Gorzyce - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 13

Gęstość populacji: 198 osób/km²

Powierzchnia: 69,36 km²

TERYT: 1820022

Numer kierunkowy: 15

Tablice rejestracyjne: RTA

Urząd gminy Gorzyce

Adres: 39-432 Gorzyce ul. Sandomierska 75 39-432

Oficjalna strona gminy Gorzyce

Gmina Gorzyce (powiat tarnobrzeski)

Gmina Gorzyce (do 1954 gmina Trześń) – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.

Siedziba gminy to Gorzyce.

Według danych z 31 grudnia 2010 gminę zamieszkiwało 13527 osób.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Gorzyce ma obszar 69,36 km², w tym:

  • użytki rolne: 69%
  • użytki leśne: 14%

Gmina stanowi 13,34% powierzchni powiatu.

Demografia

Liczba ludności (dane z 31 grudnia 2010):

  Ogółem Kobiety Mężczyźni
  osób  % osób  % osób  %
Ogółem 13 527 100 6 833 50,5 6 694 49,5
Miasto 100 0 0
Wieś 13 527 100 6 833 50,5 6 694 49,5


Sołectwa

Furmany, Gorzyce (sołectwa: Gorzyce i Gorzyce-Osiedle), Motycze Poduchowne, Orliska, Sokolniki, Trześń, Wrzawy, Zalesie Gorzyckie.

Sąsiednie gminy

Dwikozy, Grębów, Radomyśl nad Sanem, Sandomierz, Tarnobrzeg, Zaleszany

Położenie

Gmina Gorzyce położona jest w Widłach Wisły i Sanu w obrębie północnej części Podkarpacia w regionie geograficznym Równiny Tarnobrzeskiej. Teren płaski porozcinany rozległymi nieckowatymi dolinami oraz szerokie doliny rzek Wisły i Sanu., w obrębie północnej części Podkarpacia e regionie geograficznym Równiny Tarnobrzeskiej. Teren płaski porozcinany rozległymi nieckowatymi dolinami oraz szerokie doliny rzek Wisły i Sanu. Występują tu wyniesienia będące fragmentami rozmytych wydm oraz szereg podmokłych zagłębień o głębokości 1,0-3,0 m. Są to tereny występowania starorzeczy i licznych zagłębień wypełnionych wodą. Przez teren gminy przepływają jeszcze rzeki Łęg i Trześniówka wpadające na terenie gminy do rzeki Wisły

Rolnictwo

Gmina Gorzyce posiada korzystne warunki przyrodnicze do rozwoju rolnictwa: zdecydowaną przewagę terenów równinnych, dużą powierzchnię użytków rolnych, znaczne powierzchnie dobrej jakości gleb, stabilną pogodę oraz klimat w którym można uprawiać większość roślin uprawnych. Szczególny mikroklimat panujący w widłach rzeki Wisły i Sanu sprzyja uprawie fasoli „Piękny Jaś ”produkt ten jest chętnie nabywany w kraju jak i eksportowany. Pozwala także na powolny rozwój sadownictwa na tym terenie.

Przemysł i przedsiębiorczość

W Gorzycach, na terenie dawnej WSK Gorzyce, zlokalizowany jest Rejon Inwestycyjny Gorzyce wchodzący w skład Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działa tu wiele podmiotów gospodarczych, z których najważniejsze to: Federal-Mogul Gorzyce S.A.-producent tłoków do silników spalinowych, Alumetal Gorzyce Sp. z o.o. – producent stopów aluminium, Press+Sintertechnik Sp. z o.o. i inne.

Na terenie gminy działa około 790 podmiotów gospodarczych, najwięcej w handlu, branży remontowo-budowlanej, usługach w zakresie metaloplastyki jak i usługach transportowych. Funkcjonują dwie Spółdzielnie : Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa,a także 11 cegielni, które produkują ceramikę budowlaną.

Turystyka

Gmina Gorzyce stanowi ciekawy i urozmaicony obszar turystyczno-rekreacyjny. Miłośnicy wędkarstwa znajdują tu rzeki i starorzecza obfitujące w ryby, zaś obserwatorzy przyrody napotykają tu na liczne gatunki rzadkich ptaków i zwierząt. Bezpośrednia bliskość do Sandomierza jest również atutem gminy.

Współdziałanie z innymi jednostkami samorządu terytorialnego

Gmina Gorzyce należy do Związku Gmin Dolnego Sanu, którego celem jest działanie miedzy innymi na rzecz rozwoju gospodarczego, poprawy warunków ochrony środowiska. Ostatnio realizowana inwestycja pn. „Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Gminy Gorzyce-rozbudowa sieci kanalizacyjnej” ma na celu poprawę warunków rozwoju gospodarczego, poprawę warunków ochrony środowiska jak i poprawy jakości życia zgodnie z założeniami planu strategicznego zarówno Gminy Gorzyce jak i całego regionu.

Kody pocztowe w gminie Gorzyce (wyświetlono 4/4)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Gorzyce, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Gorzyce

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-19 11:13:48

Szybka zmiana regionu Polski



Gmina Gorzyce
Polska - Miejscowości w gminie